Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 3

Mata Pelajaran

Pendidikan Seni Visual

Tahun

3 Setia

Bidang

Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti

Alat Perhiasan Diri

Tema

Objek Buatan Manusia

Tajuk

Rantai Leher Pelangi

Masa

9.10 hingga 10.10 tengahari (60 minit)

Objektif

Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat :


i.

menyenaraikan jenis-jenis alat perhiasan diri.

ii.

mengaplikasikan penggunaan alat dan bahan pada penghasilan karya

iii.

Menghasilkan rantai leher pelangi dan mempamerkan pada rakan kelas

Strategi Pengajaran & Pembelajaran :


1) Pedagogi

Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Logik Matematik


Kecerdasan pelbagai : Muzik, Simulasi

2) Sumber P&P

gambar alat perhiasan diri, komputer riba

Alat/bahan

Kertas warna, tali guni halus, gam, gunting dan penebuk lubang

Teknik Penghasilan

Guntingan / Tampalan

Pengetahuan sedia ada

Murid pernah melihat dan menyentuh alat perhiasan diri

Nilai Murni

i.

Sikap bekerjasama dan tolong-menolong.

ii.

Sikap mengamalkan kekemasan dan kebersihan dalam membuat hasil karya.

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, ruang, harmoni serta ritma dan pergerakan yang terdapat
pada objek alam benda dalam penghasilan alat perhiasan diri.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan alat
perhiasan diri.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada pada rantai leher
4.1.1 Unsur Seni
4.1.1.1 Jalinan tampak dan sentuh
4.1.1.2 Bentuk konkrit
4.1.1.3 Ruang nyata
4.1.2 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Harmoni warna
4.1.2.3 Ritma dan pergerakan susunan bentuk
4.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan
rantai leher.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media
4.2.1.1 Alat gunting, berus
4.2.1.2 Bahan- kertas warna, penebuk lubang, tali guni dan gunting
4.2.2 Mengetahui penggunaan bahan, teknik dan proses dalam penghasilan karya
4.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan karya.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif


4.3.2 Menghasilkan alat perhiasan diri secara kreatif
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
4.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.

Objektif

: Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :


i. Mengaplikasikan elemen asas seni reka yang sesuai dalam menggambar.
ii. Menggunakan pelbagai alat dan bahan dalam penghasilan karya
iii. Menghasilkan rantai leher pelangi dan mempamerkan pada rakan kelas.

Langkah/
Masa
Set induksi
(5 minit)

Isi pelajaran/
Isi kandungan
Soal Jawab.
-Senaraikan alat perhiasan diri
yang diketahui.
-rantai
-cincin
-gelang
-Mengelaskan alat perhiasan
diri untuk lelaki dan
perempuan.

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Pembelajaran
Sikap : Ingin tahu pelajar
1. Guru bersoal jawan dengan murid.

Kecerdasan Pelbagai :
Verbal linguistik-interpesonal
Pembelajaran Konstruktivisme

-Jelaskan fungsi alat


perhiasan diri.
- bergaya
Langkah 1
(10 minit)

1. Pengenalan tajuk pelajaran


pada hari ini iaitu membuat
rantai.
- Contoh-contoh gambar
alat perhiasan diri
2. Penerangan mengenai
konsep alat perhiasan diri dan
fungsi alat perhiasan diri.
-menghias diri lebih menarik.
3.Penerangan bahasa seni
visual yang ada pada
perhiasan diri.

Persepsi Estetik
1.Guru menunjukkan contoh alat
perhiasan diri.

Nilai : Kerjasama, ketelitian, patuh

2.Guru menyatakan penggunaan alat


perhiasa diri

KP: Verbal linguistik

3.Guru menerangkan bahasa seni


visual yang ada pada gambar alat
perhiasan diri.

arahan
KB :Menjana idea
Strategi berpusatkan guru
Kaedah penerangan dan soal jawab

Langkah 2
(10 minit)

Penerangan proses
penghasilan karya.
- Lakar
- Gunting
- Tampal
- Kolaj
- Kemasan

Aplikasi Seni

Kemahiran :

1.Guru memberi penerangan

Menggunakan pelbagai alat dan bahan

tentang cara penghasilan

KP: Visual ruang, Muzik

parang

dan

menyatakan

bahan

- Strategi berasaskan bahan

bahan lain yang diperlukan

Kaedah tunjuk cara

2. Guru mengagihkan bahan -bahan BBM : Model Parang - hasil karya guru
kepada murid di samping
Menekankan kepada aspek kebersihan
dan keselamatan semasa melakukan
aktiviti.
2.Guru memastikan semua murid telah
menerima

bahan

diperlukan

dan

bahan

murid

yang
diminta

menyediakan bahan - bahan yang


ingin digunakan.
3.Guru menunjuk cara membuat rantai
leher pelangi.

Langkah 3

Bimbingan Guru dan Amali

Ekspresi Kreatif

Kaedah tunjuk cara dan bimbingan

(20 minit)

Langkah - langkah

1. Murid menghasilkan rantai leher

KBT: Kemahiran berfikir-kreatif

penghasilan rantai leher.

mengikut idea masing-masing.


2. Murid

menghasilkan

berpandukan

KP:

Visual

ruang,

logik-matematik,

rantai verbal linguistik

langkah

yang Pembelajaran konstruktivisme

ditunjukkan oleh guru


3. Murid menghias rantai leher.
Langkah 1: Menyediakan alat dan
bahan seperti;
- gunting
-kertas warna
-penebuk lubang
-tali guni
-barang hiasan
Langkah 2 : Melakar rupa dan bentuk
yang dingini mengikut urutan saiz
besar ke kecil sebanyak 6 kuantiti.
Langkah 3 : Menggunting bentuk yang
telah dihasilkan.
Langkah 4 : menebuk bentuk yang
telah digunting dan memasukkan tali
guni ke dalam lubang.
Langkah 5 : Membuat kemasan rantai.

Apresiasi

Sesi apresiasi hasil karya

Apresiasi Seni Visual

(10 minit)

yang dihasilkan oleh murid :

Murid berasa gembira dengan hasil

Baik
Sederhana
Kurang memuaskan

Nilai: Keseronokan, kekemasan

karya masing-masing.

Teori kecerdasan pelbagai :


Verbal linguistik, Visual-ruang

Murid mempamerkan hasil kerja dan


Guru mempamerkan hasil
karya murid sambil

bercerita mengenainya pada rakan di


kelas.

memberikan ulasan membina.


Murid menggayakan rantai yang telah
Penutup

1. Merumus hasil kerja murid.

(5 minit)

siap.
Guru merumuskan dan menerangkan
tentang kelebihan dan kekurangan KB : Kreatif menjana idea

2. Penilaian dan pengukuhan

yang terdapat pada hasil kerja murid-

Nilai : menghargai kreativiti hasil karya,

dijalankan.

murid.
Guru

kebersihan, kepatuhan
memberi

mengenai

sedikit

kebersihan

teguran
sewaktu

melakukan aktiviti, kekemasan dalam


menghasilkan produk dan kerjasama
antara satu sama lain.
