Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Modul 2- Membuat Corak dan Rekaan


Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahap : Tahap 2

Kelas : 4 Yasmin

Tarikh : 2 Oktober 2018

Hari : Selasa

Masa : 11.10-12.10 (60 minit)

Bilangan murid : _____ / 23 orang murid

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Aktiviti : Ikatan dan Celupan

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Sapu tangan ikatan dan celupan

Kemahiran/ Fokus : Mencampurkan warna

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat corak ikatan dan celupan

Standard Kandungan.
1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik
ikatan dan celupan.
2. Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan corak teknik ikatan
dan celupan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak
teknik ikatan dan celupan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan budaya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Standard Pembelajaran.

2.1 Persepsi Estetik - Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan.
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Warna - Primer (Merah, biru, kuning) dan Sekunder (Hijau, ungu,
jingga).
2.1.1.2 Jalinan - Tampak.

2.1.2 Prinsip rekaan


2.1.2.1 Kepelbagaian - Warna

2.2 Aplikasi Seni - Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik ikatan dan
celupan.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.


2.2.1.1 Alat - Gelang getah, baldi, sarung tangan getah.
2.2.1.2 Bahan - Kain putih, pewarna fabrik atau warna air, pensel.
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta teknik dan proses dalam penghasilan
karya.
2.2.2.1 Teknik - katan dan celupan.

2.3 Ekspresi Kreatif - Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media serta proses, dan teknik dalam penghasilan corak
teknik ikatan dan celupan.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif.


2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya teknik ikatan dan
celupan.
2.3.3 Mengaplikasikan media, proses dan teknik lukisan dalam penghasilan karya
teknik ikatan dan celupan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

2.4 Apresiasi Seni - Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan memberikan penekanan pada bahasa seni visual.

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan


2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menyatakan salah satu bahasa seni visual yang terdapat dalam karya teknik ikatan dan
celupan.
2. Menghasilkan karya teknik ikatan dan celupan dengan kreatif.
3. Sekurang-kurangnya lima orang murid dapat membuat apresiasi secara lisan dan bertulis
terhadap hasil karya teknik ikatan dan celupan diri sendiri dan rakan-rakan.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya teknik ikatan dan celupan


KBAT / Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, Carta Alir
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Kreativiti, dan Inovasi
(EK2, EK5)
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti.
Sumber / Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD projektor, alat pembesar suara,
kain, gelang getah, pensel, berus,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/


MASA NILAI/ CATATAN
Set Induksi Strategi:
1. Guru menunjukkan Inkuiri Penemuan,
(5 minit) beberapa pakaian yang Berpusatkan guru.
 Guru mengaitkan
dibeli di sebuah pasar
dengan tajuk Kecerdasan
raya Pelbagai:
Visual ruang
2. Guru memanggil
beberapa murid untuk BBM :
mengenakan pakaian Komputer riba
tersebut dan menjadi Alat pembesar
suara, pakaian-
model
pakaian road show

3. Guru memainkan lagu


dan murid dikehendaki Nilai:
mengayakan pakaian Teliti
tersebut seperti seakan
road show

4. Model-model yang
memperagakan pakaian
tersebut dikehendaki
berdiri di hadapan untuk
sesi soal jawab

5. Guru membuat soal jawab


dengan murid
 Pakaian yang
manakah menarik
perhatian kamu?
 Apakah yang
membuatkan
pakaian itu
menarik?
 Apakah corak
yang terdapat
pada pakaian
tersebut?

6. Guru mengaitkan soal


jawab tersbeut dengan
tajuk pelajaran yang akan
diajar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Persepsi Bahan Bantu


Estetik Membuat persepsi dan 1. Murid dibahagikan Mengajar:
menggunakan laras bahasa kepada empat kumpulan Contoh karya
Fasa seni visual yang ada pada teknik ikatan dan
Persediaan corak teknik ikatan dan 2. Setiap kumpulan celupan.
celupan. dikehendaki berada di
setiap stesen yang sudah Kemahiran
(10 minit) Stesen 1 : Definisi disediakan Berfikir:
Ikatan dan Celupan Pemerhatian
Stesen 2 : Alat dan 3. Setiap kumpulan
Bahan dikehendaki HOM:
Stesen 3 : Asas Seni mengumpulkan segala Berfikir secara
Reka maklumat yang terdapat fleksible.
Stesen 4 : Langkah pada setiap stesen Peta buih
Penghasilan dengan mencatit dalam
kertas. BBM :
Manila kad di
4. Setelah itu, mereka setiap stesen,
dikehendaki lembaran kerja
membentangkan
maklumat yang diperolehi
pada stesen yang
ditempatkan

5. Guru mengedarkan
lembaran kerja dan murid
dikehendaki mengisi
lembaran tersebut
semasa kawan-kawan
mereka membentangkan
maklumat tentang ikatan
dan celupan.

