Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Ahmad Aiman Bin Mohamed

Hari : Isnin

Tarikh : 1 Julai 2019

Tahun : 5 Bestari

Modul : Bidang Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : Alat Perhiasan Diri

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Cucuk Sanggul

Masa : 60 minit

Media :

1) Alat : Gunting
2) Bahan : Kad manila atau mounting board, gam, lidi, alat perhiasan (glitter, stiker manik
dan sebagainya)

Bahan Bantu Mengajar : Contoh cucuk sanggul dan gambar-gambar cucuk sanggul.

EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi

Objektif Pengajaran :

Di akhir pengajaran, murid dapat :

a) Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta teknik dalam menghasilkan
boneka.
b) Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media, proses dan teknik
dengan betul.
c) Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
Standard Kandungan Standard Pembelajaran

STANDARD STANDARD PEMBELAJARAN


KANDUNGAN

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada karya.
Membuat persepsi dan 4.1.1 Unsur seni.
menggunakan bahasa 4.1.1.1 Jalinan - tampak dan sentuh
seni visual yang ada 4.1.1.2 Ruang - nyata
pada alat perhiasan diri 4.1.1.3 Bentuk - konkrit
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Harmoni - warna
4.1.2.3 Ritma dan pergerakan – susunan kertas
4.1.2.4 Kepelbagaian – bentuk, warna, susunan

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
Mengaplikasi bahasa 4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
seni visual dan media 4.2.1.1 Alat - gunting
dalam penghasilan alat 4.2.1.2 Bahan - benang, kertas warna dan gam
perhiasan diri 4.2.2 Mengetahui penggunaan bahan, serta proses dan teknik
dalam penghasilan karya.

4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
Penzahiran idea melalui 4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
pelbagai sumber, kajian, 4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
dan teknologi dalam 4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan perhiasan penghasilan karya
diri.
4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
Apresiasi terhadap 4.4.1 Mempamerkan atau memperagakan hasil karya sendiri
karya sendiri dan rakan 4.4.2 Menceritakan fungsi alat perhiasan diri yang telah dihasilkan
berpandukan bahasa
seni visual, sejarah
seni dan budaya.
MASA STANDARD PEMBELAJARAN AKTIVITI CATATAN
ILUSTRASI

5 Minit PERSEPSI ESTETIK Contoh Gambar :


(SET INDUKSI)
Guru melakukan rutin kelas seperti Teknik :
memberi salam dan membaca doa. Simulasi dan
Guru memberikan sebuah kotak lakonan,
kepada murid-murid Sumbangsaran,
Kotak tersebut perlu digerakkan Soal Jawab
daripada murid ke murid apabila
lagu dipasang. BBM :
Apabila lagu diberhentikan, murid Contoh gambar
yang memegang kotak tersebut cucuk sanggul
perlu mengambil cucuk sanggul dan karya guru.
yang terdapat di dalam kotak
tersebut.
Murid perlu melakonkan satu situasi
tentang cucuk sanggul.
Sebaik selesai lakonan, guru bersoal
jawab mengenai alat perhiasan diri
cucuk sanggul.
Guru menunjukkan pelbagai gambar
alat perhiasan diri.
Guru mengaitkan set induksi dengan
isi pengajaran.
Guru menyatakan objektif
pengajaran dan pembelajaran yang
ingin dicapai.
15 Minit APLIKASI SENI Langkah Penghasilan : Teknik:
Guru menerangkan media yang Langkah 1 : Demonstrasi,
digunakan dalam penghasilan alat Penerangan
perhiasan diri iaitu cucuk sanggul.
Guru menunjuk cara dan
mendemonstrasikan proses untuk
menghasilkan alat perhiasan diri
iaitu cucuk sanggul
Guru meletakkan carta alir Sediakan alat dan
penghasilan cucuk sanggul di papan bahan seperti di atas.
tulis untuk rujukan murid-murid.
Guru mengawasi murid agar dapat Langkah 2 :
membantu murid yang kurang faham
akan pelaksanaan aktiviti ini.
Murid membuat kemasan pada
cucuk sanggul yang telah siap

Buat lakaran cucuk


sanggul di atas
mounting board ataupun
kertas manila

Langkah 3 :

Warnakan cucuk
sanggul yang telah
dilukis mengikut
kreativiti
Langkah 4 :

Guntingkan hiasan
cucuk sanggul dan
lekatkan lidi maka
siaplah cucuk sanggul.

35 Minit EKSPRESI KREATIF EMK/KBAT


Murid menghasilkan alat perhiasan  Kreatif dan
diri cucuk sanggul berpandukan inovasi
langkah yang diterangkan oleh guru
dan carta alir yang disediakan oleh KBKK :
guru.  Berfikir secara
Guru membimbing murid mengikut kreatif dan
kumpulan kecil yang telah menjana idea
ditetapkan.
Murid membuat kemasan mengikut Teknik :
kreativiti.  Perbincangan
dan
menyelesaika
n masalah

Nilai :
 Kerjasama
 Toleransi
 Patuh arahan
 Berhati-hati

5 Minit APRESIASI SENI VISUAL


(PENUTUP) Teknik Simulasi
Guru dan murid melakonkan situasi dan Lakonan
melawat pameran kraf tangan
(cucuk sanggul).
Murid menyatakan bahan-bahan lain
yang boleh dijadikan alat perhiasan
diri.
Guru menyatakan objektif yang telah
dicapai.
