Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran  : Pendidikan Seni Visual


Tahun : 5 Kathiravan
Tarikh  :  30 Ogos 2019
Bilangan  murid  : 31 orang
Masa  : 60 minit                                                                                
Bidang : Menggambar
Aktiviti : Lukisan
Tema                          : Buatan Manusia
Tajuk                          : Pedang
Media   : Alat : bersesuaian dengan aktiviti
: Bahan : kertas lukisan dan pensel
Pengetahuan sedia ada       :  Murid-murid mempunyai pengalaman melihat bunga dan pernah melihat
pedang.
BBM/ ABM                             : Contoh lukisan pedang, tayangan powerpoint
EMK                                       : Keusahawanan, kreativiti dan inovasi
Kaedah/Teknik                       : Kaedah individu, teknik tunjuk cara, teknik soal jawab
Kecerdasan pelbagai  (MI)     : Visual ruang dan verbal-linguistik
Kemahiran berfikir               : Menjana idea dan menghubung kait
Nilai                                        : Bekerjasama, keyakinan diri, kerajinan, kesabaran dan teliti
Strategi                                  : Berpusatkan murid

Standard Kandungan

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, ruang, kepelbagaian dan kesatuan
yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan
lukisan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam
penghasilan lukisan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan lukisan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran
1.1 Persepsi Estetik 
Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada lukisan.
1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Jalinan - tampak
1.1.1.2 Bentuk -ilusi
1.1.1.3 Ruang - ruang cetek
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian - hal benda (subject matter)
1.1.2.2 Kesatuan - komposisi
1.2  Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - bersesuaian dengan aktiviti
1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan dan pensel, pen marker atau pen gel atau
pen teknikal atau bahan lain yang sesuai.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan
1.2.2.1 Teknik - titik
1.3 Ekspresi Kreatif 
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan mengaplikasikan
pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
yang kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan lukisan
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta
menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
1.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid akan dapat:


1. Menghasilkan lukisan pedang.
2. Membuat apresiasi dengan berpandukan bahasa seni visual.

Langkah / masa Standard Pembelajaran Aktiviti PdP/ ilustrasi


Catatan

1. Guru menayangkan BBM/ ABM :


Set induksi sebuah video tentang Video: Video
(5 minit) pedang.
Kaedah / teknik :
2. Guru bertanya soalan
Teknik soal jawab
tentang jenis-jenis
pedang yang dilihat MI: Visual ruang
dalam video.
Nilai : Memberi
komitmen

1. Murid ditunjukkan BBM/ ABM :


Persepsi estetik gambar dan contoh Contoh hasil karya: contoh hasil karya,
Langkah 1 catan pedang melalui tayangan
(10 Minit) tayangan powerpoint. powerpoint
2. Guru menunjukkan
contoh hasil karya yang MI: Visual ruang,
dihasilkan. verbal linguistik
3. Guru menyatakan
definisi lukisan. Teknik: Teknik
4. Murid meneliti penerangan
penerangan yang diberi
oleh guru tentang Nilai: Kesabaran
contoh.
5. Guru bersoal jawab Unsur seni KBKK: Menjana
tentang bahasa seni  warna idea
visual yang ada pada  bentuk
lukisan.  jalinan
6. Guru membincangkan  ruang
unsur seni dan prinsip Prinsip rekaan
rekaan yang terdapat  harmoni
dalam karya.  kesatuan
 kepelbagaian

1. Guru memperkenalkan Alat dan bahan: BBM/ ABM :


Aplikasi seni dan menyatakan media  Pensel tayangan
Langkah 2 yang akan digunakan.  Kertas lukisan powerpoint
(10 minit) 2. Guru menunjukkan
proses penghasilan MI: Visual ruang
lukisan pedang secara
visual melalui tayangan Teknik: Tunjuk
powerpoint. cara
3. Guru menunjuk cara
melakar lukisan pedang Nilai: Kesabaran,
memberikan penekanan teliti
pada komposisi dan
ruang dalam. KBKK:
4. Murid mendengar pada Menghubungkait,
penerangan guru menjana idea
tentang alat dan bahan
yang digunakan dalam
aktiviti lukisan.

Ekspresif Kreatif 1. Murid menghasilkan Proses penghasilan lukisan. BBM/ ABM :


Langkah 3 lukisan mengikut 1. Murid melakar gambar kertas luksian,
(25 minit) kreativiti dengan pedang atas kertas pensel
bimbingan guru. lukisan.
2. Murid menggunakan MI: Visual ruang
pensel untuk melukis atas
lakaran pensel. Strategi:
Pemusatan murid

Nilai: Teliti

KBKK:
Menghubungkait,
menjana idea.

EMK:
Keusahawanan

Apresiasi seni 1. Murid mempamerkan BBM/ ABM : Hasil


Langkah 4 karya. karya murid
(5 minit) 2. Murid yang dipilih
secara rawak Nilai: Keyakinan
menceritakan diri
pengalaman proses
penghasilan karya. MI: Intrapersonal
3. Memberi ulasan karya
dengan menggunakan
bahasa seni visual
dengan bimbingan guru.
4. Murid diberi peneguhan
dan pujian terhadap
karya yang dihasilkan.

Penutup 1. Murid mengemas ruang


(5 minit) kerja. Nilai: Kesabaran,
2. Guru merumus pelajaran kerajinan
pada hari tersebut.