6. Guru bersoal jawab


semula dengan murid
secara kesuluruhan
tentang ikatan dan
celupan

7. Murid membuat analisis


mudah terhadap karya
teknik ikatan dan celupan
seperti yang telah
diterangkan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Aplikasi Seni  Mengaplikasi Strategi :


elemen seni reka 1. Guru menunjukkan Berpusatkan guru
Fasa dan unsur seni langkah penghasilan Berpusatkan murid
Persediaan dalam bahasa seni dengan membuat Konstruktiisme
visual serta media
demostrasi di hadapan
Fasa Imaginasi dalam penghasilan Kaedah :
karya teknik ikatan Demonstrasi
(10 minit) dan celupan. I. Letakkan pensel di
bahagian tengah-tengah EMK:
kain. belajar cara
II. Ikatkan pensel dan kain belajar
 Guru menerangkan putih menggunakan
langkah-langkah Bahan Bantu
gelang getah
penghasilan Mengajar:
III. Celup kain di dalam -Komputer riba
pewarna fabrik atau sapu -LCD
warna air pada kain. -Alat pembesar
IV. Keringkan atau jemur kain suara
tersebut di tempat yang -Video “Cara-cara
sesuai. Menghasilkan
Teknik Ikatan dan
V. Buka ikatan gelang getah
Celupan”
pada kain dengan berhati-
ha Nilai Murni:
VI. Karya teknik ikatan dan Tekun
celupan sedia untuk Teliti
dinilai dan dipamerkan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Ekspresi  Penzahiran idea melalui Pendekatan:


kreatif pelbagai sumber, kajian 1. Guru mengagihkan alatan Proses dan produk
dan teknologi dalam dan bahan yang hendak
Fasa Imaginasi penghasilan karya digunakan Strategi :
teknik ikatan dan Berpusatkan
Fasa celupan. 2. Murid dikehendaki murid.
Perkembangan  Guru bantu semasa menghasilkan karya
penghasilan. teknik ikatan dan celupan KBKK :
Menjana idea
secara individu.
(25 minit)
Kemahiran
3. Guru menunjukkan sekali Berfikir:
lagi demostrasi di Penambahbaik-an
hadapan sambil diikuti dan penilaian
murid-murid Menyelesaikan
masalah
4. Murid menjemur hasil
yang sudah siap pada HOM:
ampaian yang disediakan Menggunakan
pengetahuan
5. Sambil menunggu kain lepas ke situasi
ikatan dan celupan kering, baru
murid dikehendaki
membersihkan dan EMK:
menyimpan semula alatan Kreativiti dan
yang digunakan inovasi
Nilai murni
Kemahiran berfikir

Nilai:
Tekun
Teliti
Berdikari.

BBM :
Kain putih,
pewarna fabrik,
getah, pensel

r
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

Apresiasi Seni  Apresiasi terhadap KB-


karya sendiri dan rakan 1. Guru membuat sesi penilaian Penilaian &
Fasa berpandukan laras dengan memanggil 3 orang pelaksanaan
Perkembangan bahasa seni visual, murid untuk membuat sesi
sejarah seni dan apresiasi HOM-
Fasa Tindakan budaya secara Penyoalan &
formalistik. 2. Guru mengajukan beberapa permasalahan
(7 minit) soalan kepada pelajar. visual
pendekatan DBAE
Soalan:
EMK :
Kemahiran apakah yang anda Keusahawanan
dapat? (EK2,EK4, EK5),
TMK dan nilai
Apakah pengalaman yang anda murni
dapat dalam menghasilkan
karya? TP1 -
pengetahuan
Penambahbaikan yang anda TP2 - kefahaman
boleh buat? TP3 -
menghasilkan
Berapakah harga yang anda TP4 –
kenakan jika anda ingin menjual menghasilkan
karya anda? dengan
betul
TP5 –
menghasilkan
dengan
betul,
kreatif &
inovatif

Nilai:
Bekerjasama.

Penutup  Menyanyi sambil Menyayikan lagu Bahan Bantu


(3 minit) melakukan aktiviti.
Mengajar:
Bapaku pulang dari kota,
Bapaku belikan sapu tangan,  Komputer riba
Sapu tangan keci warna warni,
 Alat pembesar
Akan ku bawa ke sekolah
suara
Shak, shak, shak, shak, shak,
 Lagu “Bapaku
shak, shak, shak, shak…
Sapu tangan kecil ku berbunyi, Pulang Dari
Marilah teman mari beli,
Kota”
Boleh ku bawa ke sekolah

Nilai
Teliti
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4
