Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Matahari


Tarikh : 20 Julai 2014
Masa : 9.00 9.30 pagi (30 minit)
Bilangan murid : 20 orang
Modul : Asas
Tema/Tajuk : Sirah
Tunjang Utama : Kerohanian, Sikap Dan Nilai
Standard kandungan : PI 3.1 Mengetahui Sirah Rasullullah S.A.W
Standard Pembelajaran : PI 3.1.3 Menyebut nama Rasullullah S.A.W dan ahli keluarga
Baginda yang terdekat
Kesepaduan Tunjang : BM 2.2 Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi
KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya
PM 9.1 Berinteraksi dengan yakin di sekolah
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i.

Menyebut nama Rasullullah S.A.W dan ahli keluarga

ii.

baginda yang terdekat


Berani bercakap dengan yakin menggunakan ayat yang

iii.

mudah
Menghasilkan karya mengikut kreativiti sendiri melalui
pelbagai aktiviti menggambar

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui sirah kelahiran, nama dan ahli
keluarga terdekat Rasullullah S.A.W

Kemahiran berfikir (KB) : menjana idea, meningat, memahami


Bahan Bantu Mengajar : laptop, LCD
Penerapan Nilai :
Pelaksanaan P&P :
LANGKAH /
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN / NILAI /

PEMBELAJARAN

BAHAN

Murid

diceritakan

tentang

sirah Rasulullah S.A.W

Soalan guru :
Siapa nama penuh
Rasulullah?
Siapa ahli keluarga
terdekat Rasulullah?

Set induksi
(5 minit)

Perbualan dan sesi

soal jawab guru

Murid

diterangkan

tentang

nama penuh Rasulullah dan

dengan murid

ahli

keluarga

terdekat
zikir

selawat

Nabi

atas

Muhammad S.A.W

Menghargai
Bersyukur

Fokus MI :
Verbal linguistik
Interpersonal

baginda
Murid
didengarkan
ke

PN:

KB :
Menghubungkait
Menjana idea
Memproses maklumat
Mendengar

BBM :
Laptop

Murid ditunjukkan nama


penuh Rasulullah dan ahli

keluarga baginda
Murid menyebut nama-nama
tersebut dengan tepat dan

Langkah 1

Menyebut nama
Rasulullah dan ahli

(10 minit)

keluarga baginda

PN :
Kerjasama

TKP :

betul
Murid dibantu guru untuk

Interpersonal

menyebut nama yang tepat

Muzik

dan betul dengan iringan


suara

Verbal linguistik
Kinestetik

KB :
Menjana idea
Memproses maklumat
Mengingat

BBM :
Laptop

Murid diberi masa 3 minit


untuk memahami dan
mengingati nama penuh

PN :

Rasulullah S.A.W dan ahli

Kerjasama

keluarga terdekat baginda


Murid diminta

Kebebasan

membahagikan kumpulan

Langkah 2

Kuiz berdasarkan

(10 minit)

powerpoint

untuk diberi kuiz


Murid menjawab kuiz

TKP :

berdasarkan nama-nama

Verbal linguistik

sebenar keluarga Rasulullah


Murid menjawab soalan yang

Intrapersonal

telah dipancarkan melalui


LCD
KB :
Menjana idea
Mendengar
Membaca
Mengingat

PN:

Murid dibimbing oleh guru


untuk merumus tentang isi

Penutup
(5 minit)

Guru melakukan aktiviti

pengukuhan kepada
murid

Keyakinan
Kerjasama

pelajaran pada hari tersebut.


Murid dan guru bersoal
jawab

berdasarkan

yang

telah

dilaksanakan

semasa P&P.
Murid diberi
kerjasama

aktiviti

Fokus MI :
Interpersonal

pujian

dan

atas

perhatian

sepanjang P&P berlangsung.

KB :
Merumus

Refleksi Guru
