Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (PENDIDIKAN ISLAM )

Kelas : Prasekolah anak ku ceria


Tarikh : 24 September 2014
Hari : Rabu
Masa : 8.55 pagi hingga 9.55 pagi
Bil. Murid : 17 orang
Umur : 5 Tahun
Modul : Modul Teras
Tajuk : PI 5.0- Asas Bahasa Al-Quran dan Tulisan Jawi
Tunjang Utama : Kerohanian Sikap dan Nilai (Pendidikan Islam)
Standard Kandungan : PI 5.2- Mengetahui huruf jawi
Standard Pembelajaran : PI 5.2.2- Menyebut huruf-huruf jawi
PI 5.2.3- Mengenal pasti bentuk huruf jawi
Kesepaduan Tunjang (KT) : Perkembangan Fizikal dan Estetika
Perkembangan Keterampilan
Perkembangan Bahasa dan Komunikasi
Perkembangan Awal matematik
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
menyebut dan membentuk huruf jawi alif hingga kho
dengan bimbingan guru.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat huruf jawi
Murid pernah mendengar bunyi huruf jawi
Penerapan nilai (PN) : Bekerjasama, bertolak ansur, sabar dan berkeyakinan
Kemahiran Berfikir (KB) : Membuat keputusan, banding beza.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Power Point Interaktif, Play doh, lembaran kerja
dan Kertas A4.
Masa /
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti BBM / Catatan


Set Induksi
( 5 min)

Menyebut huruf
jawi alif hingga
ya kemudian
menyanyi huruf
jawi alif hingga
ya sambil
membuat
pergerakan
melangkah ke
hadapan,
belakang, kanan
dan kiri.

Guru menayangkan
power point yang
mengandungi video
menyebut dan
nyanyian huruf jawi
alif hingga ya.
Murid menyebut
huruf jawi alif hingga
ya mengikut iringan
video.
Guru menunjukkan
demonstrasi
pergerakan semasa
menyanyi lagu alif
hingga ya dengan
bergerak ke hadapan
belakang, kanan dan
kiri.
Murid bernyanyi
mengikut iringan
muzik sambil
membuat pergerakan
ke hadapan,
belakang, kanan dan
kiri dengan

BBM: Power point
interaksi
PN: Berani, yakin,
bekerjasama




bimbingan guru.


Langkah 1
(10 min)

Mengenal dan
membentuk
bentuk huruf jawi
alif hingga kho.

Guru
memperkenalkan
bentuk huruf jawi di
power point dan
menyuruh murid
membentuk huruf
jawi alif hingga kho
satu persatu
dimulakan dengan
huruf alif dan diikuti
dengan huruf
seterusnya ba, ta,
sa, jim, kha dan kho
di atas tapak tangan,
di belakang badan
rakan dengan
menggunakan jari
dan di atas kertas
dengan
menggunakan pensil
dengan bimbingan
guru.
Murid memerhatikan
bentuk huruf jawi alif
hingga kho
berdasarkan slide
power point satu
persatu dimulakan
dengan huruf alif
seterusnya ba, ta,

BBM: Power point
interaktif dan kertas
A4
PN: Bekerjasama
dan berkeyakinan
KB: Banding beza
sa, jim, kha dan kho.
Berdasarkan slide
tersebut murid
meniru bentuk huruf
jawi alif hingga kho
dan membentuk di
atas tapak tangan, di
belakang badan
rakan dengan
menggunakan jari
dan di atas kertas.


Langkah 2
(10 min)

Menjawab
soalan kuiz
dengan
menggunakan
slaid power
point

Guru membahagikan
murid kepada 3
kumpulan
Guru menyoal murid
dengan
menggunakan
soalan kuiz pada
slaid power point
Murid menjawab
mengikut jawapan
yang diberi
Bagi kumpulan yang
menjawab soalan
dengan betul akan
mendapat 1 markah


BBM: Power Point
interaktif
PN: Bekerjasama,
Berani dan
berkeyakinan
KB: Banding beza


Langkah 3
(10 min)





Guru memberi
lembaran kerja
kepada murid

BBM: Lembaran
kerja

Aktiviti lembaran
kerja
Murid membuat
tugasan yang diberi.


Langkah 4
(15 min)

Aktiviti
membentuk
huruf jawi alif
hingga kho
menggunakan
play doh

Guru membahagikan
murid kepada 4
kumpulan.
Setiap kumpulan
akan membuat
bentuk huruf jawi alif
hingga kho di atas
kertas menggunakan
play doh dengan
bimbingan guru.
Murid membentuk
huruf jawi alif hingga
kho di atas kertas
dengan
menggunakan play
doh dengan
bimbingan guru

BBM: Play
doh dan
kertas A4

Penutup
(5 min)

Rumusan

.Guru merumuskan
pengajaran pada hari
ini.
Guru memanggil 7
orang murid secara
rawak untuk
membentuk huruf
jawi alif hingga kho di
papan putih.


PN: Keberania,
Berkeyakinan

Refleksi:
