Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN

AKTIVITI

Kelas 4 Tahun
Tarikh 16 Ogos 2018
Masa 10.30 pagi – 11.00 pagi
Bil. Kanak-Kanak 8 orang
Modul Modul 5
Tema Negara Kita
Tajuk Lampu Kertas
Bidang Pembelajaran Bidang Perkembangan Kreativiti dan Estetika
Utama
Kesepaduan Bidang Bidang Perkembangan Fizikal
Tema NCSS Budaya dan Kepelbagaian Kebudayaan
Hasil Pembelajaran Menunjukkan kreativiti melalui kraftangan
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharap kanak-
kanak dapat:
1) Menggunting mengikut garis lurus dengan bimbingan
2) Menghasilkan kraftangan iaitu tanglung
Pengetahuan Sedia Ada Kanak-kanak pernah melihat kaum cina menyambut Tahun
Baru Cina
Bahan Bantu Mengajar Video, Kertas, Gunting, Penyangkut bentuk ‘S’, Tali
(BBM)
Kecerdasan Pelbagai Visual ruang, verbal linguistik, interpesonal, intrapesonal
(KP)
Kemahiran Berfikir (KB) Menjana idea, mengaplikasi
Penerapan Nilai Mendengar arahan, aktif, bijak
Kosa Kata Tanglung, Cina
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN
ISI PELAJARAN CATATAN
/MASA DAN PEMBELAJARAN
BBM: video,
1. Kanak-kanak menonton pembesar
video berkaitan Festival suara, laptop
Tanglung yang
ditayangkan oleh KP: visual
pendidik ruang, verbal
Tajuk video: linguistik,
Fireman Sam: Naughty interpesonal
Norman and the sky
lantern KB: menjana
idea

NILAI:
mendengar
arahan, aktif

Set Induksi
(5 minit)
2. Kanak-kanak bersoal
jawab dengan pendidik
berkaitan video yang
telah ditonton
Contoh soalan:
• Apa yang kawan-
kawan lihat dalam video
tadi?
• Siapa pernah lihat
tanglung?
• Siapa pernah main
tanglung?
BBM: kertas,
1. Kanak-kanak melihat gunting
kraf tanglung yang
dipegang oleh pendidik KP: visual
ruang,
interpesonal,
intrapesonal
Kraf Tanglung

2. Kanak-kanak KB:
memegang kertas yang mengaplikasi
diberikan oleh pendidik
NILAI:
Kertas yang diberikan oleh
mendengar
pendidik
arahan, aktif,
bijak

Langkah 1
3. Kanak-kanak
(12 minit)
menggunting kertas
mengikut garisan pada
kertas

Kanak-kanak menggunting
kertas mengikut garisan
pada kertas
BBM: kertas,
1. Kanak-kanak menyapu gam
gam pada bahagian
kertas yang berlorek KP:
interpesonal,
intrapesonal
Kanak-kanak menyapu gam
pada bahagian kertas yang KB:
berlorek mengaplikasi

2. Kanak-kanak NILAI:
melekatkan bahagian mendengar
bergam dengan hujung arahan, aktif,
kertas bijak

Kanak-kanak melekatkan
Langkah 2
bahagian bergam dengan
(10 minit)
hujung kertas

3. Kanak-kanak
melekatkan pemegang
tanglung pada badan
tanglung

Hasil tanglung yang


disiapkan oleh kanak-kanak
BBM: tali,
1. Kanak-kanak penyangkut
menggantung tanglung ‘S’, tanglung
yang telah siap
menggunakan KP:
Penyangkut ‘S’ penyangkut ‘S’ yang interpesonal
diberikan oleh pendidik
KB:
Penutup
2. Kanak-kanak mengaplikasi
(3 minit)
menggantung tanglung
tersebut pada tali yang NILAI:
disediakan oleh pendidik mendengar
arahan, aktif
3. Kanak-kanak melihat
bijak
Tanglung yang telah siap dan memuji hasil kerja
digantung rakan-rakan lain
