Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tarikh : 13 Ogos 2018

Tahun : 3 Orkid

Bilangan Murid : 34 Orang

Modul : Mengenal Kraf Tradisional

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Gelang Tangan

Masa : 10.10 am – 11.10 am

Media : Alat – Gunting


Bahan – kain terpakai, sellotape tebal, manik

hiasan, riben tebal, gam uhu, botol plastik

500ml, kad ucapan

EMK : Kreatif, Inovatif, keusahawanan

NILAI : Mematuhi peraturan, berdisiplin, bersemangat, bertanggungjawab,


menumpukan perhatian, berhati-hati, jujur, berani, kasih sayang,
menjaga kebersihan

KBKK : Menyelesaikan masalah, mencirikan, membanding beza,


menganalisis, menjana idea, menghubung kait, menilai, mereka cipta

BBM : Gelang tangan pelbagai hiasan, ‘Kedai Gelang Sayang’, carta alir, alat
pembesar suara, kertas definisi,

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, linguistik

1
Objektif Pembelajaran

Pada akhir aktiviti pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan warna primer yang terdapat pada gelang tangan yang dihasilkan
dengan betul.
2. Menghasilkan satu gelang tangan menggunakan botol plastik dengan betul dan
kemas.
3. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan baik.

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, warna, bentuk, harmoni,
serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek buatan manusia dalam
penghasilan gelang tangan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan


media dan teknik dalam penghasilan gelang tangan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
gelang tangan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

2.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada
pada gelang tangan

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Jalinan - tampak dan sentuh

4.1.1.2 Warna - sekunder atau tertier

4.1.1.3 Bentuk - konkrit

4.1.2 Prinsip rekaan

2
4.1.2.1 Harmoni - warna

4.1.2.2 kepelbagaian – bentuk, warna

4.1.2.3 Ritma dan pergerakan - susunan manik

2.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan gelang tangan.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media

4.2.1.1 Alat - gunting

4.2.1.2 Bahan - kertas warna, kertas majalah, benang, gam dan bahan lain
yang sesuai

4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya

2.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan alat

perhiasan diri

2.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan


dengan memberikan tumpuan pada aspek bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan atau memperagakan hasil karya sendiri

4.4.2 Menceritakan fungsi alat perhiasan diri yang telah dihasilkan

3
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

BBM :
Set Induksi (5 minit) Kedai Gelang
 Gelang tangan
Murid memilih seorang murid untuk datang pelbagai hiasan
kehadapan kelas. Contoh interaksi:
 Kedai Gelang
1. Adakah awak suka
Murid membuka kain yang menutupi ‘Kedai memakai gelang
Gelang’ tangan? Kecerdasan pelbagai:
2. Kenapa gelang ini  Interpersonal
menjadi pilihan awak?

Guru berlakon seolah-oleh berlaku sesi 3. Adakah gelang sesuai


dijadikan sebagai Nilai:
jual beli gelang antara guru dengan murid hadiah?
yang sama.  Mematuhi
peraturan
Murid berlakon menjadi pembeli gelang.
 Berdisiplin

 Bersemangat
Dalam kumpulan masing-masing, murid
bergerak ke hadapan untuk melihat koleksi
jualan gelang tangan.

Persepsi Estetik (7 minit) Definisi: Unsur seni :

Guru bertanya kepada murid apakah yang  Alat hiasan diri ialah alat  Jalinan - tampak
mereka faham tentang alat perhiasan diri. yang disarung pada
dan sentuh
bahagian anggota badan
khususnya pada jari,
Murid menyatakan pandangan masing- pergelangan tangan dan  Warna - sekunder
masing. kaki seperti cincin,gelang atau tertier
tangan,dan kaki
 Bentuk - konkrit
 Gelang tangan diperbuat
Guru meminta murid untuk melihat ke daripada emas atau perak.
Prinsip rekaan
Ada gelang yang
bawah kerusi masing-masing. Terdapat berukuran
timbul bermotifkan flora  Harmoni - warna
beberapa kerusi yang dilekatkan dengan
dan bentuk geometri.
sekeping kertas yang mengandungi definisi Terdapat juga gelang yang  Kepelbagaian -
alat perhiasan diri. dihiasi dengan permata bentuk, warna
mengikut citarasa
pemakainya.

