Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 5

Tarikh

: 14.4.2014

Mata Pelajaran

Pendidikan Seni Visual

Tahun

5 Tekun

Bilangan Pelajar

orang

Bidang

Menggambar

Aktiviti

Membuat gambar rama-rama dengan menggunakan teknik gurisan krayon

Tema

Alam Semula Jadi

Tajuk

Rama-rama

Masa

9.10 10.10 (60 minit)

Hasil Pembelajaran

: Aras 1
i.
ii.

Mengaplikasikan elemen Asas Seni Reka yang sesuai dalam menggambar


Mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual (istilah) yang mudah untuk berinteraksi

Aras 2
i.

ii.

Menggambar berdasarkan idea yang diperolehi dari pemerhatian dan penerokaan alat ,
bahan dan teknik
Menggunakan komputer sebagai alat bantu dalam kegiatan menggambar.

Aras 3
i.
ii.
iii.
iv.

Menggambar dengan menggunakan gabungan pelbagai alat, bahan dan teknik yang lebih
kreatif dan kemas
Menyatakan secara lisan tentang hasil kerja sendiri dan rakan
Menghargai sumbangan pelukis tempatan
Mengumpul dan merakam maklumat serta pengalaman pembelajaran untuk menghasilkan
portfolio.

Objektif

Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat :


i.

Menyenaraikan bahan-bahan yang diperlukan dalam teknik gurisan.

ii.

Menggunakan teknik menggambar secara gurisan menggunakan krayon

iii.Menghasilkan gambar rama-rama menggunakan teknik gurisan pada permukaan krayon


Strategi Pengajaran & Pembelajaran :
1) Pedagogi

Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik Matematik, Muzik,Verbal linguistik

Kemahiran Berfikir : Kritis - mencirikan, membanding beza


Kreatif menjana idea
Pembelajaran Konstruktivisme
Alat/bahan

kertas lukisan, lidi, krayon

Teknik Penghasilan

Mengguris gambar di atas krayon.

Pengetahuan sedia ada :


Penerapan Nilai

Murid pernah melihat rama-rama.

: Kerjasama , ketelitian , kasih sayang, dan keselamatan

Langkah/
Masa
Set induksi
(5 minit)

Isi pelajaran/

Aktiviti Pengajaran dan

Isi kandungan

Pembelajaran

Lagu Rama-Rama

Soalan:

i. Pernahkah kamu melihat


rama-rama?
ii.Apakah ciri-ciri rama-rama
Ciri-ciri:

Catatan

1.Guru menyanyikan lagu bersamasama murid.

Sikap : Ingin tahu pelajar

2.Guru bertanyakan kepada murid


soalan.

Verbal linguistik-interpesonal

Kecerdasan Pelbagai :
Pembelajaran Konstruktivisme

3.Murid menjawab dan menceritakan


ciri-ciri rama-rama.

-sepasang sayap
-warna-warni
-sepasang sesungut
Langkah 1
(10 minit)

Pengenalan tajuk

1.

Guru

menuliskan

perkataan BBM: gambar rama-rama, contoh hasil

pelajaran pada hari ini

GURISAN di papan putih dan meminta gurisan

iaitu membuat gurisan.

murid membacanya.

Nilai : Kerjasama, ketelitian, patuh


arahan

Paparan contoh-contoh 2. Guru menerangkan maksud gurisan.

KB :Menjana idea

gurisan gambar rama-

KP: Verbal linguistik

rama dan contoh

3. Guru memberi idea kepada murid

gambar rama-rama.

mengenai contoh-contoh rupa rama- Kaedah penerangan dan soal jawab


rama.

Strategi berpusatkan guru

Langkah 2

1.Penerangan proses

1.Guru memberi penerangan

BBM:

contoh

hasil

(10 minit)

menghasilkan gambar

tentang proses menggambar rama- gambar rama-rama.

menggunakan teknik gurisan.

rama menggunakan teknik gurisan.

karya

gurisan

Kemahiran :
Menggunakan pelbagai alat dan bahan

2.Pengagihan alat dan bahan:

2. Guru mengagihkan bahan -bahan KP: Visual ruang, Muzik


kepada murid di samping menekankan Strategi berasaskan bahan

kertas lukisan

kepada

aspek

krayon

keselamatan

lidi

aktiviti.

kebersihan

semasa

dan Kaedah tunjuk cara

melakukan

3. Guru memastikan semua murid


telah menerima bahan - bahan yang
diperlukan

dan

murid

diminta

menyediakan bahan - bahan yang


ingin digunakan.

Langkah 3

Bimbingan guru dan amali

(20 minit)

proses membuat gurisan.

1. Murid memulakan aktiviti dengan Kaedah tunjuk cara dan bimbingan


bimbingan guru seperti :
i.

KBT: Kemahiran berfikir-kreatif

Langkah 1: Menyediakan bahan KP:


yang ingin digunakan.

Visual

ruang,

logik-matematik,

verbal linguistik
Pembelajaran konstruktivisme

ii.

Langkah 2: Murid mula mewarna


kertas

lukisan

menggunakan

krayon kecuali warna hitam.

iii. Langkah 3: Kertas yang telah siap


diwarna

akan

menggunakan

diwarnakan

krayon

bewarna

hitam di atas permukaan warna


tersebut.
iv. Langkah

Sediakan

lidi

kemudian guriskan rupa ramarama pada permukaan yang telah


diwarnakan.
v.

Langkah 5 : Membuat kemasan


dan tampal hasil karya di papan
putih untuk sesi apresiasi .

Apresiasi
(10 minit)

Sesi apresiasi hasil karya

Murid berasa gembira dengan hasil

Nilai: Keseronokan

yang dihasilkan oleh murid :

karya masing-masing.

Teori kecerdasan pelbagai :

Baik
Sederhana
Kurang memuaskan

Verbal linguistik, Visual-ruang


Murid dapat menilai tahap keupayaan
masing-masing.

Guru mempamerkan hasil


karya murid sambil
memberikan ulasan membina.

Murid dapat berinteraksi dan


menyatakan pendapat tentang karya
rakan lain.

Penutup
(5 minit)

1. Merumus hasil kerja murid.

Guru akan merumuskan pembelajaran


pada hari ini.
Guru
memberi

2. Penilaian dan pengukuhan


dijalankan.

mengenai

sedikit

kebersihan

teguran
sewaktu

melakukan aktiviti, kekemasan dalam


menghasilkan produk dan kerjasama
antara satu sama lain.

KB : Kreatif menjana idea


Nilai : menghargai kreativiti hasil karya
