Anda di halaman 1dari 12

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual Tahun 2 (KBSR)


Mata Pelajaran

: Pendidikan Seni Visual

Kelas / Tahun

: 2 Arif

Tarikh/ Hari

:10 Februari 2015 (Isnin)

Masa

:10.00a.m -11.00a.m (1 jam)

Bil Pelajar

: 20 orang

Bidang Kegiatan

: Membentuk dan Membuat Binaan

Tajuk/ Tema

: Boneka - Alam Semula Jadi

Hasil Pembelajaran : Membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan


pelbagai bahan.
Aras 1 : ii. Memilih bahan yang sesuai untuk
menghasilkan binaan mudah.
Aras 2 : i. Menggunakan bahan kutipan dan objek alam
yang sesuai untuk membentuk dan membuat
binaan berdasarkan kemahiran:
a. memotong
b. mencantum
c. menampal
d. menghias
Aras 3 : i. Menghasilkan binaan yang berfungsi
berdasarkan pemerhatian dengan
menggunakan pelbagai alat , bahan, dan
teknik secara kreatif.
ii. Membuat pameran dan persembahan hasil
kerja.

Objektif :
Pada akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
i.

Meningkatkan kemahiran merekacipta secara kreatif dalam

ii.

mengasilkan boneka. (Kognitif)


Menggabungkan pelbagai alat, bahan dan teknik dalam
penghasilan boneka secara kreatif berdasarkan pemerhatian.

iii.

(Psikomotor)
Berwarna dan membuat hiasan boneka dengan teliti dan kemas.

iv.

(Afektif)
Menghargai hasil kerja sendiri dan rakan dengan melakonkan
watak. (Apresiasi)

Pengetahuan Sedia Ada :


i.
ii.

Murid pernah menonton kartun dan boleh bercerita.


Murid pernah melukis , mengunting dan mewarna.

Nilai murni

: Ketekunan,keyakinan diri, berkerjasama , kekemasan


kreatif dan sabar.

Strategi
Bahan

: Berpusatkan bahan, guru dan murid


: Gambar gambar katak , kertas warna , gam , beg
kertas.

Kemahiran berfikir

: Menghubungkait, dan menjana idea.

Strategi

: Berpusatkan bahan, guru dan murid.

Kaedah

: Intrapersonal, simulasi, pembelajaran.


koperatif, inkuiri, penemuan, simulasi.

BBM

: Laptop, Video klip, contoh hasil karya boneka beg


kertas dan belon.

Langkah

Perkembangan

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan / BBM

Pengajaran/

Isi Pengajaran

Masa
Set Induksi

Permainan:

( 5 minit )

Belon Beracun

Pembelajaran
1. Murid-murid menangkap Strategi
belon tersebut dan

Kontektual

memecahkannya.
1. Guru meletakkan

Kaedah Didik

20 biji belon di atas

Hibur

lantai kelas.
Teknik Soal
Jawab
Soal Jawab

2. Murid-murid yang

Soalan:

mendapat kad huruf

BBM: Balon

1. Apakah perkataan

daripada belon akan

dengan huruf

yang anda telah


menggabungkan?
2. Apakah yang
dimaksudkan
dengan boneka?
3. Dimanakah anda
pernah melihat
boneka?
Jawapan
1. Boneka
2. Boneka ialah

tampil ke hadapan kelas dalamnya


dan mengabungkan
huruf-huruf tersebut
sambil membaca.

B O N E K A
3. Guru mengaitkan
perkataan (Boneka)
yang dibina dengan isi
pelajaran.

sesebuah alat
pemainan.
3. Televisyen, kedai
dan lain-lain lagi.
Langkah 1
(5 minit )

1.Guru menayangkan
slaid power point

1. Murid menonton
tayangan slaid guru.

Strategi :
Kontekstual

tentang konsep dan

Kecerdasan

jenis jenis boneka.

Pelbagai
Verbal

Tayangan Slaid

Linguistik

Power Point
Boneka
Pemerhatian
2. Guru menerangkan
definisi dan konsep

ABM : Komputer

boneka .

