Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun

: 3 Cerdas

Bilangan Murid

: 30 orang

Tema

: Alam Semula Jadi

Tajuk

: Hidupan Laut (Arca Mobail)

Tarikh

: 18/02/2016

Masa

: 10.45 pagi-11.45 pagi (60 minit)

Media

: Alat dan Bahan : Penyangkut baju, tali parcel, salotape, gunting,


kertas warna dan bahan-bahan yang bersesuaian untuk
menghias arca mobail.

Bahan Bantu Mengajar

: Contoh hasil kerja arca hidupan laut menggunakan teknik arca


mobail yang telah siap, puzzle, komputer riba, muzik
instrumental, dan pembesar suara.

EMK

: Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi.

Nilai

: Kerjasama dan kebersihan

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid mempunyai kemahiran menggunting dan menampal.

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, kepelbagaian,
imbangan, serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada objek alam semula jadi dan
karya seni dalam penghasilan mobail.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media
dan teknik dalam penghasilan mobail.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
mobail.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni

STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik: Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni
visual yang ada pada mobail.
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.2 Imbangan - simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
3.2 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilkan mobail.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat - gunting
3.2.1.2 Bahan - gam, tali, benang dan kad manila, kertas warna, dawai kasar,
straw board, dan bahan lain yang sesuai
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu bentuk, ruang, imbangan serta ritma dan
pergerakan dalam penghasilan karya
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
3.4 Apresiasi Seni: Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan hasil karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
3.4.3 Mengantungkan mobail yang dihasilkan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Membezakan objek imbangan simetri dan tidak simetri.
2. Menggunting dengan betul mengikut bentuk gambar yang telah diberikan oleh guru
kepada murid untuk menghasilkan arca mobail.

STANDARD

ILUSTRASI AKTIVITI

CATATAN

PERSEPSI ESTETIK

BBM

(10 minit)

aktiviti pengajaran dan pembelajaran

PEMBELAJARAN
Murid bersedia untuk mengikuti

pada hari tersebut.


-

Satu

pertandingan

puzzle
-

dijalankan

antara kumpulan.
Satu kumpulan terdiri
daripada

4-5

murid.
Kumpulan
yang

pertama
awal

menyiapkan

puzzle

akan

kumpulan

dilihat

di

yang

puzzle tersebut?
Jawapan: Penyu,

ikan,

sotong,

siput,

ketam,

tiram, dan belut.


Dimanakah tempat tinggal

sebagai

hidupan

di

di

arca mobail, arca stabail,

telah dilakukan.
Guru
memberitahu

arca timbulan, arca replika

ini.
Contoh

alat

bantu

dan arca asemblaj.


Apakah maksud

mobail?
Jawapan: Hasil cantuman
atau

kepada murid.
Soalan
diberikan

membolehkannya

murid

arca

daripada pelbagai bahan

mengajar ditunjukkan

kepada

kepada

murid.
Murid menjawab
soalan

yang

diberi oleh guru.

Murid dan guru

diajar pada kali

yang

akan diajar pada kali

dikategorikan

dalam laut.
Apakah jenis-jenis arca?
Jawapan: Arca awam,

yang

soalan

memberi

yang

(tema)

laut.
Guru

(tema)

tajuk

hidupan

tajuk

dalam laut?
Jawapan:
Hidupan

pertandingan

mobail

tentang

yang

dengan

arca

tersebut?
Jawapan: Di dalam laut.
Binatang-binatang
tersebut

murid

contoh

berbincang

kepada

diberikan

dan

binatang-binatang

pertandingan
tersebut.
Soalan

dalam

daratan atau hidupan di

berkaitan

telah

binatang

menjuarai

kepada

Soalan:
Apakah

dikira

sebagai pemenang.
Guru
memberikan
hadiah

orang

paling

setelah

Murid diajukan soalan.

mengangkat

tangan

Puzzle

bahagian

untuk

bergerak menjadi sebuah


arca.

ini.
Nilai:

Kerjasama

Kemahiran berfikir:

Soal jawab

berkaitan
dan
-

jenis-jenis

maksud

diberikan

kepada

murid

dan

Apakah

imbangan?
Jawapan
:

arca

mobail.
Soalan
berkaitan

maksud
Wujudnya

kesamaan

dan

kesepadanan

jenis-jenis

berat,

maksud

dari

tarikan

segi
dan

tumpuan dalam sesebuah

imbangan.

karya.
Apakah

jenis-jenis

imbangan ?
Jawapan:

imbangan

simetri

imbangan

dan

tidak simetri .

(contoh

alat

bantu

mengajar)

(imbangan simetri dan imbangan tidak


simetri)
3

Murid

memberikan

pelbagai

jawapan mengenai soalan yang diajukan


oleh guru.
4

Guru memberikan jawapan yang

tepat

mengenai

soalan

yang

telah

diberikan.
5

Murid

diminta

untuk

memerhatikan alat bantu mengajar yang


ditunjukkan oleh guru.

