Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Kelas : Pra Cemerlang


Bil. Murid : 2 5 Orang
Tarikh : 28 Julai 2014
Hari : Isnin
Masa : 10.00 11.00 pagi
Tema : Alam Hidupan
Subtema : Sayur-Sayuran
Tunj. Utama : Bahasa Malaysia
Standard Pembelajaran Utama: BM: 2.1.3 : Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul
BM: 3.5.5: Membatangkan dua sukukata tertutup untuk menjadi perkataan KVKVK
BM: 3.6.2: Membaca frasa yang terdiri daripada dua perkataan
BM: 4.2.6: Menyalin perkataan dengan cara yang betul
Kesepaduan : Kreativiti Dan Estetika, Muzik dan Gerakan dan Awal Sains



Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid-muird boleh :
I. Membaca perkataan KVKVK dengan bimbingan guru
II. Membaca frasa dengan sebutan yang betul dan sesuai
III. Menyalin perkataan (nama sayur) dengan cara yang betul
IV. Mewarna gambar sayur mengikut warna yang betul
Pengetahuan sedia ada :
Murid pernah lihat dan makan sayur-sayuran
Murid-murid mengetahui sebahagian nama-nama sayur-sayuran
Penerapan Nilai : bersyukur, mematuhi arahan, bekerjasama
Konsep Utama : Perkataan
Kosa Kata : terung, bayam, kangkung, lobak putih, bawang merah, kentang, kacang panjang, timun, cendawan,
BBM : Carta gambar, kad gambar, CD lagu, laptop, lembaran kerja, kad perkataan.







RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Langkah /
Masa

Isi Pelajaran Strategi Sumber Sumber / Bahan Catatan



Langkah 1
Set Induksi








Lagu Pak Mamat
Ada Kebun

Aktviti Guru

Aktiviti Murid



Laptop
CD lagu
Pak Mamat
Ada Kebun

Slaid Power
point Lirik
Lagu.





Muzik dan pergerakan Guru
memperdengarkan
lagu melalui rakaman
dari laptop.

Guru bersoaljawab
dengan murid tentang
senikata lagu .


Murid
mendengar dan
menyanyi
bersama guru
lagu yang
diperdengarkan

Murid memberi
respon tentang
lagu iaitu tentang
sayur-sayuran

Langkah 2













Penerangan cirri-ciri
sayur












Guru mempamerkan
sayur sebenar

Murid mengenalpasti,
menyentuh merasa
dan








Murid-murid
lihat dan, sentuh
sayur yang
dipamerkan

Bersoaljawab
tetang stuktur
sayur seperti
warna, bentuk
dan kumpulan




Bahan maujud
Sayur :
bayam,
lobak,
tomato, cili,
bawang,
labu, sawi,

Awal Sains





















Sebut nama sayur
yang mereka lihat dan
sentuh




Murid sebut
nama sayur
yang ditunjukkan
melalui :

slaid power point







Langkah 3








Nama sayur-
sayuran



Guru mempamerkan
carta gambar sayur-
sayuran dan
bersoaljawab
tentangnya.

Guru membimbing
murid-murid menyebut
nama-nama sayuran

Guru membahagikan
murid-murid mengikut
kumpulan nama sayur

Guru membimbing
murid membaca frasa
perkataan secara
kelas

Individu dan kumpulan
secara latih tubi.




Murid memerhati
carta gambar
yang di
pamerkan dan
bersoaljawab
tentang gambar
tesebut.

Murid eja dan
sebut nama
sayur melalui
kad gambar
yang ditunjukkan

Murid diminta
sebut dan eja
nama sayur
mengikut
kumpulan

Murid dibimbing
membaca dua
frasa perkataan.




Carta gambar
Kad gambar
Kad
perkataan







Contoh :

lobak merah.
Bawang putih,
bunga kubis, ubi
keledek, daun
salad, daun sup



Langkah 4


Memadan nama
gambar


Guru memberi kad
perkataan KVKV dan
KVKVK kepada
kumpulan murid dan
meminta murid
mencantum kad frasa
untuk membentuk
frasa perkataan yang
betul


Guru meminta murid
membacakan kad
frasa perkataan yang
telah dicantumkan.

Guru mengedarkan
lembaran kerja :
Padankan gambar
dengan nama yang
betul



Murid memadan
kad perkataan
untuk
membentuk
frasa perkataan
ikut kumpulan
Contoh : lobak
merah, bawang
besar, bunga
kubis, ubi
keledek

Murid membaca
frasa perkataan
mengikut
kumpulan
masing-masing

Murid
menyiapkan
tugasan dengan
bimbingan guru.


Lembaran
kerja 1

Kad frasa
perkataan






Bekerjasama

Patuh arahan
guru





Penutup


Mewarna
gambar
sayur




Guru menunjukkan
gambar sayur dan
mengarahkan murid-
murid mewarna ikut
warna sebenar.

Pameran hasil kerja
murid.

Rumusan pengajaran
dan pembelajaran
pada hari ini.


Aktiviti mewarna
gambar sayur-sayuran
