Anda di halaman 1dari 10

FAKULTI PSIKOLOGI DAN PENDIDIKAN

DIPLOMA PENDIDIKAN LEPASAN IJAZAH (DPLI)

DT50002 TEKNOLOGI DIGITAL DAN INOVASI DALAM

PENDIDIKAN

SEMESTER 2 2021/2022 (SEKSYEN 3)

TAJUK: VIDEO PEMBELAJARAN ATAS TALIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 2 (SENI LUKISAN)

NAMA PENSYARAH: DR LEE BIH NI

NAMA PELAJAR NO. PELAJAR


MAIZIE JUIS PP2112043T

ROWENA LUDOVICUS PP2112037T

SHERLY LAZURUS PP2112076T


KSSM TINGKATAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SENI LUKISAN)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 2

MINGGU 2 HARI Khamis


TARIKH 18.05.2022 MASA 11.00 pagi – 11.05 pagi
KELAS 2 Amanah JUMLAH MINIT 5 minit
TAJUK Bidang: Seni Halus
Unit 2: Eksplorasi Seni dalam Seni Lukisan

STANDARD 2.2.1 Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
PEMBELAJARAN penghasilan seni lukisan menggunakan:
i) Media
ii) Teknik

OBJEKTIF Di akhir Pengajaran dan Pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Membuat eksperimentasi dan penerokaan media dan teknik dalam
penghasilan seni lukisan.

PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya tahan, kemahiran


KURIKULUM berkomunikasi, kerja berpasukan

Elemen Merentas Nilai-nilai murni- Kesungguhan,


Kurikulum(EMK ) kerjasama

BBM Buku Teks Pendidikan Seni Visual Tingkatan 2, video penyampaian isi pelajaran,
aplikasi kuiz “Quizizz”, slaid pengajaran (PPT), aplikasi Google Meet.

PENTAKSIRAN Diisi semasa PdP


REFLEKSI Diisi selepas PdP

PAUTAN LINK VIDEO PEMBELAJARAN

https://drive.google.com/file/d/1cIf9e6NMiaNSOw4MhwipYx44nJO47Ycm/view?u
sp=sharing

1
Langkah/ Standard Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan/
minit BBM/ABM
Kandungan

Memperkenalkan 1. Guru akan memberi salam 1. Murid akan membalas BBM:


kepada pelajar dan salam daripada guru.
Set induksi pelukis-pelukis Buku Teks Pendidikan
bertanya sama ada pelajar
(+/-) 5 minit tempatan dalam Seni Visual Tingkatan 2,
sedia untuk pembelajaran 2. Murid akan menjawab
negara. hari tersebut. pertanyaan guru aplikasi kuiz “quizizz”,
mengenai pengetahuan slaid pengajaran (PPT),
Menerangkan 2. Guru akan memberitahu
sedia ada berkaitan seni google meet.
jenis-jenis teknik tajuk yang akan dipelajari
halus.
pada hari tersebut.
lukisan seperti Pautan kuiz:
lorekan, 3. Guru akan bertanya 3. Murid akan mencatat nota- https://quizizz.com/admi
gosokan, kepada pelajar nota berkaitan isi
n/quiz/624fdfbf6583ae00
pengetahuan sedia ada pembelajaran hari tersebut.
contengan/coren 1dfd905f
gan, garisan mengenai seni halus.
4. Murid akan membuat aktiviti
selari (hatching), 4. Guru akan menerangkan pengukuhan berbentuk kuiz
silang pangkah maksud lukisan dan atas talian iaitu “quizizz”.
(croshatching), memberikan contoh-contoh
dan titikan. yang berkaitan dengan tajuk.
Guru seterusnya akan
memberikan isi pengajaran
untuk tajuk seni lukisan
tersebut mengenai pelukis-
pelukis di Malaysia dan
menekankan pentingnya untuk
murid mengenal pelukis-
pelukis tempatan di negara
kita.
5. Guru akan memberikan pautan
kuiz atas talian “quiziz” sebagai
aktiviti pegukuhan.

2
SET INDUKSI
Dalam set induksi ini, kelas akan dijalankan secara atas talian melalui Google Meet. Sebelum
memulakan pembelajaran, guru akan memberikan salam kepada murid-murid dan memastikan
semua murid sudah bersedia untuk memulakan pembelajaran pada hari tersebut. Seterusnya,
guru akan memberitahu kepada murid-murid tajuk atau topik pembelajaran yang akan
dijalankan. Guru akan bertanya dahulu kepada pelajar pengetahuan sedia ada mereka
mengenai topik pembelajaran tersebut iaitu mengenai seni lukisan. Manakala, murid-murid pula
akan membalas salam guru dan menjawab pentanyaan mengenai pengetahuan sedia ada
mereka mengenai seni lukisan. Seterusnya, guru akan menerangkan maksud lukisan dan
memberikan contoh-contoh yang berkaitan dengan tajuk. Guru seterusnya akan memberikan isi
pengajaran untuk tajuk seni lukisan tersebut mengenai pelukis-pelukis di Malaysia dan
menekankan pentingnya untuk murid mengenal pelukis-pelukis tempatan di negara kita. Guru
akan memberikan pautan kuiz atas talian “quiziz” sebagai aktiviti pengukuhan. Di samping itu,
murid pula akan mencatat nota-nota berkaitan isi pembelajaran hari tersebut. Murid juga akan
membuat aktiviti pengukuhan yang telah diberikan oleh guru.

REFLEKSI
Dalam bahagian refleksi ini, walaupun sesi pengajaran berjaya dijalankan, namun
begitu guru mendapati kesukaran dalam menjalankan kelas secara atas talian.
Terutama sekali berkenaan kehadiran dan respon pelajar dalam kelas. Selain itu,
slide Powerpoint yang digunakan juga lebih menarik perhatian pelajar berbanding
buku teks yang biasa. Seterusnya, aktiviti kuiz pengukuhan atas talian “ quizizz”
yang diberikan juga dapat membantu murid untuk membuat ulang kaji terhadap
pembelajaran yang diberikan pada hari itu. Perancangan guru sangat penting
dalam menyampaikan isi pengajaran dan pembelajaran yang berkesan kepada
pelajar. Oleh itu, guru akan sentiasa membuat penambahbaikan dalam membina
Rancangan Pengajaran Harian yang lebih bernas dan berkesan.

3
BORANG PENILAIAN KEFAHAMAN PELAJAR

TAHAP KEMAMPUAN
TAHAP KRITERIA YANG DIUKUR
PENGUASAAN
 x
MENGUASAI BELUM
MENGUASAI
Mengenal pasti Seni Lukisan dalam bidang
Seni Lukis.
1

Menjelaskan definisi sejarah, tokoh dan karya


2 Seni Lukisan.

Mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman


3
untuk membuat eksperimentasi serta
penerokaan terhadap Seni Lukisan melalui
media, proses, dan teknik.

4
LAMPIRAN
Slide Pengajaran Power Point

1 2 3

4 5 6

7 8 9

10 11 12

13 14

5
Video Pembelajaran Atas Talian

6
7
Aktiviti kuiz atas talian “Quizizz”

8
9