APLIKASI SENI

Murid mengenal pasti alat dan

(10 minit)

bahan yang sesuai untuk membuat arca

Strategi :
-

Penerangan

hidupan laut menggunakan teknik arca


-

Murid

diperkenalkan

KBKK:

media yang

digunakan oleh guru.

membuat

Murid

menggunakan teknik arca mobail.

ditunjuk

ajar

Murid

mengenai cara untuk

membuat

membuat

arca

hidupan

laut

menggunakan teknik
-

mobail.
melihat
arca

Murid

demonstrasi

hidupan

memerhatikan
demonstrasi

laut

Mengenal
kegunaan

alat

dan

bahan.
guru
dengan

menggunakan alat dan bahan yang telah


ditetapkan.

arca mobail.
4
Guru menunjukkan demonstrasi
Murid
dikehendaki
kepada murid.
untuk menggunting,

Kertas warna
Gunting
Salotape
Tali parcel
Penyangkut baju
Bahan-bahan
yang
bersesuaian

mengikat, menampal

untuk

dan menghias untuk

arca hidupan laut

menghasilkan

menggunakan

hidupan

arca
laut

teknik

menggunakan teknik
-

pasti

menghias

arca

mobail.

arca mobail.
Pengenalan alat dan
bahan

yang

digunakan

akan
serta

demonstrasi
penggunaan alat dan
bahan

untuk

menghasilkan
hidupan

arca
laut

menggunakan teknik
arca mobail.

EKSPRESI KREATIF
(25 minit)

Murid diperkenalkan media yang


digunakan

oleh

membuat arca
Langkah 1
-

Murid

guru

untuk

hidupan laut

menggunakan teknik arca mobail.


diperkenalkan

media yang
digunakan oleh guru
untuk membuat arca

BBM:

Komputer riba
Pembesar suara
Kertas warna
Gunting
Salotape
Tali parcel
Penyangkut baju
Bahan-bahan

hidupan

laut

menggunakan

yang

teknik

bersesuaian

arca mobail.

untuk

Langkah 2
-

menghias

arca hidupan laut

Dikehendaki

untuk

menggunakan

(Kertas warna)

menggunting gambar

teknik

hidupan

mobail.

laut

yang

diberikan oleh guru.


Langkah 3
-

Murid:

Dikehendaki

untuk

menggunting

tali

Menggunting
(Penyangkut baju)

menampal

parcel menggunakan

Mengikat

gunting.

Menghias

Langkah 4
-

Dikehendaki

untuk

mengikat tali parcel


pada

penyangkut

(Salotape)

baju.
Langkah 5
-

Dikehendaki
menampal

untuk
gambar

yang telah digunting


pada

tali

parcel

(Tali parcel)

dengan
menggunakan
salotape.

Langkah 6
-

Dikehendaki
menyusun

untuk

(Gunting)

gambar

dan menghias arca


hidupan laut mengikut
kreativiti
-

masing-

masing.
Arca hidupan

laut

menggunakan teknik
arca mobail telah siap

(Bahan-bahan yang sesuai untuk


menghias

arca

hidupan

menggunakan teknik mobail).

laut

arca

untuk dipamerkan.

Murid

dikehendaki

menggunting

gambar

untuk
hidupan

laut yang diberikan oleh guru.

Murid

dikehendaki

menggunting

tali

menggunakan

Murid
mengikat

parcel
gunting.

dikehendaki
tali

untuk

parcel

untuk
pada

penyangkut baju.

Murid

dikehendaki

untuk

menampal gambar yang telah


digunting pada tali parcel dengan

menggunakan salotape.

Murid

dikehendaki

untuk

menyusun gambar dan menghias


arca
-

hidupan

laut

mengikut

kreativiti masing-masing.
Arca hidupan laut menggunakan
teknik mobail telah siap untuk
dipamerkan.

APRESIASI SENI

Guru memilih beberapa hasilan

murid untuk sesi perbincangan.


Baik, sederhana dan kurang

mencapai tahap.
Guru memanggil 2-3 orang murid

(10 minit)
Pameran hasil arca hidupan
laut

menggunakan

teknik

BBM
-

apresiasi hasil kerja arca hidupan

merumus

ketiga-tiga

kategori hasilan murid.

laut

teknik

arca

mobail

yang
disiapkan

oleh murid.

mobail yang telah disiapkan oleh


murid.
Guru

hidupan

telah

laut menggunakan teknik arca

arca

menggunakan

ke hadapan untuk membuat sesi

arca mobail yang terbaik.

Contoh

TKP:
-

Verbal-linguistik.

NILAI:
-

Kebersihan

Kemahiran berfikir:
-

PENUTUP

Guru membuat rumusan tajuk pelajaran

(5 minit)

hari ini dan bertanya soalan untuk

Soal jawab

Kecerdasan pelbagai

menguji kefahaman murid.


Guru dan murid sama-sama
membuat keputusan.

Kemahiran interpersonal
dan intrapersonal-

1
-

Apakah jenis-jenis imbangan?


Jawapan: imbangan simetri dan
imbangan tidak simetri.

Linguistik
Kemahiran berfikir:
-

Soal jawab
