Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA) Comment [T1]: Untuk didikan di

taska dan tadika.

Comment [T2]: Bagi kanak-kanak


Kelas : 5 Bestari Tarikh : 29 Januari 2019 berumur 4+hingga 5+ tahun, hanya
perlu menyatakan standard
Hari : Selasa Masa : 9.30 pg – 10.00 pg (30 Minit) pembelajaran.

Umur : 5/6 Tahun Bil. Kanak- : 25 orang Comment [T3]: Bagi kanak-kanak
berumur lahir hingga 4 tahun, hanya
kanak perlu menyatakan tahap
perkembangan
Tema : Diri Saya Sub Tema : Anggota Badan Saya
Comment [MD4]: Mengikut tema
Tunjang (KSPK) / Tunjang Sains dan Teknologi pembelajaran yang ingin diajar
Comment [MD5]: Kaitkan dengan 3
Bidang Pembelajaran domain – kognitif, afektif, psikomotor
(KPN): (sekurang-kurangnya dua domain).

Standard Pembelajaran SA 3.2.2 Menyatakan fungsi anggota badan. 1. Sasaran


2. Kata kerja (perbuatan)
(KSPK): 3. Objek
4. Standard
Tahap Perkembangan  - 5. Kriteria (* Pilihan: bergantung
kepada HP)
(KPN):
Sekurang-kurangnya 2 HP.
Pengetahuan Sedia Ada: Kanak-kanak boleh menamakan beberapa angggota badan seperti mata, rambut.
Sepadukan dengan tunjang-tunjang
Hasil Pembelajaran: Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat; yang lain dalam KSPK (5 – 6 TAHUN)
atau bidang pembelajaran PERMATA
1. Menyebut lima anggota badan mereka dengan betul. (Kognitif) (1 – 4 TAHUN)
2. Menyatakan tiga fungsi anggota badan mereka dengan tepat. (Kognitif) Comment [MD6]:
Kaedah / Pendekatan:
3. Menunjukkan dua cara menjaga kebersihan diri dengan bimbingan. a. Pembelajaran Berpusatkan Murid
b. Belajar melalui Bermain
(Psikomotor) c. Pembelajaran berasaskan Inkuiri
d. Pendekatan Bersepadu
Senarai BBM / Alat: Video kebersihan diri, alat kebersihan diri (berus gigi, sikat, sabun, cecair e. Pendekatan Bertema
pencuci tangan, tuala kecil). f. Pembelajaran berasaskan Projek
g. Konsep 3E (Exploring,
Experimenting and Experiencing)
h. Pembelajaran Masteri
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan i. Pembelajaran Kontekstual
j. Pembelajaran berdasarkan
Set Induksi Belajar melalui 1. Pendidik masuk ke kelas dengan KB: Menganalisis Kecerdasan Pelbagai
Teknik PdP:
bermain: main keadaan tangan beranduh / kaki a. Nyanyian
b. Bercerita
peranan. berbalut / mata tertutup sebelah. Contoh soalan: Kenapa c. Main peranan ...
tangan / kaki cikgu Comment [T7]: KB / Cth. Soalan /
BBM / HP / NT (bergantung kepada
2. Kanak-kanak berinteraksi dengan berbalut? keperluan pengajaran)