Riba , projektor ,
Slaid power point

3. Guru menunjukkan
contoh
topeng tangan
kepada murid
sambil
menggunakkannya.
(main peranan)

2. Murid memerhati
contoh boneka yang
ditunjukkan.

Langkah 2
(15minit )

1. Guru
memainkan

1. Murid memerhati video


dengan teliti.

sebuah video

Strategi Koperatif
Konstruktivisme

klip tentang
cara
menghasilkan

Nilai

boneka beg

Keselamatan

kertas.

Kerjasama

2. Guru
menunujukkan
alat dan bahan
yang biasa
digunakan
untuk membuat
boneka beg
kertas.

Direktif
2. Murid melihat alat dan
bahan yang biasa

Pemerhatian

digunakan untuk
membuat boneka beg

BBM:Video klip

kertas.
I.

Beg Kertas

Inkuiri penemuan

II.
III.
IV.
V.

3. Guru
menerangka

Gam
Gunting
Kertas Warna
Pensil Warna

n langkahlangkah
menghasilka
n boneka
beg kertas
dengan
menggunaka

3.
4.
5.
6.

n bantuan
carta alir.

2.
3. Guru
mengagihkan
bahan bahan

Murid mendengar
penerangan guru
dengan teliti dengan
bantuan carta alir.

kepada murid di
samping
menekankan
aspek
kebersihan dan
keselamatan
semasa
melakukan
aktiviti.
Langkah 3

Pengasilan boneka

(20 minit )

beg kertas

2. Murid memulakan aktiviti


seperti

Strategi
Berpusatkan
Murid

1. Guru membimbing

i.

Persediaan Alat dan

ii.

bahan
Melibatkan beg

iii.

kertas
Melukis muka

murid untuk
menghasilkan
boneka beg

Mereka cipta.
Menjana Idea.
Pendekatan

tangan.
iv.

haiwan
Melukis mata dan

v.
vi.
vii.

mulut
Mewarna
Mengunting
Menampal

Induktif
Strategi
Kolaboratif
KBAT

Langkah 4

Memurnikan karya

(5 minit )

akhir

1. Murid diminta untuk

Nilai

memurnikan hasil karya

Keselamatan ,

dengan bantuan guru.

kebersihan dan

1. Guru membantu

kerjasama

murid untuk
memurnikan karya
akhir mereka.

2. Murid menyimpan semula


semua alat dan bahan
dengan kemas dan
membersihkan tempat
sekeliling.

Penutup
(10 minit )

Sesi apresiasi dan


refleksi

Strategi 1. Murid memakai hasil


kreativiti masing

1. Guru meminta

Koperatif
Konstruktivisme

masing di tangan.

murid murid
memakai

Nilai

hasilan kreativiti

Kerjasama

boneka mereka.

Menghargai Alam

2. Murid membuat
2. Guru

pergerakan mulut

melaksanakan

boneka beg kertas

aktiviti memakai

dengan iringan lagu

boneka di

yang dimainkan.

tangan dan
menyanyi
sambil menari di
hadapan kelas.

3. Murid yang dipilih


bangun dan bercerita
secara ringkas

3. Guru membuat
penilaian dan

perasaan mereka.
4. Murid meluahkan

memberi pujian

perasaan mereka

kepada murid

sepanjang penghasilan

yang

boneka beg kertas

menghasilkan

tersebut.

boneka yang
cantik dan
kreatif.
4. Secara rawak,
guru
bertanyakan
perasaan murid
murid
sepanjang
penghasilan
boneka beg
kertas tersebut.
5. Guru
merumuskan
tajuk dan
menerapkan

Semula Jadi

nilai yang ingin


disampaikan.

Refleksi :
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

Lampiran A

Boneka Tangan
Lampiran B

Aktiviti Membuat Boneka Beg


Kertas

Langkah 1 : Persediaan
Langkah 2 : Melipat
Alat dan Bahan
Beg Kertas

Lampiran C

Langkah 6 : Langkah 5 :Mewarna


Mengunting

Langkah 3 : Melukis
Muka Haiwan

Langkah 4 : Melukis
Mata dan Mulut

Langkah 8 : Sedia
Tayangan Slaid

Langkah 7 : Menampal

Lampiran D

Video
