Anda di halaman 1dari 4

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Tarikh Matapelajaran Tahun 2 Jumlah Pelajar Bidang Kegiatan Jenis Kegiatan

Isi Kandungan Tema Tajuk Kemahiran : : : : : : : : : 4 September 2011 Pendidikan Seni Visual 1 Bestari 30 orang Mengenal Kraf Tradisional Menghasilkan tembikar Alat Domestik Tembikar Hiasanku 4.1.1 Memerhati pelbagai kraf dan kegunaannya dalam kehidupan harian kita. 4.2.4 Mengenal pasti bahan dan alat yyang sesuai untuk menghasilkan sesuatu kraf yang berunsur Tradisional. 4.3.3 Menggunakan alat dan bahan yang sesuai bagi menghasilkan kraf berunsur tradisional mengikut pelbagai proses dan teknik. 4.4.2 Menyatakan perasaan tentang pengalaman baru yang dilalui semasa membuat kraf dengan cara seperti bercerita, berpuisi, berlakon dan menyanyi. Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat: 1. Menyebut contoh-contoh kraf tradisional 2. Menghasilkan kraf tradisional iaitu tembikar dengan kadar siap 90%. 3. Menceritakan langkah-langkah penghasilan tembikar. Murid-murid pernah melihat tembikar. Ketelitian dan kekemasan Kemahiran Berfikir Kemahiran ICT, Masteri, BCB -Komputer, carta langkah, nota guru dan lampiran kerja guru -Lampiran kerja murid, contoh gambar tembikar Plastesin Menunjuk cara mengikut kumpulan. Membuat hiasan pada tembikar.

Objektif Eksplisit

Pengetahuan Sedia Ada Penerapan Nilai Penggabungjalinan KBKK Strategi Bahan Bantu Mengajar Bahan Bantu Belajar Alat,Bahan,Media Pemulihan Pengayaan

: : : : : : ; : : :

Set Induksi (5 minit)

Isi Kandungan - Permainan membaling gelung kearah topi.

1. 2. 3. 4.

Aktiviti P & P Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Permaian dimulakan. Murid memulakan permainan dengan iringan muzik. Murid diajukan soalan oleh guru.

BBM Topi hari lahir, gelung,

Catatan/Lakaran Gabungjalin : Muzik

Sesi soal jawab : - Gelung dibalingkan ke arah apa? Jawapan : Topi hari jadi

5.

Mengaitkan dengan isi pelajaran.

KBKK: Kemahiran berfikir

Langkah 1 (5 minit )

1. Pengenalan 2. Berkongsi maklumat Aras 1 - Menyebut pakaian harian Isi Penting i. ii. iii.

1. 2.

Guru memperkenalkan tajuk pelajaran. Murid menerima penerangan definisi bentukan , definisi origami serta contoh pakaian harian kepada murid.

Lampiran A ( nota definisi bentukan, origami dan contoh pakain harian. ) Lampiran B( lampiran kerja murid, padankan jawapan )

KBKK: Kemahiran berfikir

Definisi bentukan Definisi Origami Contoh pakaian harian

Langkah 2 (15 mnt)

1. Mempamerkan dan menerangkan carta langkah

1. 2. 3.

Guru mempamerkan carta langkah.2. Murid-murid membaca carta secara inividu . Guru menerangkan langkah-langkah penghasilan.

-Carta Langkah - -Lampiran C (carta langkah)

Kemahiran: Membaca Gabungjalin: Bahasa

Aras 2 : Penerangan carta langkah 2. Tunjukcara 4. Guru menunjuk cara membuat origami topi hari lahir. Strategi: BCB

Langkah 3 (30 min.)

Aktiviti Penghasilan Produk Aras 3 : Menghasilkan origami topi hari lahir pengayaan. Aras 4 : Pengayaan

1. 2. 3.

Murid-murid mengeluarkan alat dan bahan.. Murid diminta menghasilkan topi hari lahir dengan bantuan guru. Guru membantu murid dalam menghasilkan produk.

-Penerapan nilai: berusaha Kemahiran: Strategi: Masteri

4.

Murid melaksanakan aktiviti pengayaan dengan membuat hiasan pada topi hari lahir.

*Aras rendah

*Aras tinggi -guru menyelia dan membimbing murid di semua aras Strategi : BCB

Penutup (5min.)

1. 2.

Rumusan. Alat & Bahan Minggu DepanKertas lukisan, pensil, pemadam, gam dan cat air.

1. 2. 3.

Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru iaitu menyebut langkah-langkah dalam penghasilan produk. Guru berpesan kepada murid untuk membawa bahan-bahan yang akan digunakan dalam sesi pelajaran akan datang. Murid mengemas kelas seperti keadaan asal

Kemahiran: Berfikir Nilai:
