Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN TAHUN 3

Tarikh
Masa
Matapelajaran
Tahun
Jumlah Murid

: 21 Mac 2016
: 10.00 11.00 pagi (60 minit)
: Dunia Seni Visual
: 3 Ceria
:
/33 orang

Bidang Kegiatan

: Mengenal kraf tradisional

Jenis Kegiatan (Aktiviti)

: Anyaman

Isi kandungan
Tema
Tajuk
karya)

: Alam semulajadi
: Anyaman Alas Cawan Siku Kluang (Minggu 2 Penghasilan

Standard kandungan

1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual iaitu jalinan, rupa, warna,
kepelbagaian dan kesatuan yang terdapat pada alam semulajadi atau objek dalam
penghasilan hasil karya anyaman kelarai siku keluang.
2. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam aktiviti penghasilan karya anyaman kelarai siku keluang.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
anyaman kelarai siku keluang.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran :
Standard

3.1 Persepsi

Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami, bahasa seni

Pembelajaran

Estetik

visual yang ada pada anyaman.


4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Garisan - lurus
4.1.1.2 Rupa - geometri
4.1.1.3 Jalinan - sentuh
4.1.1.4 Warna - sekunder
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Harmoni - kelarai

3.2 Aplikasi Seni

4.1.2.2 Kontra - warna


Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan anyaman.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media


4.2.1.1 Alat gunting
4.2.1.2 Bahan - mengkuang atau pandan atau kertas warna,
dan gam
3.3 Ekspresi

4.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam pemghasilan karya


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,

Kreatif

media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya


4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
4.3.2 Menghasilkan anyaman kelarai secara kreatif dengan
menggunakan bahan sebenar atau bahan gantian
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam

3.4 Apresiasi Seni

penghasilan karya
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:
1. menghasilkan mobail ular hiasan siling menggunakan alat dan bahan yang
dapat digunakan dalam penghasilan mobail dengan kadar siap 80%.
2.

menceritakan semula mengenai hasil karya sendiri dan rakan-rakan mengenai


pengalaman menghasilkan mobail ular hiasan siling dengan menggunakan bahasa
Seni Visual

Pengetahuan Sedia Ada


Penerapan Nilai
Penggabungjalinan
Pengayaan

:
:
:
:

Murid-murid pernah membuat anyaman mudah kelarai mata bilis


Kekemasan, Kebersihan, Bekerjasama
Penerapan Bahasa Melayu
Menganyam anyaman kecil

KBKK
Strategi / Kaedah
Alat, Bahan, Media

Langkah

: Menghubungkaitkan
: Teori Kecerdasan Pelbagai, Konsep 5P, Sumbangsaran, Demonstrasi
: Gam, gunting, pembaris, kertas warna, majalah, surat khabar, pensil

Isi Kandungan

Set
Induksi

Pertandingan Mencari
dan Memadankan
Gambar.

(5 Minit)

1.

2.
Sesi Soal Jawab:
1. Gambar apakah yang
ada di dalam kad-kad
tersebut?
2. Apakah persamaan
antara gambar-gambar
tersebut?
3. Teknik apakah yang
digunakan untuk
membuat barangbarang di dalam
gambar?
4. Apakah bahan yang
boleh digunakan untuk
menganyam?

1.

2.
3.
4.

Langkah
1
(15 minit)

3.

4.

5.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
Guru mengedarkan satu set
permainan mencari dan
memadankan gambar
kepada setiap kumpulan.
Setiap kumpulan perlu
mencari dan memadankan
gambar dengan betul.
2 kumpulan yang siap cepat
akan diberikan bintang
sebagai penghargaan.
Guru bertanyakan soalan
berkaitan dengan gambar di
dalam permainan tersebut.
Guru mengaitkan aktiviti
dengan pembelajaran.

BBM
Sumber:
Gambar
pelbagai jenis
hasil anyaman.

Teori
Kecerdasan
Pelbagai
(kinestetik,
visual dan
ruang)
Seni Dalam
Pendidikan
Kaedah :
Berpusatkan
Murid
KBKK :
Menghubung
kaitkan
Konsep 5P :
Penyerapan
kemahiran
membaca.

Jangkaan jawapan:
Tudung saji, beg
tangan, kasut, tikar, topi,
ketupat
Bahan dan teknik yang
digunakan
Anyaman
Daun kelapa, daun
mengkuang, daun
pandan.
Pengukuhan Konsep

Catatan

1. Guru menerangkan
mengenai konsep anyaman
dengan mengimbas kembali
sesi pembelajaran minggu
lepas.
2. Guru meminta murid untuk
melakukan beberapa siri

.
Sumber:
lembaran
kerja

Strategi :
Teori
Kecerdasan
Pelbagai
(Visual
Spatial)

aktiviti.
3. Aktiviti 1 murid memilih
definisi anyaman yang betul.

KBKK :
Mengumpul
dan
mengelas
Nilai:
Bekerjasama

Langkah
2
(15 minit)

Langkah
3
(15 minit)

Langkah

Penerokaan alat dan


bahan

Tunjuk Cara dan Aktiviti


Penghasilan Produk

Apresiasi Seni

1. Guru mengagihkan semula


bahan asas penerokaan
mobail pada pembelajaran
lepas kepada murid-murid.
2. Guru menunjukkan alatan
dan bahan yang akan
digunakan untuk
menghasilkan anyaman alas
cawan Siku Kluang kepada
murid-murid.
3. Murid bertindak mengikut
arahan guru.

1. Guru membuat tunjuk cara


untuk menghasilkan
anyaman alas cawan Siku
Kluang.
2. Murid-murid memerhati
setiap langkah yang
ditunjukkan dengan penuh
perhatian.
3. Murid-murid membuat
anyaman alas cawan Siku
Kluang mengikut langkahlangkah yang telah
ditunjukkan oleh guru.
4. Guru memberi bimbingan
kepada murid apabila perlu.

1. Guru meminta beberapa

Sumber:
Video caracara membuat
anyaman siku
kluang
Media:
Gam,
gunting,
kertas
warna,
surat
khabar
reben
majalah
pensil

Sumber :
Tayangan
slaid Power
Point
Media:
Gam,
gunting,
penebuk
lubang,
kad manila,
lidi satay,
pensil
warna,
oil pastel,
tali,
pensil

Strategi :
Teori
Kecerdasan
Pelbagai
(Visual
Spatial)
KBKK :
Membuat
urutan,
menyusun
dan mengikut
keutamaan,
menganalisis
Nilai:
Bekerjasama

Konsep 5P :
pengayaan
EMK :
Kreativiti dan
inovasi

Nilai:

4
(5 minit)

Penutup
(5 Minit)

Rumusan Aktiviti
Penerokaan

orang murid untuk tampil ke


hadapan dan menunjukan
hasil penerokaan mereka
sambil menggayakannya.
2. Guru menyuruh murid
menyatakan menyuruh
murid menyatakan media
alat bahan, unsur seni dan
prinsip rekaan yang
digunakan dengan
bimbingan guru.
3. Guru mencungkil perasaan
murid ketika menjalankan
aktiviti penerokaan.
Kognitif :
1. Murid merumuskan aktiviti
penghasilan anyaman
dengan bimbingan guru.
Sosial
2. Murid mengemas kelas
seperti keadaan asal.
3. Guru memesan murid untuk
membawa media alat dan
bahan pada minggu
hadapan seperti yang
dipaparkan.

Hasil Karya
Murid dalam
aktiviti
penerokaan
mudah

Keyakinan
diri

Nilai:
kebersihan,
bertanggungj
awab,
disiplin
