Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 23 HARI KELAS
Ahad
TEMA MASA DAN WAKTU
TAJUK Anggaran Masa & Perkaitan Alaf, Abad, Dekad dan Tahun
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Anggaran masa
4.4 Perkaitan dalam masa
STANDARD 4.3.1 Memberi anggaran masa melibatkan jam dan minit berdasarkan
PEMBELAJARAN
set rujukan yang diberi dalam situasi harian.
4.4.1 Menyatakan perkaitan antara alaf, abad, dekad dan tahun.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Memberi __ daripada dua anggaran masa
1. Memberi dua anggaran masa melibatkan dengan betul.
jam dan minit berdasarkan set rujukan yang 2. Menyatakan perkaitan antara alaf, abad,
diberi dalam situasi harian. dekad dan tahun.
2. Menyatakan perkaitan antara alaf, abad,
dekad dan tahun.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang anggaran masa.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menyelesaikan dan menyemak soalan 5. Murid menunjukkan tempoh usia sesuatu
di buku teks. objek atau peristiwa menggunakan gambar.
2. Murid meneroka aplikasi Google Maps untuk 6. Murid menjalankan sesi sumbang saran
melihat perkaitan antara jarak dengan masa dengan mengaitkan gambar dengan umur
untuk ke suatu tempat. atau usia dan seni reka bentuk.
3. Murid menyelesaikan soalan uji diri. Brainstorming (Sumbangsaran)
4. Murid menumpukan penerangan guru 7. Murid menyelesaikan soalan uji diri.
tentang perkaitan alaf, abad, dekat dan
tahun. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang anggaran masa dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 145-146 Buku Aktivit hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & PAK-21 Brainstorming
Dengar) (Sumbangsaran)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Keusahawanan EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKS ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 23 HARI KELAS
Ahad
TEMA MASA DAN WAKTU
TAJUK Tukar Unit Masa
STANDARD KANDUNGAN 4.4 Perkaitan dalam masa
STANDARD 4.4.2(i) Menukar unit masa melibatkan jam dan hari
PEMBELAJARAN
4.4.2(ii) Menukar unit masa melibatkan hari dan minggu
4.4.2(iii) Menukar unit masa melibatkan bulan dan tahun
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menukar __ daripada empat unit masa
1. Menukar empat unit masa melibatkan jam dengan betul.
dan hari
2. Menukar tiga unit masa melibatkan hari dan
minggu
3. Menukar tiga unit masa melibatkan bulan
dan tahun
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang penukaran unit masa.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menyelesaikan dan menyemak soalan 5. Murid menggunakan fakta sains untuk
di buku teks. aktiviti menukar unit masa. Chunking
2. Murid mengira tempoh pelbagai peristiwa (Gabungan)
secara aktiviti berkumpulan. Table Cloth 6. Murid diberi lembaran kerja.
(Alas Meja) 7. Murid melengkapkan lembaran kerja secara
3. Murid melayari laman web untuk menyemak individu atau kumpulan dengan bimbingan
penukaran hari kepada jam dan sebaliknya. guru
4. Murid mengira minggu dan hari bagi setiap
bulan menggunakan kalendar tahunan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang penukaran unit masa dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 147-149 Buku Aktivit hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Chunking
(Gabungan)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Keusahawanan EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKS ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 23 HARI KELAS
Ahad
TEMA MASA DAN WAKTU
TAJUK Tukar Unit Masa
STANDARD KANDUNGAN 4.4 Perkaitan dalam masa
STANDARD 4.4.2(i-iv) Menukar unit masa melibatkan jam dan hari, hari dan
PEMBELAJARAN
minggu, bulan dan tahun, dan tahun, dekad dan abad
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Menukar__ daripada empat unit masa
1. Menukar empat unit masa dengan betul.
2. Menukar empat unit masa melibatkan tahun,
dekad dan abad
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang penukaran unit masa.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menyelesaikan dan menyemak soalan 5. Murid melayari laman web untuk aktiviti
di buku teks. pengayaan.
2. Murid meneroka pelbagai kesan 6. Murid menjawab soalan uji diri di buku
peninggalan sejarah serta mengaitkannya latihan. Blank Blank (Isi Tempat Kosong)
dengan penukaran masa. Salad Bowl 7. Murid diberi lembaran kerja.
(Mangkuk Sayur) 8. Murid melengkapkan lembaran kerja secara
3. Murid menukarkan unit masa dan individu atau kumpulan dengan bimbingan
mengumpulkannya dalam buku skrap guru
secara aktiviti berkumpulan.
4. Murid mengira dengan kalkulator masa dan
dipelbagaikan nilai.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang penukaran unit masa dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 150-151 Buku Aktivit hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk PAK-21 Blank Blank (Isi
Sayur) Tempat Kosong)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Keusahawanan EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKS ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
