Anda di halaman 1dari 8

DISEDIAKAN OLEH

NAMA IRFAN IZZAN BIN AHMAD

NO.KAD PENGENALAN 980809085093

NO. MATRIK D20182086509

PROGRAM ISMP MUZIK

FAKULTI FMSP
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh 4/ 4 / 2022 Hari Isnin
Masa 8.30 – 10.00 Kelas 3 Beta
Mata pelajaran Pendidikan Muzik
Bilangan Murid 10/12

Bidang 5.0 Bidang Apresiasi Muzik

Tajuk Orkestra Cina Moden

Standard Kandungan 5.1 Penghayatan Muzik daripada Pelbagai Genre

Standard Pembelajaran 5.1.1 Menganalisis dan memberi pendapat tentang


muzik Malaysia yang didengar melalui aspek :

i) latar belakang muzik

ii) alat muzik

iii) fungsi muzik

Standard Prestasi 4 - Menganalisis karya muzik menggunakan


pengetahuan dan kemahiran muzik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran ini, sekurang-kurangnya 80%
(HP) murid berupaya:
i) Menganalisis latar belakang muzik

ii) Menganalisis keluarga alat muzik

iii) Menganalisis fungsi muzik

Pengetahuan Sedia ada  Mengenal corak irama dan bunyi yang didengar
 Mengajuk corak irama dan bunyi yang didengar
 Mengimprovisasi idea dalam penghasilan karya
muzik
 Mencipta dan mempersembahkan karya muzik
Elemen Merentas Kurikulum  Nilai murni – patuh arahan, berkeyakinan diri
 Teknologi maklumat dan komunikasi –
penggunaan aplikasi atas talian dalam PdPr

Bahan Bantu Belajar Aplikasi google meet, keyboard, Ipad, Stylus Pen, buku
teks.

PAK 21 (Pembelajaran abad ke-21) Komunikasi, kolaboratif, pemikiran kritis.

Peta I-Think KBAT


Peta Bulatan Peta Dakap Mengaplikasi /
Peta Buih Peta Alir Menganalisa /
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Menilai /
Alir
Peta Pokok Peta Titi Mencipta /
Langkah/ Aktiviti PDPC Pengujian / Catatan
Standard Penilaian / (KBAT/EMK/ BBB/
Pembelajaran/ Pentaksiran Strategi/Kaedah/Ak
Masa tiviti PAK 21)
Set Induksi  Guru memberi salam  Pelajar  Strategi :
( 5 minit) dan bertanya khabar dikehendaki berpusatkan
kepada murid. untuk guru
 Guru menayangkan menganalisis
video Youtube video yang  KBAT :
kepada pelajar. ditayangkan Mengingat
 Guru meminta berdasarkan dan
pelajar untuk fokus pengetahuan memahami
terhadap video yang muzik sedia
ditayangkan. ada.  BBB :
Google meet,
Youtube
Langkah 1 /HP  Guru menerangkan  Tiada  Strategi :
(Hasil tajuk akan diajar berpusatkan
Pembelajaran) kepada pelajar guru
( 20 minit )  Guru menerangkan
jenis keluarga alat  KBAT :
muzik kepada Mengingat
pelajar. dan
 Guru menerangkan Memahami
secara mendalam
tentang jenis alat  BBB :
kordofon, Google meet,
membranofon, slide
idiofon dan erofon
kepada pelajar
Langkah 2 (10  Guru menayangkan  Pelajar  Strategi :
minit) video bagi setiap dikehendaki berpusatkan
jenis alat muzik untuk guru dan
mengikut kategori. memberikan pelajar
 Pelajar diarah untuk ulasan
membuat ulasan ringkas  KBAT :
berkaitan video yang berkaitan Mengingat,
ditayangkan. jenis alat menganalisis
 3 orang pelajar muzik dan
dipilih bagi memberi mengikut memahami
ulasan mereka kategori
berdasarkan video berdasarkan  BBB :
yang ditayangkan. video yang Google meet,
ditayangkan. Youtube

Langkah 3  Guru mengadakan  Murid  Strategi :


( 5 minit) kuiz tentang diminta berpusatkan
pembelajaran yang menjawab pelajar
telah dilaksanakan kuiz secara
untuk menguji lisan dengan  KBAT :
kefahaman pelajar. masa yang Mengingat,
 Guru mengarahkan pantas. dan
pelajar untuk memahami
menjawab kuiz yang
diberikan.  BBB :
Google meet
Langkah 4/  Guru mengimbas  Tiada.  Strategi :
SP : kembali tentang berpusatkan
Refleksi PdP pembelajaran yang guru
( 5 minit ) telah dilaksanakan
 Guru membuat  BBB :
refleksi terhadap Google meet
pembelajaran yang
telah dilaksanakan

Penutup  Guru memberitahu


topik yang akan
dipelajari pada pdp
akan datang supaya
murid bersedia.
 Murid diingatkan
oleh guru untuk
mengisi kehadiran di
dalam google form.
Refleksi Kendiri:

1. Apakah yang berlaku? (Deskripsi)


Sesi pembelajaran dan pengajaran berjalan dengan lancar dan murid memberikan tindak
balas yang baik kepada guru. Hampir keseluruhan murid tingkatan 3 Beta memahami
tajuk yang diajar pada hari ini. Video yang ditayangkan tentang Vegetables Orchestra
dalam set induksi juga telah menarik minat murid dalam sesi pembelajaran. Murid juga
aktif dalam memberi respon yang cukup baik apabila guru bertanya soalan. Selanjutnya,,
murid juga dapat menyenaraikan dan menerangkan tentang nama alat setiap dalam setiap
kategori seperti membranofon, idiofon, erofon dan kordofon. Namun begitu, terdapat
juga beberapa orang murid yang kurang tepat dalam menjawab beberapa soalan semasa
kuiz Wordwall dijalankan.

2. Mengapakah ia berlaku? (Analisis dan interpretasi)


Hal ini berlaku kerana terdapat segelintir murid mengalami kekeliruan tentang maksud
dan rupa alat-alat muzik dalam setiap kategori. Hal ini dapat dikenalpasti semasa guru
menjalankan kuiz Wordwall di mana terdapat beberapa soalan yang berkaitan dengan alat
muzik dalam kategori kordofon dan idiofon yang dijawab dengan kurang tepat.
Walaubagaimanapun, murid-murid telah membuat catatan tentang latar belakang alat
muzik dalam setiap kategori dan mereka dapat mengklasifikasikan alat muzik berikut
dengan baik.

3. Apakah yang telah dipelajari (Makna keseluruhan dan Aplikasi)


Murid tingkatan 3 Beta telah mempelajari kategori alat berdasarkan ciri masing-masing
dan yang mana mereka belajar tentang latar belakang, fungsi, cara permainan, elemen
muzik serta alat muzik yang terdapat dalam muzik Orkestra Cina Moden.
4. Apakah tindakan seterusnya? (Implikasi bagi tindakan selanjutnya)
Pada kelas akan datang, guru akan mengimbas semula pembelajaran yang lepas
supaya murid tidak lupa. Guru juga akan berbincang semula soalan kuiz atau latihan yang
diberi agar dapat mengukuhkan lagi kefahaman murid dalam sesuatu pembelajaran itu.
Selanjutnya, guru juga akan mempelbagaikan lagi bahan bantu belajar supaya murid lebih
tertarik dalam sesi pembelajaran tersebut.

Catatan Penyelia
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Tandatangan pelajar Tandatangan Penyelia/Guru Pembimbing/Pengetua

Nama: Irfan Izzan bin Ahmad Nama:_________________________
