Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

(MATEMATIK AWAL)

Kelas : Prasekolah Berlian

Tarikh : 9 Ogos 2018

Masa : 10.20 am – 11.00 am

Bilangan Murid : 25 orang

Tajuk : Jom Menambah !

Tunjang Utama/Fokus : Tunjang Sains Dan Teknologi – Matematik Awal

Standard Kandungan : (MA 3.1) Menyelesaikan masalah operasi tambah dalam lingkungan 18

Standard Pembelajaran : (MA 3.1.1) Menyatakan hasil tambah dua himpunan objek

Kesepaduan Tunjang : 1. Tunjang Komunikasi (Bahasa Melayu)

(BM 1.4) Berinteraksi menggunakan ayat mudah

(BM 1.5) Bertutur untuk menyampaikan idea

1
(BM 1.4.6) Bersoal jawab menggunakan ayat mudah berdasarkan bahan rangsangan

(BM 1.5.1) Menyampaikan idea tentang sesuatu yang didengar, dilihat atau dialami

3. Tunjang Keterampilan Diri

(KD 2.1 Membina konsep kendiri)

(KD 2.3 Membina keyakinan untuk berkomunikasi)

(KD 2.1.1 Menunjukkan sifat positif)

(KD 2.3.3 Berinteraksi dengan yakin)

4. Tunjang Kerohanian, Sikap Dan Nilai

(PM 11.1) Bersikap rajin dalam kehidupan harian

(PM 14.1) Mengamalkan sikap bertoleransi dalam pergaulan

(PM 11.1.2) Mengamalkan sikap rajin dalam melaksanakan tugasan

(PM 14.1.2) Menunjukkan sikap bertoleransi dengan rakan

EMK (Elemen Merentas Kurikulum)

Kemahiran Berfikir : Mencirikan, menjana idea, menghubungkait, menilai

Nilai : Menghormati, bertoleransi, kerajinan, keberanian, kebersihan, bertanggungjawab

2
Keusahawanan : Kesanggupan belajar melalui kesilapan, boleh membina jaringan sosial

Objektif Pembelajaran : Pada akhir aktiviti pengajaran dan pembelajaran, murid boleh:

1. Menjawab sekurang-kurangnya 8 daripada 10 soalan matematik dengan tepat dengan menggunakan


papan tambah.

2. Menjawab sekurang-kurangnya 6 daripada 7 soalan matematik dengan betul tanpa menggunakan papan
tambah.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali nombor 0 hingga 9

Bahan Bantu Mengajar : Papan tambah, kertas mahjong, cip, lembaran kerja

Fokus KP : Interpersonal, visual, linguistik

Kosa Kata : Papan, tambah

3
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP
LANGKAH CATATAN /BAHAN

Gerakan kreatif
Set induksi Melaksanakan gerakan kreatif Bahan bantu
 Mengangkat tangan kanan dan kiri mengajar
(5 minit)  Melompat setempat 1. Guru meminta murid-murid untuk - Muzik kanak-
 Mengelipkan mata berdiri dengan sopan dan tertib kanak
2. Guru meminta kanak-kanak untuk
Contoh Interaksi: mengangkat tangan kanan kemudian
 Angkat tangan kanan dan kiri. tangan kiri KB:
 Berapakah bilangan tangan yang 3. Setelah itu, kirakan jumlah bilangan
- Menjana idea
kamu ada? tangan yang diangkat
 Cuba melompat setempat. 4. Ulang langkah 2 dan tiga dengan
 Berapa bilangan kaki yang anggota badan dan gerakan yang lain KP
digunakan untuk melompat?
 Sekarang, kelipkan mata kamu. - Kinestetik
 Berapakah bilangan mata yang
berkelip?

4
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP
LANGKAH CATATAN /BAHAN

Mari Mengira Sumber :


Hasil tambah dua himpunan objek:
- ‘Papan Tambah’
Langkah 1 - Cip
1. Guru membahagikan kanak-kanak
Contoh interaksi / soalan: - Helaian soalan
(15 minit) kepada lima kumpulan
 Cikgu ada seekor ikan bewarna
2. Guru memperkenalkan bahan yang
oren dan dua ekor ikan bewarna KBKK:
akan digunakan iaitu ’papan tambah’.
biru. Jika cikgu masukkan kedua- - menjana idea
3. Guru mendemonstrasikan penggunaan
dua ikan di dalam akuarium, berapa
bahan tersebut KP :
ekor ikan yang ada di dalam
4. Setiap kumpulan akan dibekalkan - Interpersonal
akuarium?
dengan ’Papan Tambah’ , cip dan - Logik matematik
helaian soalan.
5. Murid-murid secara bergilir-gilir di Nilai :
dalam kumpulan menyelesaikan - Bekerjasama
soalan - Sabar

Langkah 2 Lembaran kerja 1. Murid diminta untuk duduk di meja Bahan bantu
masing-masing mengajar:
(15 minit)
Contoh interaksi: 2. Guru mengedarkan lembaran kerja - Lembaran kerja
 Semua sila duduk di tempat masing- kepada setiap murid
masing 3. Murid-murid diminta untuk menjawab
 Siapkan lembaran kerja yang diberi. lembaran kerja tersebut

5
MASA / ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP
LANGKAH CATATAN /BAHAN

Rumusan aktiviti 1. Guru meminta murid untuk murid untuk KBKK :


Penutup
menceritakan aktivti yang telah membuat
(5 minit) Contoh interaksi: dilakukan sebentar tadi kesimpulan
 Siapa boleh beritahu apa yang telah 2. Guru merumuskan aktivti pada hari ini
kita lakukan sbentar tadi? KP :
interpersonal

EMK
Nilai : yakin diri
