Anda di halaman 1dari 23

Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tahun : 3 Kenyalang

Masa : 60 Minit

Bidang : Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : Anyaman

Tema : Alam Semulajadi

Tajuk ; Anyaman Kelarai Siku Keluang

Media : Alat : Gunting, pisau, pensil dan pembaris

Bahan :Kad manila, gam dan kertas warna,

BBM : Contoh-contoh anyaman kelarai

EMK : Keusahawanan, Kreativiti & Inovasi

Objektif Pembelajaran : Di akhir proses P&P, murid-murid dapat :

1) Memahami konsep anyaman dan jenis-jenis kelarai .

2) Mengetahui bahan semulajadi dan bahan gantian yang boleh bahan untuk membuat
anyaman.

3) Mengaplikasikan langkah-langkah yang betul dalam penghasilan anyaman kelarai siku


keluang.
Standard Pembelajaran.

4.1 Persepsi Estetik. Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami, bahasa seni visual yang ada
pada anyaman
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 Garisan - lurus
4.1.1.2 Rupa - geometri
4.1.1.3 Jalinan – Sentuh dan tampak
4.1.1.4 Warna – primer atau sekunder atau gambungan kedua-duanya.
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Harmoni – Kelarai
4.1.2.2 Kontra – warna

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan
teknik dalam penhasilan anyaman.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
4.2.1.1 Alat - Gunting, pisau, pensel dan pembaris
4.2.1.2 Bahan – Kad manila, gam dan kertas warna
4.2.2 Mengetahui penggunaan media teknik dan proses dalam penghasilan karya

4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan karya
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
4.3.2 Menghasilkan anyaman kelarai secara kreatif dengan menggunakan bahan sebenar atau bahan
gantian.
4.3.3 Mengaplikasi proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendirin dan rakan berpandukan
bahasa seni bvisual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri secara lisan.
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Set Induksi Kenali Kraf Tempatan Guru menunjukkan slaid kraf


( 3 minit) anyaman.
Guru mengemukakan beberapa
soalan berkaitan kraf tersebut.

Murid menjawab soalan guru.

Persepsi Estetik Pengenalan kepada anyaman Guru menayangkan persembahan


(7 minit) slaid tentang konsep anyaman, alat
 Konsep anyaman dan bahan yang digunakan serta
unsur seni rupa
Anyaman ialah proses menyalingkan
(Rujuk lampiran)
atau
menyilangkan helaian atau jaluran Guru menunjukkan contoh-contoh
berselang-seli, turun naik atau atas ke anyaman kelarai .
bawah untuk dijadikan satu rumpun
yang
kuat dan boleh digunakan.

Pengenalan kepada alat & bahan


Pensel
Gunting
Pisau
Pembaris
Kad manila
Kertas warna
Gam
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Aplikasi Seni
(10 minit) Demonstrasi guru Guru menayangkan persembahan
slaid langkah-langkah penghasilan
anyaman kelarai siku keluang

(Rujuk lampiran)

1. Guru mengukur dan membuat


garisan lurud pada tapak
anyaman.
2. Guru memotong garisan pada
tapak anyaman.
3. Guru memotong kertas untuk
dijadikan jalur sisip anyaman.
4. Guru menunjukkan cara
menganyam kelarai siku
keluang.
5. Guru menunjukkan contoh
anyaman kelarai siku keluang
yang telah siap untuk dijadikan
alas pinggan atau alas cawan.
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Ekspresi : Kreatif Penghasilan karya oleh murid. Murid menghasilkan anyaman


(30 minit) dengan berpandukan langkah-
langkah yang telah ditunjukkan oleh
guru bimbingan guru.

Murid melekatkan hasil anyaman


kelarai pada kad manila untuk
dijadikan alas pinggan atau cawan..

Apresia Seni Panilaian hasil karya Murid mempamerkan dan bercerita


(7 minit) tentang hasil karya sendiri.

Murid menceritakan tentang fungsi


kraf anyaman dalam kehidupan
sharian.

Penutup 1. Mengemas bilik darjah Murid mengemas bilik darjah.


( 3 minit)
2. Arahan tugasan akan datang. Guru menyatakan aktiviti PdP akan
datang.
ANYAMAN kelarai
SIKU KELUANG
MOHD SENAWI ABDULLAH@SENAWI ANAK LIDEK
690906-13-5413
PPG/32366/12
KONSEP ANYAMAN
Anyaman ialah proses menyalingkan atau
menyilangkan helaian atau jaluran
berselang-seli, turun naik atau atas ke
bawah untuk dijadikan satu rumpun yang
kuat dan boleh digunakan.
Bahan-bahan semulajadi yang boleh
digunakan seperti daun pandan,
mengkuang, bilah buluh, rotan, lidi, paku-
pakis ribu-ribu dan nipah.
KONSEP ANYAMAN
Selain bahan semulajadi yang
dinyatakan, bahan gantian lain boleh juga
digunakan untuk menghasilkan anyaman.
Antara bahan-bahan tersebut ialah
kertas, tali rafia, tali pengikat
kotak,reben dan bahan-bahan lain yang
difikirkan sesuai.
KELARAI
 Kelarai ialah corak atau motif pada
anyaman.
 Sekurang-kurangnya dua jenis warna yang
kontra digunakan bagi menunjukkan kesan
 Antara jenis-jenis kelarai ialah :-
Kelarai berasaskan flora
Kelarai berasaskan fauna
Kelarai berasaskan rupa geometri
Kelarai berasaskan rupa abstrak
Kelarai berasaskan tempat dan pencipta
CONTOH-CONTOH
KELARAI
Kelarai Mata Bilis Kelarai Siku Keluang
Kelarai Bunga Tanjung Kelarai Bunga Durian
ALAT DAN BAHAN
ALAT
BAHAN
PROSES MEMBUAT
ANYAMAN KELARAI
SIKU KELUANG
LANGKAH 1

 Mengukur dan memotong tapak


anyaman.
Langkah 2

Mengukur dan memotong kertas


untuk dijadikan jalur silip anyaman.
Langkah 3

 Menyisip jalur kertas secara bertidan tindih


pada tapak anyaman bersilangseli sehingga
habis.
Langkah 4

 Buat kemasan pada anyaman


dengan melekat dan
mengunting lebihan jalur
kertas.
 Lekatkan hasil anyaman
kelarai pada kad manila.

 Bingkai dan hias hasil


anyaman.
HASIL AKHIR

 Hasil anyaman yang telah siap untuk


dijadikan alas pinggan atau cawan.
