Anda di halaman 1dari 6

Modul 2- Membuat dan Mereka Corak

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Dunia Seni Visual


Kelas/ Tahap : Tahun 2B / Tahap 1
Bil. Murid : 14 orang
Tarikh :
Masa : 60 minit
Bidang Kegiatan : Membuat dan Mereka Corak / Tiupan
Tema/Tajuk : Corak Tidak terancang / Tanda Nama
Kemahiran/Fokus : Teknik meniup
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menggunakan penyedut minuman.

Standard kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu garisan, jalinan, warna, ritma dan
pergerakan, serta kepelbagaian yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya
seni dalam penghasilan corak menggunakan teknik tiupan.
2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman, dan bahasa seni visual menerusi penentuan media
dan teknik dalam dalam penghasilan corak teknik tiupan.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
corak Teknik tiupan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran
1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan
bahasa seni visual yang ada pada karya teknik gosokan..

1.1.1 Unsur seni


1.1.1.1 Garisan- beralun atau pancaran atau berserabut. ( Hasil
tiupan straw membentuk pergerakan seperti memancar,
beserabut dan beralun pada kertas lukisan murid.
1.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau gabungan kedua-
dua warna ( bahan yang berwarna-warni digunakan)
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Ritma dan pergerakan - rawak (hasil tiupan dari arah
berbeza membentuk ritma dan pergerakan warna pada
kertas lukisan murid.
1.1.2.2 Kepelbagaian - warna dan garisan (murid menggunakan
pelbagai jenis warna untuk membentuk kepelbagaian pada
karya mereka.

1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam
menghasilkan gambar dengan teknik tiupan.

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


1.2.1.1 Alat penyedut minuman, berus lukisan, palet atau alatan
lain yang sesuai..
1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat
tempera atau bahan lain sesuai.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik tiupan

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni
visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya teknik
gosokan..
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan corak tidak terancang dengan menggunakan
teknik tiupan.
1.3.4 Menggunakan hasil corak untuk membuat rekaan

1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
dengan memberi tumpuan pada bahasa seni visual.

1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan,


1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
penghasilan karya
1.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

1. Menghasilkan corak teknik tiupan menggunakan alat bahan yang bersesuaian dengan
menekankan bahasa seni visual.
2. Menghasilkan kaya teknik tiupan serta proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya Teknik Gosokan


KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, Peta Minda
Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Keusahawanan, Kreativiti, dan Inovasi
(EK1,EK2,EK4,EK5)
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti.
Sumber/ Bahan Bantu Mengajar :Contoh kaya teknik tiupan, langkah proses penghasilan,
dan hasil karya.
STRATEGI/
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP BBM/ NILAI/
MASA
CATATAN
Set Induksi Strategi :
(5 minit) Guru mengaitkan aktiviti dengan Murid melakukan Berpusatkan
tajuk yang akan dipelajari hari ini. pergerakan dan arhan murid

Permainan Cikgu kata ... mengikut arahan


Pendekatan :
sambal ditunjukkan
Pendekatan
perbuatan tersebut oleh
induktif.
guru.
Guru berhenti apabila Teknik :
tiba di perbuatan Permainan.
meniup.
Guru mengaitkan aktiviti
yang akan dilakukan
oleh murid.

Persepsi Guru menerangkan teknik tiupan Murid ditunjukkan Strategi:


Estetik kepada murid. contoh gambar hasil Berpusatkan
Fas murid, soal
Murid diperkenalkan media yang tiupan.
Persediaan jawab
digunakan untuk menghasilkan Soal Jawab:
(10 minit)
corak teknik tiupan. Guru menanya soalan
BBM : Contoh
yang berkaitan dengan
karya tiupan.
bahasa seni visual yang
terdapat pada contoh
Pendekatan :
karya tiupan.
Pendekatan
JANGKAAN JAWAPAN.
berpusatkan
1. Uunsur seni = Garisan & warna.
murid,
2. Prinsip rekaan = ritma
pendekatan
SOALAN; pergerakan dan kepelbnagaian.
Chapman
1. Berdasarkan pemerhatian anda,
(pemerhatian)
apakah ciri-ciri tiupan?
2. Nyatakan asas seni reka dan prinsip
rekaan yang terdapat pada contoh karya
tiupan...
Aplikasi Guru menunjukkan cara Strategi :
Seni bagaimana mendapatkan Berpusatkan
Fasa Titis Tiup Ulang hasil gosokan yang betul. guru
Persediaan
Guru menetapkan stesen
Fasa Guru menjalankan demonstrasi tempat yang mempunyai KB: Menjana
Imaginasi
bagaimana membuat Teknik tiupan. jalinan di dalam kelas idea,

(10 minit) mengikut warna tertentu Kemahiran


berfikir,
kemahiran
membanding
beza

Ekspresi Murid dibahagikan mengikut Setiap murid akan Strategi :


Kreatif kumpulan. mendapat kertas Konstruktivisme
(20 minit) Setiap kumpulan disediakan 3 warna lukisan dan penyedut (pengetahuan
asas dan penyedut minuman. minuman. sedia ada)
Guru membimbing murid sepanjang Setiap murid mebuat
aktiviti ini dijalankan di dalam kelas. corak mengikut Pendekatan :
bimbingan guru. Pendekatan
Karya murid yang chapman
telah siap dikeringkan. (Penerokaan,
penghasilan)

Kaedah :
Koperatif ,
Teori :
Kecerdasan
pelbagai (Visual
ruang).
Nilai :
Kesabaran,
menghargai
alam sekitar
EMK : Kreativiti
dan inovasi
APRESIASI Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan 1.Guru membuat sesi penilaian KB- Penilaian &
berpandukan laras bahasa seni visual, dengan memilih beberapa karya pelaksanaan
SENI
sejarah seni dan budaya secara formalistic. murid. HOM-
(15 minit) . 2.Guru memilih 3 orang murid Penyoalan &
untuk membuat sesi apresiasi. permasalahan
3.Guru mengajukan beberapa visual
soalan kepada murid.
4.Guru menghuraikan kriteria EMK : Kreativiti,
karya yang baik. Inovasi,
Keusahawanan
Kriteria: (EK2,EK4,
- Penggunaan alat bahan EK5), TMK dan
- Kemahiran teknik nilai murni
- Keaslian idea berdasarkan
bahasa seni visual TP1 -
- Kreativiti pengetahuan
Kemasan TP2 - kefahaman
TP3 -
menghasilkan
TP4
menghasilkan
dengan
betul
TP5
menghasilkan
dengan
betul,
kreatif &
inovatif
TP6
menghubungkait
sejarah &
adiguru
Penutup Setiap pelajar menunjukkan hasil kerja Guru merumuskan isi KB- Membuat
masing-masing. pembelajaran dan menerap nilai rumusan
(10 minit)
murni yang bersesuaian.
Bekerjasama,
tekun dan
teliti
Catatan Refleksi:

Kekuatan Kelemahan Cadangan /


Penambahbaikan

Ulasan guru pembimbing:

Ulasan pensyarah pembimbing:
