Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Kesenian

Kelas/Tahap : Tahun 2 / Tahap 1

Bil. Murid :

Tarikh : 6 Ogos 2018

Masa : 11:45- 12:45 tengahari (60 Minit)

Bidang Kegiatan : Mengenal Kraf Tradisional

Tema/Tajuk : Seni Menceritakan Sesuatu

Kemahiran Fokus : Teknik binaan

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat hiasan wau

2. Murid mengetahui bentuk wau

Standard Kandungan

1.1 Bahasa Seni Visual

2.1 Kemahiran Seni Visual

3.1 Penghasilan Karya Kreatif

4.1 Penghayatan Karya Seni

Standard Pembelajaran

1.1.4 Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang mengenal kraf

tradisional berdasarkan bentuk , jalinan, imbangan, dan kontra yang ada

pada alat permainan.

2.1.2 Mengaplikasi pengetahuan bahasa seni visual, melalui media dan proses untuk
menghasilan karya dalam bidang mengenal kraf tradisional menggunakan teknik binaan
dalam penghasilan alat permainan..

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1. Murid mengetahui Permainan Tradisional

1
2. Murid mengetahui teknik pengasilan
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya Alat Permainan

KBAT/Tabiat Berfikir (HOM) : Penyoalan, Penjanaan idea, Menggunakan


pengetahuan sedia ada, Penilaian, Penambahbaikan,
Membuat rumusan.

Elemen Merentas Kurikulum : TMK, Kreativiti dan Inovasi

Penerapan Nilai : Tekun, teliti dan menghargai.

Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Gambar Jenis ikan, hasil binaan alat permainan yang
dihasilkan

STRATEGI/
LANGKAH/
ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP BBM/ NILAI/
MASA
CATATAN
Set Induksi
(5 minit) Lirik Lagu : 1. Guru meminta murid untuk
Wau menonton video Wau Bulan dan
wau bule melihat tarian dalam video. Kecerdasan
wau bule....teraju Pelbagai : Muzik
tigo 2. Guru menyuruh murid untuk
menyanyi dan menari bersama- BBM: Lirik lagu
ala ewa..... sama sambil menonton video dan TMK (video,
ewa bule.... tadi. audio)
ewa bule....
teraju tigo... 3.Guru bersoal jawab dengan
murid mengenai lirik lagu
berkenaan dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.

Persepsi
Estetik 1. Pengenalan 1. Guru memperkenalkan teknik BBM :
(10 minit) kepada teknik alat permainan sebagai tajuk
penghasilan wau. pelajaran pada hari ini. 1.Tayangan
Fasa gambar wau
Persediaan 2. Membincangkan 2.Guru mempamerkan contoh
hasil karya dengan gambar wau. Teori
menggunakan laras Kecerdasan
bahasa seni visual. Pelbagai – Visual
Ruang

KB :
Pemerhatian

2
4. Guru bersoal jawab tentang
bahasa seni yang terdapat
dalam contoh gambar corak alat
permainan yang dipamerkan.

Aplikasi Seni
( 10 Minit) 1. Memberi 1. Guru memperkenalkan media BBM:
pengetahuan yang digunakan untuk Video – Langkah
Fasa mengenai media menghasilkan wau menghasilkan
Persediaan yang diperlukan wau
untuk menghasilkan 2. Tayangan video penghasilan
Fasa kolaj iaitu gam , wau Penerapan Nilai :
Imaginasi kertas lukisan dan - Ketekunan
kertas warna. - ketelitian
4. Guru memberikan - Kerjasama
gambar untuk murid - Kesabaran
warnakan.
EMK:
Kreativiti

KB:
Penjanaan idea

3
2. Penerangan
langkah-langkah
dalam menghasilkan
gambar ikan
menggunakan teknik
penghasilan wau
Ekspresi
Kreatif 1.Mewarna 1. Murid memulakan aktiviti
(25 Minit) menggambar menggunakan Teori
teknik penghasilan wau dengan Pembelajaran
Fasa bimbingan guru. Masteri
Imaginasi
a. Murid diminta untuk duduk
Fasa secara berpasangan.
Perkembanga b. guru mengedarkan gambar
n template ikan kepada murid. Nilai:
- Kesabaran
-Kesungguhan

c. Murid memulakan aktiviti


menggambar gambar ikan
menggunakan yang betul untuk
menghasilkan.

Apresiasi 1.Guru mengambil Guru menyoal:


KB:
Seni kerja murid yang
Penilaian,
(7 minit) telah siap secara Nyanyian lagu ewa buli semula
Penambahbaika
rawak dan
n
Fasa dipamerkan di 1. Apakah ulasan kamu
Perkembanga hadapan kelas. terhadap hasil karya ini?
n
EMK:
2. Murid diminta 2. apakah yang patut dilakukan
Nilai murni
Fasa Tindakan membuat kritikan. untuk menghasilkan gambar
menggunakan teknik kolaj agar
Penerapan Nilai:
3. Penambahbaikan ia kemas dan menarik ?
Menghargai,
Pemulihan
Ketelitian

Penutup
(3 minit) Merumus P&P Guru merumuskan isi KB:
pembelajaran dan menerapkan Membuat
nilai murni yang bersesuaian. rumusan

Strategi:

4
Nilai:
Menghargai
Kebersihan

Refleksi :

Kekuatan Melalui rangka perancangan dalam proses pengajaran dan pembelajaran ini
sedikitsebanyak dapat membantu saya bagi menjalankan tugas dengan lebih berkesan dan
dapatmemudahkan saya. Selain itu, langkah-langkah dapat memberi banyak faedah kepada
murid-murid dalam menarik minat mereka belajar dan menjalankan aktiviti dengan lebih
efektif. Pada awalnya, saya dapati murid-murid telah memberi perhatian kepada saya.
Apabilasaya mengeluarkan lirik lagu, mereka berasa hairan dan gembira. Mereka boleh
melaluimenyanyikan lagu dan mendapatkan topik pengajaran dan pembelajaran hari
ini. Selain itu dapat memupuk nilai-nilai murnimisalnya cintakan alam sekitar. Secara
keseluruhannya, rangka perancangan ini dapatmemberi banyak kesan positif kepada murid-
murid.
