Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Kelas/tahap : tahun 5/ tahap 2

Bilangan Murid : 11 Orang

Tarikh : 9 Julai 2017

Masa : 12.10 p.m hingga 1.10 p.m

Bidang kegiatan : Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : Membuat model keris

Tema/tajuk : Objek buatan Manusia / Alat pertahanan diri (keris)

Media : Alat dan bahan- gunting, poster Colour/ water colour, kad

manila/kertas lukisan/ mounting board, berus

Kemahiran/Fokus : membuat model keris, mewarna dan mereka corak

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah belajar tentang alat pertahanan diri (keris)

STANDARD KANDUNGAN:

4.1 PERSEPSI ESTETIK

Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada
model alat pertahanan diri.

4.2 APLIKASI SENI

Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan model alat
pertahanan diri.

4.3 EKSPRESI KREATIF

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam


penghasilan model alat pertahanan diri.

4.4 APRESIASI SENI


Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni visual yang ada
pada model alat pertahanan diri.
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 Garisan - beralun atau lurus atau
melengkung
4.1.1.2 Jalinan - sentuh atau tampak
4.1.1.3 Bentuk - konkrit
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Imbangan - tidak simetri
4.1.2.2 Penegasan bentuk

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses
dan teknik dalam penghasilan model alat pertahanan diri.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
4.2.1.1 Alat - gunting dan alatan yang sesuai
4.2.1.2 Bahan - mounting board atau kad
manila atau kertas lukisan, gam, cat air atau
cat poster dan bahan lain yang sesuai
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses
dan teknik dalam penghasilan karya.

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual,


media serta proses dan teknik dalam penghasilan model alat pertahanan diri secara
kreatif.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara
kreatif
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam
penghasilan karya
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang
sesuai dalam penghasilan model alat
pertahanan diri

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan aspek bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan
secara lisan
4.4.3 Menyatakan fungsi alat pertahanan diri.

OBJEKTIF:
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Menghasilkan model alat pertahanan diri dengan menekankan bahasa seni
visual.
2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah : model alat pertahanan diri (keris)

KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, menganalisis, menilai dan


mencipta

Elemen Merentas Kurikulum : Keushawanan, TMK, Kreativiti dan Inovasi

Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti

Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Contoh model keris

Langkah / Isi pelajaran Aktiviti PDP Strategi/ bbm/


Masa nilai/ catatan
Set Induksi Menayang video Murid menyaksikan video Kecerdasan
(5 minit) sedutan dari filem hang tersebut dan guru bertanya pelbagai/
tuah senjata apa yang digunakan Video

Contoh gambar keris: Guru menunjukkan


contoh gambar keris Startegi :
dan contoh model Konstruktivisme
keris. Berpusatkan
Persepsi Guru menyatakan guru
Estetik definisi keris. pemerhatian
Fasa Guru membincangkan
Persediaan bahasa seni visual BBM :
yang ada pada keris. Contoh karya
(10 minit) model keris dan
gambar keris

Nilai:
Teliti
Strategi :
Mengaplikasi elemen Guru menerangkan Berpusatkan
seni reka dan unsur media yang murid
seni dalam bahasa seni digunakan dalam
visual serta media penghasilan model KB :
dalam penghasilan alat pertahanan diri Menjana idea
Aplikasi Seni model keris. (keris)
Fasa Murid diedarkan alat BBM :
Persediaan Bahan : gunting, poster dan bahan mengikut Model keris
Colour/ water colour, kumpulan seperti yang telah
Fasa Imaginasi kad manila/kertas gunting, warna, kertas dihasilkan
(5 minit) lukisan/ mounting lukisan ,berus warna,
board, berus mounting board

Guru menunjukkan
Ekspresif proses membuat Strategi :
Kreatif Contoh model keris model keris Demonstrasi,
Fasa Imaginasi yang telah siap: menggunakan Berpusatkan
mounting board: murid, soal
Fasa -menunjuk cara melukis jawab
Perkembangan bentuk keris dengan betul
pada kertas lukisan yang KB :
(30 minti) ditampal pada mounting Menjana idea,
board. Mengenalpasti,
mengingat
-mewarna keris tersebut
semula
dengan betul dan melukis
corak pada model keris
tersebut
Media :
-gunting bentuk keris
tersebut mengikut bentuk
Alat: mounting
yang dilukis.
board/ kad
Seterusnya, manila/ kertas
lukisan, poster
Murid menghasilkan
colour, berus,
model keris mengikut
gam
langkah yang
ditunjukkan oleh guru.
Murid melukis corak
pada keris mengikut
kreativiti masing-
masing

Apresiasi Seni
Fasa Murid Guru membuat sesi Nilai :
Perkembangan mempamerkan penilaian dengan memilih Menghargai
karya yang beberapa karya murid.
Fasa Tindakan dihasilkan. EMK :
Murid Guru memilih 2 orang murid Keusahawanan
menghargai dan untuk membuat sesi
(7 minit)
menceritakan apresiasi.
hasil karya
sendiri dan rakan Guru mengajukan beberapa
secara lisan soalan kepada murid.

Guru menghuraikan kriteria


karya yang baik.

Kriteria:
- Penggunaan alat
bahan
- Kemahiran teknik
- Keaslian idea
berdasarkan bahasa seni
visual
- Kreativiti
- Kemasan
Penutup Nilai Murni: Guru merumuskan isi KB- Membuat
(3 minit) Bekerjasama, tekun dan pembelajaran dan menerap rumusan
teliti. nilai murni yang
bersesuaian. Bekerjasama,
tekun dan teliti

Catatan Refleksi :
Kekuatan:

Kelemahan:

Penambahbaikan:

Penemuan Baharu:
