Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 2013

Mata Pelajaran Kelas Tarikh Bilangan Murid Bidang Tajuk Masa : Pendidikan Seni Visual : 4 Efektif : 27 Ogos 2013 : / 34 orang murid : Membentuk dan membuat binaan : Beg kertas : 8.40 pagi 9.40 pagi (60 minit)

Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat : 1) Menghasilkan beg kertas dengan menggunakan teknik lipatan. 2) Membuat hiasan pada beg kertas. 3) Mengetahui alat dan bahan yang digunakan untuk membuat beg kertas. Alat dan bahan : Kertas lukisan, pensel,pembaris, pensel warna, gunting, gam dan tali.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : LCD, komputer riba dan contoh beg kertas. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat dan memegang beg kertas. : Murid pernah melihat corak pada beg kertas. Penerapan nilai Strategi Pengajaran : Berdisiplin, kekemasan dan kerjasama. : 1. Belajar cara belajar - murid belajar dengan menggunakan deria yang berbeza iaitu visual, audio dan kinestetik. 2. Konstruktivisme - murid membina pengetahuan secara aktif berdasarkan pengalaman sedia ada berkenaan rupa serta jalinan yang terdapat pada haiwan kesayangan. KBKK : Murid dapat menjana idea secara kreatif dalam menghasilkan corak rekaan pada beg kertas. : Murid dapat menjana dan membuat hubung kait mengenai perkara yang pernah dialami dengan pembelajaran bagi menghasilkan reka bentuk serta corak pada beg kertas.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

STRATEGI P&P / ABM / NILAI

Set Induksi (5 minit)

1) Penyoalan berkenaan bahan yang ditunjukkan di hadapan kelas.

1) Guru menunjukkan contoh beg kertas di hadapan kelas. 2) Murid melihat beg kertas yang ditunjukkan di hadapan kelas. 3) Guru menyoal murid mengenai pemahaman mereka berkenaan beg tersebut. 4) Murid menjawab soalan guru berdasarkan pemahaman mereka.

BBM : Contoh beg kertas

Aktiviti penjanaan idea.

Apakah bahan yang dapat kamu lihat di hadapan ini?

Penerapan nilai : Kerjasama

Pernah lihat atau pegang beg kertas?

Apakah fungsi beg kertas?

Langkah 1 (10 minit)

Pengenalan kepada : Beg kertas beg yang diperbuat daripada kertas. Contoh beg kertas

1) Guru menunjukkan contoh beg kertas.. 2) Murid mendengar penerangan guru dan melihat contoh hasil karya yang dihasilkan oleh guru.

BBM : Contoh beg kertas, contoh beg kertas yang telah siap.

Pengenalan kepada beg kertas

Penerapan nilai : Kerjasama dan berdisiplin.

Fungsi beg kertas Untuk meletakkan barang. Sebagai hiasan. Alat yang diperlukan

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID


1) Guru menunjukkan langkah untuk menghasilkan beg kertas. 2) Guru menunjuk langkah di

STRATEGI P&P / ABM / NILAI

Langkah 2 (8 minit)

Tunjuk langkah dan edaran alat serta bahan untuk menghasilkan beg kertas

Alat dan bahan : LCD, komputer riba, kertas lukisan, pensel, pensel warna, gunting dan gam.

Edaran alat dan bahan kepada murid. Langkah-langkah : 1) Lipat kertas kepada dua bahagian. 2) Lipat hujung kertas dan gamkan. 3) Tanda kertas sebanyak 5 cm di kiri dan kanan kertas dan lipat bahagian tersebut. 4) Buka lipatan dan kemaskan. 5) Lipat bahagian bawah dan gamkan. 6) Lipat semula sebanyak 5 cm di bahagian bawah dan buka lipatan. 7) Lukis corak di atas kertas dan warnakan. 8) Tebuk 2 lubang pada bahagian atas beg kertas. 9) Letakkan tali dan ikat untuk dijadikan tempat pemegang. 10) Kemaskan hiasan pada beg kertas. Proses penghasilan : 1) Murid melaksanakan sepuluh langkah seperti Proses penghasilan beg kertas. yang ditunjukkan guru untuk menghasilkan beg kertas.

hadapan kelas. 3) Murid mendengar arahan serta melihat langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru.

Penerapan nilai : Kerjasama dan berdisiplin.

Strategi pengajaran : Belajar cara belajar.

Langkah 3 (28 minit)

1) Guru memantau sambil membantu murid yang memerlukan bantuan semasa menyiapkan karya tersebut. 2) Murid mendengar arahan guru dan menghasilkan beg kertas.

Alat dan bahan : Kertas lukisan, pensel, pensel warna, gunting, gam dan tali.

LANGKAH / MASA

ISI KANDUNGAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN GURU & MURID

STRATEGI P&P / ABM / NILAI


Penerapan nilai : Kerjasama, kekemasan.

Strategi pengajaran : Konstruktivisme.

Penutup (3 minit)

Sesi apresiasi dan penilaian. Guru membuat penyoalan kepada murid berkenaan pembelajaran pada hari itu. Guru meminta murid untuk melakonkan aksi membawa beg kertas di hadapan kelas.

Guru meminta beberapa orang murid ke hadapan untuk membuat ulasan karya. Penilaian dibuat berdasarkan tiga tahap iaitu : Baik Sederhana Lemah

Penerapan nilai : Kerjasama, kebersihan.

Sesi apresiasi dan penilaian.

Hasil karya murid.

Murid membuat ulasan di hadapan kelas. Murid diminta untuk mengemaskan meja dan alatan serta bahan yang telah digunakan.