4
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

Contoh interaksi mengenai


Murid yang mempunyai kertas tersebut  Ritma dan
gelang:
diminta untuk ke hadapan dan pergerakan -
membacakan definisi tersebut. 1. Adakah gelang ini boleh susunan manik
disentuh dan dilihat dengan
BBM :
nyata?
 Alat pembesar
Guru menjelaskan mengenai definisi alat
2. Apakah warna yang terdapat suara
perhiasan diri dengan lebih jelas.
pada gelang ini?  Kertas definisi
Murid bersoal jawab dengan guru mengenai
3. Apakah warna sekunder yang
alat perhiasan diri. Kecerdasan pelbagai:
terdapat pada gelang?
 Linguistik

Guru bersoal jawab dengan murid


EMK:
mengenai bahasa seni visual yang terdapat
pada gelang tangan.  TMK (penggunaan
alat pembesar
suara)

KBKK:
 Mencirikan
 Membanding beza
 Menganalisis
 Menjana idea
 Menghubung kait

Strategi Pdp:

 Pemusatan bahan

 Penyoalan

5
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

Aplikasi Seni (10 minit) Senarai alat dan bahan yang


Kecerdasan pelbagai:
diperlukan untuk menghasilkan
 Interpersonal
gasing kertas:
Guru menunjukkan alat dan bahan yang  Kain terpakai
digunakan untuk menghasilkan gelang Strategi Pdp:
 Sellotape tebal
tangan.  Manik hiasan  Penerangan
 Riben tebal
 Demonstrasi
Guru menerangkan senarai alat dan bahan
 Gam UHU
yang diperlukan.  Pemudahcara
 Gunting
 Botol plastik 500ml Nilai:
Guru membuat demonstrasi cara membuat
gelang tangan.  Bertanggungjawab

 Menumpukan
Guru memberi peringatan kepada murid
perhatian
untuk sentiasa berhati-hati ketika
menggunakan gunting.  Berhati-hati

Murid mendengar penerangan guru


Contoh interaksi:
berdasarkan demontrasi yang ditunjukkan .
1. Hari ini kita akan hasilkan alat
perhiasan diri iaitu gelang
tangan.

2. Kamu perlu hasilkan gelang


tangan ini dengan kemas
kerana gelang tangan ini akan
dijadikan sebagai hadiah buat
wanita yang kamu sayangi
sama ada rakan kamu, ibu
kamu, atau guru kamu.

3. Anda perlu hasilkan karya


mengikut kreativiti anda sendiri.

6
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

4. Boleh rujuk panduan yang


cikgu tampal di pada papan
hitam.

EKSPRESI KREATIF (25 minit)


Arahan guru: BBM :
 Carta alir
Guru meminta murid mengeluarkan alat 1. Baiklah, sekarang sila
 Contoh gelang
dan bahan masing-masing. keluarkan bahan dan alat
tangan
yang diperlukan.

Murid mula membuat gelang tangan 2. Anda boleh mula Kecerdasan pelbagai:
berdasarkan langkah-langkah yang membuat gelang tangan.  Intrapersonal
dinyatakan oleh guru. Lihat carta alir di
hadapan sebagai
Guru memantau proses kerja murid. Nilai:
rujukan.
 Tekun

Langkah membuat gelang  Berdisiplin

tangan:  Mematuhi arahan


1. Potong satu bahagian pada
 Berhati-hati
botol air plastik

7
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

2. Balut bahagian yang telah


dipotong tadi menggunakan
sellotape tebal

3. Kemudian, balut
menggunakan riben atau
kain terpakai

8
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

4. Lekatkan hiasan manik


menggunakan gam UHU
mengikut kreativiti sendiri.

5. Murid menyangkutkan kad


ucapan pada gelang yang
dihasilkan.

APRESIASI SENI (8 minit)


Guru meminta semua murid BBM :
untuk mempamerkan gelang  Hasil karya murid
Guru mengarah murid mempamerkan hasil
tangan yang telah mereka
karya masing-masing.
hasilkan. Kecerdasan pelbagai:
Murid memegang karya masing-masing.
 Interpersonal

Murid memilih beberapa orang murid untuk Aktiviti apresiasi seni KBKK:
datang ke hadapan. berpandukan bahasa seni  Menilai
visual.
Murid-murid yang terpilih menceritakan EMK:
pengalaman atau perasaan mereka
 Kreatif
semasa membuat gelang tangan masing- Sesi menghadiahkan gelang
masing. tangan. Nilai:
 Jujur
Murid menyatakan bahasa seni visual yang
 Berani
terdapat pada karya masing-masing.

9
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

 Kasih sayang
Murid ‘menghadiahkan’ gelang tangan
tersebut kepada orang yang mereka
kehendaki.

PENUTUP (5 minit) Merumuskan tajuk dan


Nilai:
menerapkan nilai
 Menjaga
Guru merumuskan tajuk pembelajaran hari 1. Terdapat pelbagai alat
kebersihan
ini. perhiasan diri yang lain cthnya
seperti cincin dan rantai.
Murid membersihkan kawasan meja 2. Anda boleh cuba hasilkan
masing-masing. lebih banyak gelang tangan
dirumah.

10
