Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Prasekolah Cemerlang


Tarikh : 16 September 2017 (Jumaat)
Masa :
Bilangan Murid : 25 orang
Tema : Cuaca
Tajuk: Cari dan Susun
Tunjang Utama/Fokus : Tunjang Bahasa dan Komunikasi
Standard Kandungan : (BM 2.4) Membaca dan memahami frasa dan ayat.
Standard Pembelajaran : (BM 2.4.4) membaca dan memahami ayat mudah dengan sebutan yang betul.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyusun perkataan menjadi satu ayat.
2. Membaca ayat dengan bimbingan guru.

Kesepaduan Tunjang : Tunjang Ketrampilan Diri


Pengetahuan Sedia Ada : murid boleh menyatakan aktiviti sesuai mengikut keadaan cuaca.
Kemahiran Berfikir (KB) : membuat gambaran, menjana idea, membuat kesimpulan.
Penerapan Nilai : bekerjasama, berdisiplin, mendengar arahan.
Bahan Bantu Mengajar : kad gambar, set ayat, LCD, video.
Fokus MI : linguistik
Kosa Kata : berangin, mendung, hujan, panas, ampaian, layang-layang, pantai, payung.

19
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN /BAHAN
LANGKAH

Set Induksi Mari Menyanyi. Murid murid bersedia mengambil tempat dan KB : Menilai
(3 minit)
ruang Nilai : Bersemangat
Guru memasang lagu Hujan
Fokus MI :Muzikal
dah turun. Guru memasang video di hadapan kelas.
Bahan Bantu Mengajar:
Murid akan menyanyi dan membuat
- Payung
pergerakan bersama guru. - LCD
- Pembesar suara
- Video

Guru menerangkan mengenai cuaca yang KB : membuat


Langkah 1 Cuaca-cuaca di Malaysia
ada di Malaysia. gambaran.
(5 minit)
Guru merangsang murid-murid
Guru memberi soalan yang mampu BBM : -
berbual mengenai cuaca
merangsang minda murid-murid.
Fokus MI : linguistik
- Apa aktiviti yang boleh kita lakukan ketika
cuaca panas/mendung/hujan/berangin? Nilai:Berdisiplin
- Apa yang muncul semasa cuaca
panas/mendung/hujan/berangin?

20
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN /BAHAN
LANGKAH
Guru mengagihkan murid dalam 4
Langkah 2 KB : mengaplikasi
Jelajah Harta Karun kumpulan.
(12 minit)
Ketua kumpulan akan memilih sampul Fokus MI : Kinestetik
- Guru menyembunyikan surat berlainan warna. Sampul surat BBM : kad perkataan,
perkataan-perkataan di mengandungi satu simbol cuaca dan sampul surat, kad
kawasan kelas prasekolah gambar aktiviti/kata kerja. manila.
- Setiap perkataan Murid akan melekatkan gambar pada kad Nilai:
diwarnakan berdasarkan Mematuhi arahan,
manila.
bekerjasama.
kumpulan.
Setelah murid melekatkan gambar, murid
dikehendaki mencari perkataan yang telah
disembunyi oleh guru.
Murid mencari perkataan mengikut warna
kumpulan yang ditentukan oleh sampul
surat.
Murid akan berkumpul dalam kumpulan
masing-masing.
Setiap murid akan menyebut perkataan
yang mereka jumpa.

21
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN /BAHAN
LANGKAH

murid akan berbincang bersama rakan untuk KB : membuat


Langkah 3 Membina Ayat
membina ayat yang sesuai menggunakan gambaran.
(5 minit)
- Murid akan menyusun BBM : -
semua perkataan yang diperoleh.
perkataan yang diperoleh
menjadi ayat. Murid akan melekatkan perkataan pada kad
Fokus MI : linguistik
manila sehingga membentuk satu ayat
mudah. Nilai:Berdisiplin

Penutup Secara berkumpulan, murid akan naik ke Fokus MI : linguistik


(5 minit) PENUTUP
pentas.
KB : membuat
- Membaca ayat bersama
Setiap kumpulan akan menunjukkan hasil
kesimpulan
rakan
kerja mereka.
Setiap kumpulan akan membaca ayat Nilai: berkeyakinan
berdasarkan perkataan yang telah
disusun.

22
Refleksi:

Murid -

Guru

23
Ulasan Guru/ Pensyarah Pembimbing :

24
