Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah SJK(C) Kuala Ketil


Tarikh : 29.8.2018
Masa : 8.45am – 9.45am (60 minit)
Bilangan murid : 25
Tajuk : Mari kita menghormati orang lain
Tunjang utama/Fokus : Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai
Standard Kandungan : PM6.1 Mengamalkan sikap hormat
Standard Pembelajaran : PM6.1.2 Menyatakan cara menunjukkan sikap hormat dalam pelbagai situasi.
Tunjang Kesepaduan : Tunjang Ketrampilan Diri. (KD 2.1.2 Menunjukkan sikap positif iaitu empati.)
EMK (Elemen Merentas Kurikulum): -
Kreativiti : Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
Nilai : menghormati
Keusahawanan :-
TMK : menggunakan TMK untuk aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. menyatakan cara menunjukkan sikap menghormati kepada ibu bapa dan orang lain.

2. membaca ikrar hormat supaya mereka saling menghormati antara satu sama lain.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu nilai menghormati orang.
Kemahiran berfikir aras tinggi (KBAT) : Menilai, mencipta, menganalisis
Bahan Bantu Mengajar : LCD projektor, alat pembesar suara, laptop, kertas lukis, air warna
Fokus MI : Kinestetik, verbal-linguistik, visual-ruang, intrapersonal, interpersonal
Kosa Kata : menghormati

Masa/ Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/ Bahan


Persediaan Video Lagu “Wen Hao Wang” 1. Murid menonton video lagu “Wen Hao Wang”. BBM : komputer riba, alat
(Set Induksi) pembesar suara, LCD
5 minit 2. Murid menyanyi lagu “Wen Hao Wang” sambil projektor
membuat pergerakan.
Nilai:
3. Murid menjawab soalan guru. menghormati

Soalan Guru
MI :Kinestetik, verbal-
Kita perlu bersalam dengan siapa
linguistik, muzik, visual
secara bersopan? (guru, orang tua, ibu
ruang
bapa, kawan)
Kenapa kita perlu bersalam dengan
orang lain secara bersopan?
(sopan, menghormati)
Imaginasi Video Menghormati Ibu bapa 1. Murid menonton video “menghormati ibu bapa”. BBM : komputer riba, alat
(Langkah 1) pembesar suara, LCD
10 minit 2. Murid menjalankan sumbangsaran dengan projektor
bimbingan guru.
Nilai:Menghormati

MI: Verbal-linguistik, visual


ruang, intrapersonal

Topik sumbangsaran
 Bagaimanakah kamu menunjukkan
hormat terhadap ibu bapa?

Perkembangan Video Menghormati Orang Lain 1. Murid menonton video “menghormati orang lain”. BBM : komputer riba, alat
(Langkah 2) pembesar suara, LCD
10 minit projektor

MI: visual ruang

Nilai: menghormati

KBAT: Menganalisis

Tindakan Ikrar Hormat 1. Murid mendengar arahan guru sebelum BBM: kertas lukis, air
(Langkah 3) Arahan guru menjalankan aktiviti. warna
15 minit 1. Murid dibahagikan kepada 4 MI:
kumpulan dan duduk dalam 2. Murid menjalankan aktiviti di bawah bimbingan kinestetik,interpersonal,
kedudukan yang sesuai. guru. visual ruang

2. Murid bekerjasama untuk mengecap 3. Murid membuat penilaian bersama dengan KBAT: Menilai,
jari tangan mereka di atas kertas lukis guru. mengaplikasi,mencipta
untuk membentuk love shape.

3. Murid dibimbing untuk berikrar


supaya mereka akan saling berhormati
antara satu sama lain di dalam kelas.
Penutup Penerapan nilai murni 1. Murid diterapkan nilai murni sebagai rumusan. Nilai: menghormati,
3 minit Kita perlu menghormati diri sendiri dan patriotik
orang lain kerana sikap hormat ini
akan membawa keharmonian terhadap MI: intrapersonal
kehidupan kita.

Ulasan guru pembimbing/ pensyarah pembimbing:
