0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
216 tayangan7 halaman

RPH T4 Ikat Celup

Dokumen ini merangkum rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual di kelas 4 tentang teknik ikatan dan celupan untuk menghasilkan corak pada kain. Ia menyenaraikan objektif, bahan bantu mengajar, strategi pengajaran dan pembelajaran, serta langkah-langkah untuk membimbing murid mengenalpasti unsur seni visual, menerapkan teknik, dan menghasilkan karya kreatif menggunakan te

Diunggah oleh

Fudzail As
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd
0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
216 tayangan7 halaman

RPH T4 Ikat Celup

Dokumen ini merangkum rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual di kelas 4 tentang teknik ikatan dan celupan untuk menghasilkan corak pada kain. Ia menyenaraikan objektif, bahan bantu mengajar, strategi pengajaran dan pembelajaran, serta langkah-langkah untuk membimbing murid mengenalpasti unsur seni visual, menerapkan teknik, dan menghasilkan karya kreatif menggunakan te

Diunggah oleh

Fudzail As
Hak Cipta
© © All Rights Reserved
Kami menangani hak cipta konten dengan serius. Jika Anda merasa konten ini milik Anda, ajukan klaim di sini.
Format Tersedia
Unduh sebagai DOCX, PDF, TXT atau baca online di Scribd

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Sukses

Tahap : Tahap 2

Bilangan murid : Orang

Tarikh : 30/8/2018

Masa : 12.15 tgh hari – 01.15 tgh hari (60 minit)

Tema/Tajuk: Objek Buatan Manusia (Baju)

Bidang Kegiatan: Membuat Corak dan Rekaan (Ikatan dan Celupan)

Kemahiran/Fokus : Teknik tunjuk cara

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid-murid pernah menjalankan aktiviti ikatan dan celupan.

2. Murid-murid telah/pernah melihat baju tie & dye di kedai

Standard Kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, garisan,


warna,ruang,imbangan, dan kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi,objek
buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan lukisan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuanmedia dan
teknik dalam penghasilan lukisan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilanlukisan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,sejarah seni


dan budaya.

Standard Pembelajaran

2.1 Persepsi Estetik- Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni


visual yang ada pada renjisan dan percikan.

2.1.1 Unsur seni


2.1.1.1 Jalinan – tampak

2.1.1.2 Warna - primer dan sekunder 

2.1.2 Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Harmoni - warna dan jalinan

2.1.2.2 Kepelbagaian – warna

2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta
proses dan teknik menggunakan dalam penghasilan renjisan dan percikan.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.2.1.1 Alat - berus lukisan, berus gigi, palet dan sikat

2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat tempera

2.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya

2.2.2.1 Teknik - renjisan dan percikan

2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni


visual media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif 

2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu jalinan, warna,


harmoni dankepelbagaiandalam penghasilan karya

2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakanberpandukan bahasa seni visual.

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Objektif Pembelajaran:

1. Memahami cara-cara menghasilkan corak pada kain dengan menggunakan teknik


ikatan dan celupan.
2. Menghasilkan corak dan rekaan sendiri dengan menggunakan pelbagai alat dan
bahan.
3. Menceritakan pengalaman semasa menghasilkan proses karya
Pentaksiran Berdasarkan Sekolah : Karya (Ikatan & Celupan)

KBAT / Tabiat Berfikir (HOM) : KB (HOM)

Elemen Merentas Kurikulum : Kreatif & Inovasi

Penerapan Nilai : Kesyukuran, Kerajinan, Hormat-menghormati

Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Video, speaker, laptop, kain/baju, bahan pewarna,
getah, batu ,duit syiling, bekas plastik, air panas, contoh
karya & hasil

Strategi PdP : Konstruktivisme, Verbal linguistik

Langkah/Mas Isi Pengajaran Aktiviti PdP Catatan


a
Set Induksi Video tentang iklan - Guru memasang video tentang BBM: Lagu,
(5 minit) oreo. iklan oreo. Speaker, Laptop
- Guru mengemukakan tajuk hari EMK:
ini, iaitu ikatan dan celupan. Konstruktivisme
KB: Tertarik
kepada keajaiban
PN: Kesyukuran
Langkah 1 Membuat persepsi dan - Guru menunjukkan gambar BBM:-
(10 minit) menggunakan laras teknik ikatan dan celupan. EMK: Kontekstual
Bahasa seni visual - Guru menerangkan bahasa seni KB: Berfikir
yang ada pada gambar visual yang terdapat dalam secara fleksibel
teknik ikatan dan gambar teknik ikatan dan PN: -
celupan. celupan
- Jalinan - Murid-murid membuat analisis
- Warna mudah
- Rupa
- Kepelbagaian
- Kesatuan
Langkah 2 Mengaplikasikan - Guru menunjuk sambil BBM: Nota kecil,
(15 minit) elemen Bahasa seni menerangkan alat dan bahan contoh karya
visual serta media yang diperlukan untuk EMK: Belajar cara
dalam penghasilan menghasilkan gambar teknik belajar
gambar teknik ikatan ikatan dan celupan. KB: Berusaha
dan celupan - Guru membahagikan murid untuk ketepatan.
kepada 6 kumpulan. PN: Kerajinan
Alat dan Bahan: - Guru meminta wakil kumpulan
kain/baju, bahan mengambil bahan-bahan yang
pewarna, getah, batu telah disediakan oleh guru.
,duit syiling, bekas - Murid memulakan tugasan.
plastik, air panas •Langkah pertama
Masukkan sedikit pewarna kain
(dye) kedalam bekas plastik dan
tuangkan sedikit air.

•Langkah Kedua
Kacau campuran tersebut
dengan menggunakan berus
lukisan supaya sebati.

•Langkah ketiga
Letakkan batu licin ditengah-
tengah fabrik. Kumpulkan bucu-
bucu fabrik danpulaskan fabrik
itu (dengan batu didalamnya).

•Langkah keempat
Ikat bungkusan batu itu dengan
gelang getah
serapat mungkin dengan batu.

•Langkah kelima
Ulangi langkah ketiga dan
keempat tetapi dengan
- Guru menunjukkan contoh-
contoh hasil karya gambar
teknik ikatan dan celupan.
- Murid-murid mengemukakan
pertanyaan sekiranya
mempunyai persoalan.

Langkah 3 Penzahiran idea melalui - Guru meminta murid-murid BBM:-


(20 minit) pelbagai sumber, kajian menghasilkan karya gambar EMK:
dan teknologi dalam teknik ikatan dan celupan. Konstruktivisme
penghasilan gambar - Murid-murid memilih warna KB: Mencipta dan
teknik ikatan dan yang ingin digunakan. membayang
celupan. - Murid-murid mengikat kain PN: Kreatif dan
menggunakan getah dan warna inovatif
kain tersebut menggunakan
warna yang telah dibancuh oleh
guru.
- Murid-murid membuat ikatan
dan celupan pada kain mereka
mengikut kreativiti masing-
masing.
- Setelah siap mewarna, murid-
murid akan menjemur kain
mereka di luar.

Langkah 4 Apresiasi terhadap - Murid menunjukkan hasil ikatan BBM: Hasil karya
(7 minit) karya sendiri dan rakan dan celupan mereka EMK: Nilai murni
berpandukan laras KB: Berfikir dan
bahawa seni visual, - Murid menceritakan berkomunikasi
sejarah seni dan pengalamannya ketika dengan jelas dan
budaya secara melakukan aktiviti. tepat
sistematik. - Guru memberi pujian atau PN: Hormat-
komen terhadap hasil ikatan dan menghormati
Contoh soalan: celupan setiap murid.
1. Apakah unsur
seni dan prinsip
rekaan yang
terdapat dalam
gambar teknik
ikatan dan
celupan?
2. Apakah
perasaan anda
selepas
menghasilkan
karya gambar
teknik ikatan
dan celupan?
Penutup Rumusan keseluruhan - Guru mengucapkan terima kasih BBM: -
(3 minit) kepada murid-murid yang EMK: -
membuat apresiasi seni. KB: Kemahiran
- Guru merumuskan sesi merumus
pengajaran hari ini dan memberi PN: -
penambahbaikkan kepada karya
murid pada hari ini.

Refleksi:
Saya amat gembira kerana murid-murid dapat menghasilkan ikatan dan celupan dengan
baik. Mereka juga mampu membuat sebanyak 2 kali berdasarkan kemampuan mereka
sendiri. Hasil pembelajaran adalah tercapai dan murid-murid juga gembira menjalankan
aktiviti.

Reflektif:

Kekuatan : Murid tidak perlu menggunakan alat yang tajam seperti gunting dan bahan
seperti sayur-sayuran pada waktu ini. Mereka hanya perlu sediakan kain dan
warna serta menggunakan berus untuk menghasilkan ikatan dan celupan

Kelemahan: Murid banyak yang mengganggung rakan-rakan mereka kerana telah siap
menghasilkan ikatan dan celupan. Keadaan kelas adalah tidak begitu baik
serta mengganggu kelas sebelah.

Cadangan: Murid perlu menghasilkan lebih daripada 1 jenis ikatan dan celupan pada kain
tersebut Murid juga digalakkan untuk membantu murid-murid yang kurang
pandai dalam penghasilan ikatan dan celupan.