pendidik tentang situasi tersebut. Comment [T8]: Aktiviti untuk


menarik perhatian kanak-kanak,
Langkah 1 Teknik: 1. Pendidik menerangkan anggota KB: Memahami menimbulkan perasaan ingin tahu
kanak-kanak, dan pengenalan aktiviti.
Penerangan badan kepada kanak-kanak. Comment [T9]: Soalan mesti
berkaitan aktiviti da nisi kandungan
Contoh soalan:
pengajaran.
2. Kanak-kanak menyebut anggota Ini apa? (sambil Comment [T10]:
Langkah-langkah mungkin kurang atau
badan berpandukan yang ditunjukkan menunjukkan ke arah gigi) lebih, bergantung pada HP.
oleh pendidik. Comment [T11]: Langkah 1 perlu
mencapai hasil pembelajaran 1
HP 1
3. Kanak-kanak menunjuk dan
menamakan anggota badan masing-
masing.
Langkah 2 Belajar melalui 1. Pendidik menceritakan fungsi KB: Mengaplikasi Comment [MD12]: Langkah 2 perlu
mencapai hasil pembelajaran 2
bermain: main anggota badan kepada kanak-kanak.
peranan. HP 2
2. Kanak-kanak menyatakan fungsi
dan menggayakan aksi anggota
badan seperti:
a) jari – makan, menulis,
mengenggam, mengoyak.
b) hidung – menghidu, bernafas.
c) telinga – mendengar
d) tangan – melambai, mengangkat.
e) mulut – mengunyah, menggigit,
bercakap.
Langkah 3 Tunjuk cara. 1. Pendidik menayangkan video KB: Menganalisis Comment [MD13]: Langkah 3 perlu
mencapai hasil pembelajaran 3
kebersihan diri kepada kanak-kanak.
Contoh soalan: Mengapa
2. Kanak-kanak menunjukkan cara kita perlu menjaga
menjaga kebersihan diri (menggosok kebersihan anggota badan?
gigi, mencuci tangan dan menyikat
rambut). HP 3

BBM: Video kebersihan


diri, alat kebersihan diri.

NT: Tanggungjawab.
Penutup Nyanyian 1. Pendidik menyanyikan lagu KB: Menilai Comment [T14]: Penutup
merangkumi dua aspek iaitu kognitif
Penyoalan ’Anggota Badan’. dan afektif/sosial.

Contoh soalan:
2. Kanak-kanak menyanyi lagu 1. Apa akan berlaku jika
tersebut bersama pendidik. tidak;
- mencuci rambut?
3. Kanak-kanak bersoal jawab - menggosok gigi?
dengan pendidik tentang nama dan - memotong kuku?
fungsi anggota badan, dan cara - mandi?
penjagaan kebersihan diri.
NT: Kegembiraan.
Refleksi: Comment [T15]: Memfokuskan
pencapaian kanak-kanak, kendiri
Kekuatan : 23 orang kanak-kanak dapat menguasai hasil pembelajaran kerana bahan bantu pendidik, strategi, atau BBM.

mengajar yang menarik. Pendidik dapat melaksanakan aktiviti yang menarik Ditulis selepas pengajaran pendidik
(tulisan tangan).
minat dan kesediaan kanak-kanak, terutamanya ketika pendidik menjalankan
aktiviti main peranan. Melalui aktiviti main peranan kanak-kanak dapat
menyatakan angota badan dan fungsi serta cara menjaga kebersihan dengan lebih
berkesan, berbanding dengan hanya pendidik memberi penerangan.
Kelemahan : Melalui aktiviti yang dilaksanakan, terdapat dua orang kanak-kanak (A dan B)
yang belum menguasai HP 3 kerana pendidik tidak memberi fokus kepada kanak-
kanak tersebut menyebabkan mereka bermain sewaktu pendidik melakukan
aktiviti. Kemungkinan, strategi tunjuk cara tidak menarik minat kanak-kanak
yang aktif.
Penambahbaikan : Pendidik akan memperbaiki strategi pelaksanaan aktiviti yang berpusatkan kanak-
kanak, dan memberi peluang kepada A dan B untuk menguasai HP 3 di luar
waktu PdP secara individu.
Pentaksiran
Bil. Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. A √ √ √
2. B √ √ √
3. C √ √ √
4. D √ √ √
5. E √ √ √
6. Dan seterusnya...

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.

Lampiran: Comment [T16]: Lampirkan gambar


atau bahan asal (jika sesuai) seperti;
1. BBM (4 gambar satu halaman).
2. Contoh hasil kerja kanak-kanak.
Senarai Singkatan: 3. Aktiviti kanak-kanak.
4. Video (thumbnail separuh halaman,
tajuk, link)
5. Lembaran kerja (1 halaman)
BBM : Bahan Bantu Mengajar
Comment [T17]: Senarai singkatan
HP : Hasil Pembelajaran ini untuk rujukan pelajar sahaja, jadual
ini tidak perlu dimasukkan dalam
KB : Kemahiran Berfikir (Mengingat, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis, Menilai, Mencipta) setiap RPA.

KPN : Kurikulum PERMATA Negara 2013


KSPK : Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan (Semakan 2017)
NT : Nilai Teras (Modul Sivik Prasekolah 2019)
T : Tahap
