Anda di halaman 1dari 9

Modul 1- MENGAMBAR

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Dunia Seni Visual


Kelas/ Tahap : Tahun 5 (Sobirin) / Tahap 2
Bil. Murid : 30 orang
Tarikh : 12/7/2017
Masa : 60 minit
Bidang Kegiatan : Menggambar dan mencetak
Tema/Tajuk : Siput (sampul buku)
Kemahiran/Fokus : Mengambar dan mencetak
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar tentang cetakan dan siput.

Standard kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, warna, jalinan, kontra dan imbangan
yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan
gambar teknik cetakan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan
teknik dalam penghasilan gambar teknik cetakan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan gambar teknik
cetakan
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni
dan
budaya.

Standard pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan


menyatakan bahasa seni visual yang ada pada gambar teknik
cetakan.

1.1.1 Unsur seni


1.1.1.1 Rupa - geometri dan organik
1.1.1.2 Warna - primer dan sekunder
1.1.1.3 Jalinan - tampak

1.1.2 Prinsisp Rekaan


1.1.2.1 Kontra - warna
1.1.2.2 Imbangan - tidak simetri

1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilangambar teknik
cetakan.

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


1.2.1.1 Berus lukisan, palet, tali parcel, straw board atau box board,
gunting atau alatan lain yang sesuai.
1.2.1.2 Kertas lukisan, gam, dan cat poster atau cat tempera
atau bahan lain yang sesuai.
1.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik - Kolograf

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan
teknololgi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan
gambar teknik cetakan yang kreatif.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif


1.3.2.Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya gambar
teknik cetakan
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan
gambar teknik cetakan

1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan
disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya
.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menghasilkan gambar menggunakan teknik cetakan dengan menekankan bahasa seni


visual.
2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya cetakan


KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, Peta Minda
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi
(EK1,EK2,EK4,EK5)
Penerapan Nilai : Tekun, disiplin, gigih berusaha, berani, kreatif, sabar,
berani bertanya, berhati-hati, cermat, jujur, menghargai
dan teliti.
Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Gambar siput, lagu ikan, carta alir proses dan contoh
karya.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/
MASA NILAI/ CATATAN
Set Induksi Murid mencari huruf dan menyusun
Bermain teka perkataan semula dipapan putih untuk  Strategi: Main
(5 minit) mengetahui tajuk pelajaran.
sambil belajar,
Murid berfikir dan memberi pembelajaran
jawapan.
secara inkuiri
Guru menerangkan berkenaan dan penemuan
Menerangkan tajuk yang diajar kaitannya dengan tajuk pelajaran.
iaitu
C E T A K A N
Guru memperkenalkan tajuk iaitu  Strategi DBAE:
cetakan. Menghasilkan
produk seni
cetakan Guru membuat aktiviti tepuk siput
sedut bagi memberi gambaran tema
Permainan siput sedut yang mereka akan lukis  Pendekatan:
konsep
G : 1 siput sedut
M : ssuupppp!
G : 2 siput sedut  TKP: Kecerdasan
M : Suppp !! suuuppp!!
G : 3 siput sedut verbal linguistic
M : ssuppp!! Suuppp!! Suppp!
 BBM

Huruf perkataan

 Nilai : Tekun, teliti


Persepsi Membuat persepsi dan Guru menerangkan cetakan dengan  KB:
Estetik menggunakan bahasa seni visual mempamerkan contoh karya.
yang ada pada cetakan. Pemerhatian,
Fasa
HOM (berfikir
Persediaan
fleksibel), KBAT
(15 minit) (menganalisis,
Murid dibahagikan kepada 6 menilai)
kumpulan

 Teknik
penyoalan

Contoh cetakan  BBM: bahan


maujud contoh
Murid diterangkan tentang unsur corak cetakan
rupa organik dan geometri.
yang sebenar /
Guru menerangkan imej positif dan hasil karya,
negatif

Nilai: patuh, berani,


teliti, tekun.

Murid diterangkan prinsip harmoni.


Murid membuat analisis mudah.

Murid dibahagikan kepada 6


kumpulan untuk kerja berkumpulan.
Aplikasi Seni Guru menyatakan media yang Guru mempekenalkan alat dan Strategi:
digunakan. bahan untuk meghasilkan papan Berasaskan guru
Fasa cetak.
Persediaan - Alat - tali, alat yang Kaedah:
sesuai untuk digunkana demonstrasi
Fasa Imaginasi
atas rekaan plat
(30 minit) cetakan, gunting BBM: Overhead
projektor (OHP),
- Bahan - gam, kertas Power Point,
lukisan Laptop,
Carta Alir
Guru menunjuk cara
menghasilkan papan cetak. Guru membuat 1 demonstrasi KBKK: Menjana
sebagai panduan bagi murid. idea
Guru meminta murid meneroka
media untukmenghasilkan Guru menunjukkan carta alir Media:
papan cetak. cara-cara menghasilkan papan Alat : gunting
cetak.
Bahan : kertas
Murid bersoal jawab dengan lukisan, tali parcel,
guru tentang cara-cara membuat pensel, gum atau
papan cetak. bahan lain yang
sesuai
S : Kenapa perlu menggunakan
tali pasel dalam penghasilan Nilai Murni:
papan cetak. Bekerjasama, tekun
dan teliti.
J : Supaya apabila mencetak,
warna yang ada di tali pasel saja
dicetak diatas kertas cetakan.

Carta alir cara-cara


menghasilkan papan cetak.

Murid melakar siput dikertas lukisan

Murid meletakkan gam pada lakaran

Murid menampalkan tali pasel.


Apresiasi Seni Murid mempamerkan Papan Guru membuat sesi penilaian KB- Penilaian &
cetak yang dihasilkan. dengan memilih beberapa karya pelaksanaan
Fasa murid. HOM- Penyoalan &
Perkembangan Murid menceritakan permasalahan
pengalaman sendiri dalam Guru memilih 3 orang murid visual
Fasa Tindakan
proses penghasilan diorama untuk membuat sesi apresiasi.
(7 minit) EMK : Kreativiti,
Guru mengajukan beberapa Inovasi,
soalan kepada murid. Keusahawanan
(EK2,EK4, EK5),
Contoh soalan: TMK dan nilai murni

S : Apakah yang kamu faham TP1 - pengetahuan


tentang Jalinan? TP2 - kefahaman
TP3 - menghasilkan
J : Jalinan bermaksud kesan TP4 –menghasilkan
yang terdapat dalam seseuatu dengan betul
permukaan objek. Seperti contoh TP5 –menghasilkan
kita boleh sentuh papan cetak dengan betul,
yang kami hasilkan kreatif &
inovatif
TP6-
S : Apakah aktiviti membentuk menghubungkait
yang telah kamu laksanakan? sejarah & adiguru

J : Membina papan cetak


dengan penggunaan ruang yang
tepat dan penegasan dibuat
pada siput kerana ia merupakan
subjek matter.

Guru menghuraikan kriteria


karya yang baik.

Kriteria:
- Penggunaan alat bahan
- Kemahiran teknik
- Keaslian idea berdasarkan
bahasa seni visual
- Kreativiti
- Kemasan
Penutup Nilai Murni: Guru merumuskan isi pembelajaran KB- Membuat
(3 minit) Bekerjasama, tekun dan teliti. dan menerap nilai murni yang rumusan
bersesuaian.
Bekerjasama, tekun
dan teliti
