Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pengajaran Slot

Fizikal dan Estetika Kreativiti


Kelas

: Prasekolah Tadika Bintang

Tarikh

: 22 August 2014

Masa

: 11.10-11.50 pagi (40 minit)

Bil murid

: 23 orang

Modul

: Teras Asas

Tema

: Haiwan

Subtema

: Haiwan Jinak

Tajuk

: Arnab Comel

Tunjang utama

; Fizikal dan Estetika Kreativiti

Standard kandungan

: KTI 1.2) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan


Karya (Ekspresi kreatif)

Standard pembelajaran

: KTI 1.2.9) Menghasilkan bentuk binaan mengikut


kreativiti sendiri melalui pelbagai teknik dengan
bimbingan.

Kesepaduan tunjang

: PSE 3.2 Menggunakan kemahiran sosial dalam interaksi.

Objektif pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat


Melakukan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 teknik yang digunakan
dalam menghasilkan aktiviti Arnab Comel

Pengetahuan sedia ada

: Murid kenal binatang Arnab

Kemahiran berfikir

: Menjana idea, membeza banding, kreativiti sendiri, menyelesaikan masalah.

Fokus MI

: logikal, interpersonal, linguistik

Penerapan nilai

: Mendengar arahan, memberi perhatian, bekerjasama, sabar dan bertanggungjawab.

Kosa kata

: Pinggan kertas, telinga, mata, teknik, pinggan kertas, krayon, kapas, putik kapas,
riben dan gunting.

BBM

:
Bahan
Pinggan Kertas
Warna Krayon
Mata
Cutton ball
Markel Pen Hitam
Penubuk Lubang
Reben
Gunting
Gigi Arnab
Telinga Arnab
Cara buat dalam kertas
mahjung
Coklat kokojelly

Kuantiti
46
6set
46
2 bekas
1
1
1 Gulung
3
23
46
1

Putik Kapas
stappler

1 beg
2

1 beg

Langkah/
masa
Set induksi
(5 minit)

Isi pelajaran

Guru meminta murid berkumpul


diruang dalam kelas.

Guru tampil dengan kostum arnab


dan memperkenalkan diri.

Guru menyanyikan lagu arnab.

Guru bersoal jawab dengan murid

Contoh soalan:
i) Memanggil seorang kanak-kanak

dan bertanya kostum binatang


apa yang cikgu pakai?
ii)
Siapa pernah lihat arnab.
iii) Arnab binatang yang liar atau

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

memperkenalkan diri.
Murid melihat gaya aksi nyanyian guru.
Lagu Arnab Comel:
Arnab comel arnab comel
Duduk dalam lubang
Ekor pendek,
Telinga panjang,
Suka makan lobak
La la la la la
La la la la la
La la la la la
La la la la la sambil menepuk tangan.
Murid menyanyi dan meniru gaya guru
Murid menjawab soalan yang ditanya oleh

jinak?

Guru memperkenalkan dengan


topik yang akan dipelajari pada
hari ini iaitu membuat beg tangan
arnab comel.

Guru Menyoal murid apa itu beg tangan?

Murid duduk ruang di dalam kelas .


Murid menumpu perhatian semasa guru

guru.
Murid menjawab soalan guru dengan
pelbagai jawapan yang mereka tahu.

Catatan
KB:
Menjana idea
MI:
Linguistik
Nilai:
Mendengar arahan
BBM:
kostum
Carrot.

Langkah 1
(5 minit)

Murid mendengar dan melihat dengan

MI:

tangan yang telah dibuat diperbuat

penuh minat contoh beg tangan arnab

Linguistik

daripada pinggan kertas.

comel .

Guru menunjukkan contoh beg

Murid memberi perhatian terhadap

Nilai:

yang akan digunakan satu persatu

penerangan bahan yang digunakan

Memberi perhatian

dengan bertanya kepada murid-

satu persatu.

Guru memperkenalkan bahan

murid.
(1) Pinggan Kertas
(2) krayon

Murid menjawab soalan yang ditanya


oleh guru berdasarkan pengetahuan
sedia ada.

BBM:
Pinggan Kertas
krayon

(3) Kapas

Kapas

(4) Mata

Mata

(5) Gam

Gam

(6) Putik kapas

Putik kapas

(7) Pallet

Pallet

(8) Riben

Riben

(9) Gunting

Gunting

Guru bertanya kepada murid


beberapa mata arnab?

KB :

Berapa telinga arnab murid?

Membeza banding

Langkah 2
(10 minit)

Guru menunjukkan demonstrasi

Murid melihat langkah demi langkah untuk

untuk aktiviti Arnab Comel.

membuat arnab comel melalui gambarajah

Guru menerangkan cara atau

dan demonstrasi seperti ditunjukkan oleh guru:

langkah-langkah bagi aktiviti

KB:
Menyelesaikan masalah
MI:
Logikal
Nilai:
Memberi perhatian

Arnab Comel.
1) Langkah pertama mewarna pinggan

BBM:
Gambarajah langkahlangkah yang akan
dilakukan beserta
dengan gambar di atas
kertas mahjung.

kertas
2) Mencantumkan pingan kertas
3) Mencantumkan telinga
4) Menampal kedudukan mata
5) Menampal hidung dengan kapas
6) Menampal gigi
7) Menebuk lubang dan memasukkan
riben

Langkah 3
(20 minit)

Guru mengarah murid melakukan

-Murid bersedia untuk melakukkan gerak kerja yang

KB:

Aktiviti Gerak kerja yang telah

diberikan.

Membanding beza

ditunjukkan untuk membuat beg

Menyelesaikan masalah

tangan arnab comel

Guru membahagikan murid

MI:
Logikal

Murid akan mengambil bahan dari guru.

Guru meminta murid setiap ahli

Murid mula membuat aktiviti dengan melihat

diperlukan untuk setiap individu

gambarajah dan bimbingan dari guru.

dalam kumpulan.

yang telah ditetapkan.

kepada 4 orang satu kumpulan.


kumpulan mengambil barang yang

Murid duduk didalam kumpulan sepertimana

Guru akan membimbing dan

Murid menyiapkan kerja individu yang diberikan


oleh guru mengikut kreativiti masing-masing.

Murid mengemas peralatan yang digunakan.

kelas semasa gerak kerja

Gambarajah Langkah

dijalankan.

Pinggan Kertas
krayon

Guru mengarahkan murid

Kapas
Mata
Gam

pada hasil kerja.

Pallet

Guru meminta murid-murid

Riben

membersihkan tempat aktiviti.

Refleksi dan rumusan

dan bertanggungjawab
BBM:

masing-masing dan menulis nama

Penutup
(3 minit)

Kerjasama, bersabar

memantau murid-murid di dalam

memperkemaskan hasil kerja

Nilai:

Guru mengambil beberapa hasil

Murid memberi pendapat hasil kerja yang


dibuat oleh kawan.

MI:
Linguistik

karya untuk dipamerkan.

Murid menyenaraikan nama bahan yang

Guru meminta beberapa orang

digunakan semasa aktiviti.

murid untuk memberi komen


terhadap hasil kerja rakan mereka.
Guru meminta murid memberitahu
2 daripada 3 teknik yang

Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai


jawapan.

KB:
Membeza banding

digunakan semasa aktiviti


(mewarna, menampal,
mencantum),

Guru memuji hasil kerja murid


murid dan memberi semua pelajar
kokojelly untuk dimasukkan ke
dalam beg yang telah dibuat.
Guru memberi cadangan kepada
murid lelaki supaya
menghadiahkan beg tangan arnab
comel kepada ibu mereka.

Nilai:
Memberi Perhatian

Refleksi
