Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas :- Tarikh :

Hari :- Masa :09.00 pagi – 09.30 pagi (Fleksibel)

Umur :4 Tahun Bil. Kanak- :2 Orang


Kanak
Tema :Jenis Kenderaan Sub Tema :Kenderaan di udara
Tunjang (KSPK) / -
Bidang Pembelajaran
(KPN):] Tahap Perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran
Standard Pembelajaran
(KSPK):] -
Tahap Perkembangan
(KPN):] Boleh membuat pengecaman dan menyenaraikan ciri-ciri
Pengetahuan Sedia Ada: Kanak-kanak pernah melihat kenderaan udara di dalam televisyen
Hasil Pembelajaran: Pada akhir aktiviti, Kanak-kanak dapat;
1.mengecam ciri-ciri sebuah kapal terbang dengan baik (Kognitif)
2.menghasilkan sebuah origami kapal terbang dengan kreatif (Psikomotor)
Senarai BBM/ Alat: Komputer riba, pembesar suara, kad imbas kapal terbang, template aktiviti
yang lengkap dan tidak lengkap, kertas bergambar (kapal terbang & objek lain), pinggan polisterin,
origami kapal terbang yang lengkap, kertas A4 berwarna, pensel warna, gunting, dan gam cair.

Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan


Set Induksi Teknik: 1.Pendidik memastikan kanak-kanak KB: Menganalisis
Penyoalan berada dalam keadaan selesa.
Contoh soalan:
2.Pendidik memainkan dua video Bolehkah kamu sebutkan
tentang kapal terbang untuk ditonton nama kenderaan ini?
kanak-kanak. Adakah kenderaan ini
-10 Little Airplanes terbang di udara atau
-Low Flying Aircraft bergerak di atas jalan raya?
3.Pendidik dan kanak-kanak BBM: Komputer riba &
berinteraksi tentang video yang pembesar suara
ditonton.
NT:Bertanggungjawab
Langkah 1 Pembelajaran 1.Pendidik menunjukkan dan KB: Menganalisis
berpusatkan berinteraksi tentang kad imbas Kapal
murid Terbang dengan kanak-kanak. Contoh soalan:
Apakah nama kenderaan
2.Pendidik menunjukkan contoh yang kamu lihat ini?
template aktiviti mengasingkan Adakah kapal terbang
bahagian Kapal Terbang di dalam mempunyai sebuah mata
kotak betul atau salah kepada kanak- dan hidung?
kanak. Apakah huruf awal yang
ada di setiap perkataan
3.Pendidik menerangkan aktiviti Kapal Terbang?
pembelajaran kepada kanak-kanak Bagaimanakah kamu tahu
-Setiap kanak-kanak diberi template ini bahagian kapal terbang
aktiviti mengasingkan bahagian yang betul?
kapal terbang yang betul.
-Kertas bergambar (Kapal terbang & BBM:Kad imbas kapal
Objek lain) yang telah digunting terbang, template aktiviti
diletakkan di dalam sebuah pinggan yang lengkap, template
polisterin bagi memudahkan kanak- aktiviti yang tidak lengkap,
kanak mengambilnya. kertas bergambar (kapal
-Kanak-kanak perlu mengecam dan terbang & objek lain),
mengasingkan setiap kertas pinggan polisterin, gunting,
bergambar di dalam kotak yang betul gam cair, dan pelekat.
atau salah yang terdapat dalam
template. NT:Bertanggungjawab
-Kanak-kanak menggunakan gam
cair untuk melekatkan kertas HP 1
bergambar (Kapal Terbang & Objek
lain) di atas template.
4.Pendidik memilih seorang kanak-
kanak dan meminta mereka untuk
datang ke hadapan dan menunjukkan
hasil kerja mereka.

5.Pendidik memberikan pelekat


kepada kanak-kanak kerana dapat
melakukan aktiviti dengan baik.

6.Kanak-kanak melekatkan pelekat


diatas template aktiviti yang
dihasilkan.

