Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN
STENSILAN
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahap : Tahun 5 Cemerlang/ Tahap 2
Bil. Murid : 39 orang
Tarikh : 3 JULAI 2017
Masa : 60 minit
Bidang Kegiatan : Membuat Corak dan Rekaan
Tema/Tajuk : Alam Semulajadi atau Objek Buatan Manusia /
Beg Hadiah
Kemahiran/Fokus : Stensilan
Pengetahuan sedia ada :
i.Murid pernah melihat pelbagai jenis beg hadiah.
Standard kandungan :
i. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual
yang ada pada corak terancang dengan menggunakan teknik
stensilan.
ii. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam
penghasilan corak terancang dengan menggunakan teknik
stensilan.
iii. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan
teknologi dalam penghasilan corak terancang dengan
menggunakan teknik stensilan.
iv. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard pembelajaran :

2.1 Persepsi Estetik


Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual
yang ada pada corak terancang dengan menggunakan teknik stensilan.
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Rupa - positif atau negatif
2.1.1.2 Warna - penggenap
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Imbangan simetri
2.1.2.2 Kontra warna
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan corak terancang dengan
menggunakan teknik stensilan

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:


2.2.1.1 Alat - gunting, kad manila atau alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat poster atau cat air atau, oil pastel atau
pensel warna
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya
2.2.2.1 Teknik stensilan
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam
penghasilan corak terancang dengan menggunakan teknik
stensilan secara kreatif.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.


2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
corak terancang teknik stensilan
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan karya corak terancang teknik stensilan
2.3.4 Menggunakan hasil corak untuk membuat rekaan
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri
dan rakan dengan menumpukan aspek bahasa seni
visual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
penghasilan karya
2.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara
lisan
Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

i. Menghasilkan corak terancang menggunakan teknik stensilan


dengan menekankan bahasa seni visual.

ii. Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan


media serta proses dan teknik secara kreatif.

iii. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan.

iv. Membuat apresiasi terhadap karya.


Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Karya stensilan
KBAT/ Tabiat Berfikir (HOM) : KB, HOM, Peta Minda
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan Keusahawanan
Penerapan Nilai : Bekerjasama, tekun dan teliti.
Sumber/ Bahan Bantu Mengajar : Contoh Stensil, contoh motif
Stensilan, contoh hasil stensilan
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/
MASA NILAI/ CATATAN

Set Induksi Menarik perhatian Guru bersoal jawab dengan murid. Strategi:
murid melalui sesi i. Teori Kecerdasan
soal jawab tentang Contoh soalan : Pelbagai :
(5 minit) sambutan hari jadi / 1. Siapa di sini selalu menyambut
majlis yang hari lahir dengan membuat Interpersonal
bersesuaian. majlis? Linguistik
2. Apakah yang selalu diperoleh ii. Teknologi Maklumat
ketika membuat majlis atau kita dan Komunikasi
memberi kepada orang?
3. Sebagai contoh, kita memberi iii. Soal-jawab guru-murid
hadiah kepada rakan dengan
menggunakan beg, bolehkah
Kaedah : Kelas dan
kita menghasilkannya sendiri?
kumpulan

Contoh jawapan murid :


1. (murid mengangkat tangan)
2. Hadiah,coklat dan lain-lain.
3. Boleh.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/
MASA NILAI/ CATATAN
Persepsi Estetik Pengenalan tentang Guru memperkenalkan tajuk pelajaran pada KB: Pemerhatian, HOM
membuat corak dan hari ini, iaitu stensilan ( membuat beg (berfikir fleksibel) \
rekaan hadiah).
Fasa Persediaan menggunakan
teknik stensilan. . Guru menerangkan definisi stensilan, jenis- Kontekstual
jenis stensilan yang boleh digunapakai, dan
alat bahan yang digunakan di dalam
pemprosesan stensilan membuat corak.
(10 minit)

