Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Slot

Kelas: Sk Desa Petaling

Tarikh: 11 Ogos 2017

Masa: 11.20-11.50 Pagi

Bilangan Murid: 23 Orang

Pendekatan: Berpusat

Tajuk:Operasi Tambah

Tunjang Utama: Sains Dan Teknologi

Standard Kandungan:1) Ma 3.0 Menyelesaikan Masalah Operasi Tambah Dalam


Lingkungan18

Standard Pembelajaran;1) Ma 3.1.6 Menyelesaikan Masalah Operasi Tambah

Kesepaduan Tunjang; Pm 9.1.2 Menunjukkan Sikap Berani Mencuba Sesuatu Tugasan


Yang Baharu.

Objektif Pembelajaran: Pada Akhir Pengajaran Dan Pembelajaran Murid Dapat:

1.Menyelesaikan Operasi Tambah Dalam Lingkungan 18 Sekurang-


kurangnya Empat Soalan Daripada Lapan Soalan.

Pengetahuan Sedia Ada; Murid Boleh Membilang Satu Hingga Lapan Belas.

Kemahiran Berfikir: Menjana Idea, Menyelesaikan Masalah

Penerapan Nilai:Yakin, mendengar arahan

Bahan Bantu Mengajar: Gula-Gula, Cawan Lut Sinar, sampul surat soalan

Fokus/Mi: Logik Matematik, Intrapersonal

Kosa Kata:Tambah,Jumlah,
Langkah/ Isi Pembelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan/Mi/Kb/Pn/
Masa Pembelajaran Bbm
Set induksi Pengenalan operasi tambah 1.Guru menunjukkan dua Mi: Intrapersonal
(2minit) himpunan gula-gula. Kb: menjana idea
2.Guru menyatukan kedua-dua Pn:mendengar
himpunan gula-gula. arahan
3.Murid membilang jumlah Bbm: gula-gula
gula-gula yang telah disatukan.
4.Murid membilang jumlah gula-
gula dari satu hingga lapan
belas.

Langkah 1 Simulasi Operasi Tambah 1.Guru menunjukkan untuk Mi:Logik matematik


(10minit) Contoh soalan: menyelesaikan masalah operasi Kb:menyelesaikan
4+4= tambah. masalah
2.Guru memasukkan2 biji gula- Pn:Yakin
gula di cawan a dan 2biji lagi di Bbm: cawan lut
cawan b. sinar,gula-gula
3.Selapas itu, guru membilang
jumlah gula-gula didalam kedua-
dua cawan.
4. Murid melihat simulasi yang
dibuat oleh guru.

Langkah 2 Aktiviti menambah 1..Guru memanggil beberapa Mi:logic matematik


orang murid untuk Kb: menyelesaikan
menyelesaikan masalah operasi masalah
tambah berdasarkan simulasi Pn: Yakin
yang telah dibuat oleh guru. Bbm: sampul surat
2.Guru meminta murid memilih soalan
sampul surat yang mempunyai
soalan operasi tambah.
3. Murid diminta menyelesaikan
masalah operasi tambah
berdasarkan soalan yang dipilih.
Langkah/masa Isi pembelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan/mi/kb/pn
/bbm
pembelajaran

Langkah 3 Membilang dan merekod 1. Guru mengedarkan lembaran Mi: logic matematik
kerja kepada murid. Intrapersonal
2.Guru meminta murid Kb: menyelesaikan
menyelesaikan masalah operasi masalah,menjana
tambah secara individu. idea
3.Murid mendengar arahan Bbm: lembaran kerja
yang diberikan oleh guru. Pn: yakin,
4. Guru membimbing murid mendengar arahan.
yang perlukan bimbingan.
Penutup Mengimbas kembali dan 1.Guru meminta murid
(5minit) membuat kesimpulan. mengimbas kembali tentang
pelajaran yang telah
disampaikan.
