Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Dunia Seni Visual

Kelas/ Tahap : Tahun 5 Sukses / Tahap 2

Bil. Murid : 36 orang

Tarikh :19 September 2018

Hari : Rabu

Masa : 10.15 hingga 11.15 (60 minit)

Bidang Kegiatan : Menggambar

Tema : Alam Semula Jadi

Tajuk : Kolaj Burung Kakak Tua

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat burung kakak tua di kaca televisyen

Standard Kandungan

1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak terancang
dengan menggunakan teknik kolaj.

2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak terancang dengan
menggunakan teknik kolaj.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan corak
terancang dengan menggunakan teknik kolaj

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan budaya.

Standard Pembelajaran
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak
terancang dengan menggunakan teknik kolaj.
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Rupa - geometri atau organik
2.1.1.2 Jalinan - sentuh
2.1.1.3 Warna - primer atau sekunder atau tertier

1
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Harmoni - rupa
2.1.2.2 Kesatuan- susunan motif

2.2 Aplikasi Seni


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
dalam penghasilan corak terancang dengan menggunakan teknik kolaj.
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
2.2.1.1 Alat - gunting
2.2.1.2 Bahan -bekas makanan, gam,kertas warna atau perca kain, manik dan
bahan lain yang sesuai
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya
2.2.2.1 Teknik - kolaj

2.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan corak terancang dengan menggunakan teknik kolaj
secara kreatif.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya corak terancang
teknik kolaj
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya corak
terancang teknik kolaj
2.3.4 Menggunakan hasil corak untuk dijadikan hiasan pada rekaan

1.4 Apresiasi Seni


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan
aspek bahasa seni visual.
2.4.1Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
2.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan

2
Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Menyatakan bahasa seni visual seperti garisan, jalinan, bentuk, imbangan, dan penegasan
yang terdapat pada karya seni dalam penghasilan kolaj
2. Mengaplikasi pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual menerusi
penentuan bahan dan alat dalam penghasilan karya.
3. Menghasilkan karya dengan kemas secara mengolah idea melalui pelbagai sumber, kajian
dan teknologi dalam penghasilan kolaj.
4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, sejarah seni dan budaya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Kolaj


KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM,
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi
(EK1, EK2, EK4, EK5)
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti

Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Klip Video lagu Burung Kakak Tua
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATRGI/ BBM/
MASA NILAI/ CATATAN

Set Induksi Klip video Burung  Guru Kecerdasan


Kakak Tua menayangkan Pelbagai
(5 minit)
klip video lagu
Muzik
Burung Kakak
Tua

 Murid menonton BBM:


Guru mengaitkan
klip video Burung Klip video
isi pelajaran
Kakak Tua. Lirik lagu
dengan tema
TMK
yang terdapat
 Guru meminta
pada video
murid mencabut
undi di dalam
kotak

3
 Guru bersoal
jawab dengan
murid mengenai
aktiviti tersebut
dan kaitkannya
dengan tajuk
pelajaran.

Persepsi Pengenalan  Guru memberi KB:


Estetik kepada konsep konsep kolaj
Pemerhatia
kolaj. kepada murid
n, HOM (
berfikir
Fasa  Guru
fleksibel)
Persediaan menunjukkan
gambar-gambar
burung kakak Stratrgi
(3 minit)
tua. Kontekstual

 Guru
BBM:
menunjukkan
contoh kolaj Gambar
hidupan laut di Burung
papan putih. Kakak Tua
Nilai:
 Guru bersoal
Kesyukuran
jawab tentang
bahasa seni
visual yang ada
pada kolaj yang
di pamerkan.

4
Aplikasi Seni Senarai alat dan bahan  Guru KB-
yang diperlukan untuk menujukkan
Fasa Imaginasi Penjanaan
menghasilkan kolaj bahan dan alatan
idea
(10 minit) yang diperlukan
Tamplet corak
bulu burung
 Guru memanggil Belajar Cara Belajar
Gunting
murid ke BBM:
Gam
hadapan untuk
Kertas lukisan tamplet
melihat guru
corak bulu
membuat
burung
demotrasi.

 Guru Nilai:
menunjukkan
Perhatian,
langkah
Cakna
membuat kolaj
mengikut teknik
yang betul.

Langkah membuat kolaj:


Guru
menunjukkan
template corak
bulu burung
kepada murid

Guru
menunjukkan
cara
menggunting
tamplate dengan
betul

Apabila sudah
siap

5
menggunting,
guru
menunjukkan
cara melekatkan
pada bentuk
burung untuk
menghasilkan
corak

Langkah penghasilan

6
Ekspresi Guru akan  Guru KB-
Kreatif memasangkan membahagikan
Penambahb
slide untuk murid kepada 4
Fasa aikan dan
menunjukkan orang 1
Perkembangan Penilaian
langkah membuat kumpulan.
(34 minit) kolaj.
 Guru meminta HOM-

setiap kumpulan pengetahuan


melantik seorang sedia ada
ketua. kepada
situasi baru

 Guru meminta
Konstruktivisme
murid yang
menjadi ketua EMK:
untuk mengambil
Kreativiti,
alat dan bahan di
Inovasi
hadapan
Nilai

Bekerjasama
Tekun
 Murid
Teliti
menghasilkan
Keselamatan
kolaj
berpandukan
langkah-langkah
yang telah
ditunjukkan oleh
guru.
Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya  Murid KB-
sendiri dan rakan mempamerkan
Fasa Tindakan Penambahb
berpandukan laras seni dan bercerita
aikan dan
visual, kekemasan, tentang hasil
Penilaian
(5 minit) kekreatifan dan karya sendiri.
kebersihan
 Murid HOM-

menceritakan

7
tentang asas Penyoalan
seni reka pada dan
hasil karya rakan permasalah
an visual

 Guru membuat
penilaian hasil EMK: Kreativiti,

karya murid. Inovasi,

Nilai:

kerjasama

Penutup  Guru mengulangi KB-


tajuk pada hari ini
(3 minit) Membuat rumusan
dan menerapkan
nilai murni yang
bersesuaian. Bekerjasama, tekun
dan teliti

 Menyapu,
menyusun dan
mengemas kelas
sebelum waktu
tamat.

8
9