Guru memberikan penerangan kepada BBM: Gambar


murid bahan gantian yang sesuai untuk
menghasilkan stensilan.
Kad manila
Kertas lukisan
Pembaris
Gunting kertas
Pensil
Warna air
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/ NILAI/
MASA CATATAN
Aplikasi Seni Mengaplikasi elemen seni Guru memberitahu murid KB- Penjanaan Idea
reka dan unsur seni dalam tentang tajuk dan Guru
bahasa seni visual serta menerangkan cara
media dalam penghasilan menghasilkan stensil untuk Belajar Cara Belajar
Fasa Persediaan
tekat mudah. penghasilan corak berdasarkan
buku teks.
Bekerjasama, tekun dan teliti.
Fasa Imaginasi Dalam carta langkah
penghasilan di dalam buku Guru menerangkan cara-cara
Strategi
teks, cara penghasilan stensil menghasilkan corak
(10 minit) diperkenalkan sebagai menggunakan stensil yang telah Koperatif
pengetahuan awal cara disediakan. Konstruktivisme
bagaimana membuat stensil
dengan mudah. Teori Kecerdasan Pelbagai :
O Interpersonal
O Linguistik
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi
O Carta alir penghasilan
anyaman kelarai.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/ NILAI/
MASA CATATAN
Ekspresi kreatif Penzahiran idea Guru membahagikan alat & Strategi PdP:

melalui pelbagai bahan mengikut kumpulan Teori Kecerdasan Pelbagai:

sumber, kajian dan meja. Kinestetik

teknologi dalam Guru memberi arahan agar Visual-ruang

Fasa Imaginasi penghasilan lukisan. murid menghasilkan warna latar Verbal-linguistik


belakang pada kertas lukisan. Berpusatkan guru

Murid mula mewarnakan latar


Fasa Penghasilan karya belakang menggunakan warna KBKK
Perkembangan secara individu di yang ditetapkan. Menjana idea
dalam kumpulan Guru memantau dan memberi Mereka cipta
masing-masing bimbingan terhadap murid yang
mengikut cara yang lemah. NILAI MURNI

(25 minit) ditunjukkan oleh guru. Semasa aktiviti penghasilan, Kekemasan

guru memasang lagu untuk Patuh arahan yang diberikan

menceriakan suasana kelas dan Kesabaran


memberi rangsangan kepada
murid untuk melaksanakan Alat Bantu Belajar
tugasan yang diberikan. Rajah cara penghasilan,
Muzik,
Stensil
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/ NILAI/
MASA CATATAN

Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya sendiri Murid mempamerkan hasil KB- Penilaian & pelaksanaan
dan rakan berpandukan laras karya kumpulan mereka. HOM- Penyoalan & permasalahan visual
bahasa seni visual, sejarah seni
Fasa dan budaya secara formalistik
Perkembangan Murid diminta untuk tampil ke EMK : Kreativiti, Inovasi, Keusahawanan
hadapan untuk menyatakan (EK2,EK4, EK5), TMK dan nilai murni
Contoh soalan:
pendapat dan pandangan Strategi :
Fasa Tindakan mereka. Teori Kecerdasan Pelbagai :
Apakah yang kamu faham tentang
tekat? Verbal Linguistik
(7 minit) Visual ruang
Tekat dihasilakn dengan cara
sulaman.
Murid dinilai oleh guru : Interpersonal

- Penilaian karya Intrapersonal


Apakah aktiviti mengenal kraf Berpusatkan guru
tradisional yang telah kamu - Unsur seni
laksanakan? - Alat dan bahan
Menghasilkan seni tekat mudah. KBKKL
- Teknik
Menganalisis(kritis)
Mensintesis(kreatif)
-
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP STRATEGI/ BBM/
NILAI/ CATATAN
MASA
Penutup Nilai Murni: Guru merumuskan isi KB- Membuat
(3 minit) Bekerjasama, tekun, pembelajaran dan rumusan
menerap nilai murni yang
kebersihan dan teliti.
bersesuaian.
Bekerjasama, tekun
Guru menyuruh murid dan teliti
menulis nama, tarikh,
kelas, tajuk dan aktiviti
sebelum menghantar
untuk diberi markah.
Murid diminta untuk
membersihkan sampah
yang terdapat di meja dan
kerusi