Langkah 2 Pembelajaran 1.Pendidik menunjukkan contoh KB: Mengaplikasi


berpusatkan origami kapal terbang yang lengkap
murid kepada kanak-kanak. Contoh soalan:
Mempunyai dua sayap
2.Pendidik berinteraksi bersama apakah nama kenderaan
kanak-kanak tentang origami kapal ini?
terbang yang ditunjukkan
BBM:Origami kapal
3.Pendidik memberikan setiap terbang yang lengkap,
kanak-kanak satu kertas berwarna kertas A4 berwarna, pensel
(A4). warna, gam cair, gunting
dan pelekat.
4.Kanak-kanak menghasilkan satu
origami kapal terbang dengan NT:Kegembiraan
bimbingan pendidik.
HP 2
5.Kanak-kanak melukis atau
mewarnakan origami kapal terbang
mengikut kreativiti masing-masing.
6.Pendidik memberikan pelekat
kepada setiap kanak-kanak.

7.Kanak-kanak melekatkan pelekat


di atas origami kapal terbang yang
lengkap

Kesepaduan Tunjang (Kreativiti &


Estetika): merekacipta atau
menghasilkan sesuatu rekaan baru

Penutup Belajar melalui 1.Pendidik bersoal jawab dengan KB: Menilai


bermain kanak-kanak tentang kenderaan
udara yang telah dipelajari. Contoh soalan:
Apakah origami kapal
2.Pendidik meminta kanak-kanak terbang kamu terbang sama
untuk menerbangkan origami kapal seperti kapal terbang
terbang masing-masing. sebenar?

3.Semasa menerbangkan origami BBM: Komputer riba, dan


kapal terbang, kanak-kanak diminta origami kapal terbang
membandingkan video kapal terbang
yang dimainkan dengan origami NT: Kegembiraan.
yang diterbangkan.

4.Pendidik memberikan pujian


kepada setiap kanak-kanak.

(Penilaian: Anaktod Rekod)

Refleksi:

Kekuatan :
Kelemahan :

Penambahbaikan :
Pentaksiran
Bil
Nama HP 1 HP 2 HP 3
.
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. A √ √
2. B √ √
3. C √ √
4. D √ √
5. E √ √
6. Dan seterusnya...

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
ANAKTOD REKOD

Nama:Edward Conary Weldon Umur: Tarikh:

Masa: 09.00 pagi – 09.30 pagi Guru: Mohd. Nor Ezzan Bin Ahmadsah

Pemerhatian

Penilaian
Lampiran:]
Bil. Bahan Bantu Mengajar (BBM) Catatan
Komputer Riba
Pembesar suara
Digunakan dalam aktiviti

01 pembelajaran set induksi dan


penutup bagi memainkan video
tentang kenderaan udara iaitu
Kapal terbang
- 10 Little Airplanes
-Low Flying Aircraft

Kad imbas kapal terbang


Template aktiviti yang lengkap
dan tidak lengkap
Kertas bergambar (kapal
terbang & objek lain)
Pinggan Polisterin
Gunting & Gam cair
Digunakan dalam aktiviti
02
pembelajaran langkah 1 iaitu
mengecam ciri-ciri sebuah kapal
terbang dengan aktiviti
mengasing kertas bergambar
(Kapal terbang & Objek lain) ke
dalam kotak yang betul atau
salah.
Origami kapal terbang yang
lengkap
Kertas A4 berwarna dan tidak
berwarna
Pensel warna
Gunting & Gam cair
03
Digunakan dalam aktiviti
pembelajaran langkah 2 iaitu
menghasilkan sebuah origami
kenderaan udara dengan kreatif.

Pelekat
Digunakan dalam aktiviti
pembelajaran langkah 1 dan 2
iaitu melekatkan pelekat di atas
hasil kerja kanak-kanak.

04
Lembaran Kerja:]
Tiada lembaran kerja digunakan dalam RPA ini
Senarai Singkatan:]
BBM : Bahan Bantu Mengajar
HP : Hasil Pembelajaran
KB : Kemahiran Berfikir (Mengingat, Memahami, Mengaplikasi, Menganalisis, Menilai, Mencipta)
KPN : Kurikulum PERMATA Negara 2013
KSPK : Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan (Semakan 2017)
NT : Nilai Teras (Modul Sivik Prasekolah 2019)
