Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( SLOT 60 MINIT )

Nama Kelas

Prasekolah Mutiara

Bilangan Murid

20 orang

Masa

9.00 10.00 pagi

Tarikh

18 Oktober 2016

Tunjang Utama

Komunikasi ( Bahasa Malaysia )

Tema
Subtema

Alam Hidupan
Haiwan Liar

Standard Pembelajaran Utama

BM 2.2.3 Bersoal jawab berdasarkan tema, minat


dan situasi semasa.
BM 3.5.1 Membatangkan ( mengeja sambil
membaca ) suku kata untuk menjadi
perkataan.

Standard Pembelajaran lain yang


disepadukan

ST 3.1.2 Mengenal pasti bahagian badan haiwan


KTI 1.1.5 Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu
PM 12.1.1 Menjayakan aktiviti secara berkumpulan

Objektif Pelajaran

Kemahiran Berfikir

Pada akhir pengajaran murid dapat :1) Mengecam bunyi dan mengenali haiwan jinak
2) Membaca perkataan dengan betul
3) Menganalisis dan melabel bahagian badan ikan.
1)

Memberikan pendapat dan mengenal pasti jenisjenis haiwan liar


2)
Menjana idea murid

Fokus MI

Kecerdasan naturalistik

Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah mengetahui dan mengenali beberapa jenis


haiwan liar melalui pengalaman sedia ada murid dari
pembelajaran yang lalu.

Penerapan Nilai

Bekerjasama, kasih sayang, menjaga dan menyayangi


haiwan

Alatan dan Bahan

Komputer riba, LCD, pembesar suara, kad imbasan


haiwan, video haiwan liar dan bunyi, jadual haiwan.

Fasa

Set
Induksi
(8 Minit)

Isi
Kandungan
Sesi bersoal
jawab
*membina
pengetahuan

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Aktiviti Guru
Penerangan guru secara
ringkas mengenai haiwan
liar.

1.Guru menayangkan
video bangau oh bangau
dan meminta murid
bersama-sama menyanyi
lagu itu

2.Guru bersoal jawab


dengan murid
ciri-ciri
haiwan dalam lagu dan
mengenalpasti
haiwan
liar.

3.Guru mengaitkan
soalan dengan
pengetahuan sedia ada
murid.

Nota

Aktiviti Murid
Murid mendengar
penerangan guru dan
bersoal jawab.

Strategi/Teknik

Murid mendengar arahan


guru secara bertatasusila

Penyoalan
seluruh kelas

1.Murid menyanyi dan


bertepuk tangan
bersama-sama sambil
memerhati haiwan yang
terdapat dalam video.

2. Murid memberi
respon:
-.Murid menyatakan
mengenai ciri-ciri dan
bunyi haiwan liar
tersebut berdasarkan
video lagu yang telah
dipaparkan dalam
3.Murid menceritakan
pengalaman masingmasing

Perkembangan
bahasa murid
KB ; menjana
Idea
ABM
-Komputer riba
-Pembesar
suara
-lcd

Video bangau
oh bangau

Langkah
1
(15
minit)

Mencungkil
perasaan
ingin tahu
murid
melalui inkuri
penemuan

1.Guru menunjukkan kad


imbasan haiwan
Contoh:

1.Murid mengenali
haiwan liar.
Contoh:Harimau

Strategi/Teknik:
Mengaitkan
pengajaran
lepas dengan
pelajaran baru
Perkembangan
bahasa murid

2.Membimbing murid
menyebut nama haiwan
liar pada kad imbasan.

3.Guru meminta murid


mengeja suku kata
menjadi perkataan yang
betul

2.Murid dan menyebut


nama haiwan liar
mengikut guru.

KB ; menjana
Idea

ABM:
-Kad Imbasan
haiwan
3. Murid mengeja
perkataan tanpa
bimbingan guru

Langkah
2
(15
minit)

Penerangan
beserta
aktiviti yang
sesuai

1.Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan,
Penerangan mengenai
aktiviti

1.Murid mendengar
penerangan dari guru

Strategi/Teknik:
Inkuairi
penemuan

2.Guru akan
membahagikan murid
kepada kumpulan
mengikut nama haiwan.
Contoh : Rusa, buaya,
Harimau

2.Murid memerhati dan


mengaitkan pengalaman

ABM
-Jadual haiwan

3.Guru meminta setiap


ahli kumpulan untuk
mencari kad bahagian
badan haiwan yang
mewakili haiwan mereka.

Langkah
3
(15
minit)

Menjalankan
aktiviti
secara
individu.

Mewarnakan
gambar
haiwan liar

Nilai murni:
Kerjasama
Berdikari

3. Murid akan menampal


bahagian kad bahagian
badan haiwan ke ruang
yang betul

1.Guru meminta murid


memulakan aktiviti

1.Murid bergerak ke
tempat masing-masing

2.Guru memantau dan


memerhati hasil kerja
murid

2.Murid mengenal pasti


gambar haiwan liar

3.Murid menyelesaikan
masalah

3.Murid mewarna
gambar haiwan liar
mengikut kreativiti.

Strategi/Teknik:
Menjalankan
aktiviti individu

Nilai :
Berdikari,
Berani
mencuba
Bahan:
Kertas kerja

Penutup Membuat
(
7 kesimpulan
minit )

1.Bersoaljawab dan
mengemukakan beberapa
soalan mengenai haiwan
liar yang dipelajari dan
penerapan nilai murni
seperti menjaga dan
menyayangi haiwan

1.Murid menjawab
soalan guru dan
menyatakan idea

Strategi/Teknik:
Penyoalan
kepada semua
murid.
Perkembangan
bahasa
Menjana idea
Nilai:
Sayangi
haiwan
