Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KSSR

TAHUN 1 DELIMA.
Tahun
Hari
Tarikh
Masa
Bilangan pelajar
Aktiviti
Tema
Tajuk
Bidang
Media

: 1 Zamrud
: Khamis
: 5 Mac 2015
: 10.30 pagi 11.30 pagi
: 30 orang
: Origami
: Alam Semulajadi.
: Kucing saya
: Membentuk dan Membuat Binaan.
: Alat : Tiada
Bahan : Kertas lukisan, warna

Bahan Bantu Mengajar

Pensel warna Krayon.


: Contoh origami muka kucing yang telah siap,

EMK

Carta proses dan speaker suara.


: Keusahawanan, Kreativiti dan

Objektif

Inovasi.
: Pada akhir pembelajaran murid
dapat :
1. Menghasilkan origami muka kucing
dengan baik dan kemas.
2. Menghias origami kucing dengan kreatif
dan menarik.

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan :
rupa, warna, dan imbangan) yang terdapat pada objek semulajadi dan karya
seni dalam penghasilan origami muka kucing.

2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan bahasa seni visual menerusi penentuan


media dan teknik dalam penghasilan origami muka kucing.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam


penghasilan origami muka kucing.
4. Apresiaisi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami


bahasa seni visual yang ada pada karya seni.

3.1.1 Unsur seni


3.1.1.1

Rupa organik dan geometri ( rupa Kucing)

3.1.1.2

Warna - primer dan sekunder

3.1.1.3

Bentuk konkrit (Origami Muka kucing)

3.1.2 Prinsip rekaan


3.1.2.1 Kontra - warna
3.1.2.2 Imbangan simetri

3.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa


Seni visual dan teknikn dalam aktiviti seni.

3.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

3.2.2.1

Alat

- tiada

3.2.2.2

Bahan - Kertas A4,pensel 2B


warna pensel dan krayon.

3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam


penghasilan karya.
3.2.2.1

Teknik lipatan

3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman


dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan
karya seni 2D dan 3D.
3.3.1

Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

3.3.2

Menggunakan unsur seni (bentuk, rupa dan warna) dan prinsip


Rekaan (imbangan dan kepelbagaian) dalam penghasilan karya.

3.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat aspresiasi terhadap karya


sendiri dan rakan dengan berpandukan pada Bahasa
Seni Visual.

3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.


3.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.
3.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

MASA

Set induksi

STANDARD PEMBELAJARAN

Persepsi Estetik

(5 minit)

ILUSTRASI AKTIVITI

CATATAN

Strategi:
Berpusatkan

Guru menunjukkan

murid.

kepada murid bentuk


bulat dan ditampal

BBM :

dipapan hitam.

Gambar

Guru bertanya kepada


murid apakah bentuk

bentuk muka
kucing.

tersebut.
Guru memilih beberapa
orang murid untuk tampil
ke hadapan untuk
menampal bentuk yang
telah disediakan oleh
guru.
Akhir sekali bentukbentuk tersebut akan
menjadi muka kucing.
Murid diminta untuk
meneka binatang
tersebut.
Guru bertanya kepada
murid tentang maksud
origami.
Guru menerangkan
kepada murid serba
sedikit mengenai apakah
definisi origami.

BBM :
Langkah 1 : Aplikasi Seni
(10 minit)

Origami
muka kucing

Guru menunjukkan
contoh origami muka
kucing yang telah siap.

yang telah
siap.

Bersoal jawab tentang :


Unsure seni bentuk,
rupa, warna dan jalinan.
Prinsip Rekaan kontra
(warna) dan imbangan
(simetri)
Guru menunjukkan
media yang digunakan
untuk membuat origami
muka kucing tersebut.
Guru menyusun Proses
penghasilan bagi
mendpat idea
perancangan proses ker

Guru membuat
demonstarsi bagaimana
untuk menghasilkan
origami muka kucing
tersebut.

Langkah 2 : Ekspresi Kreatif


(40 minit)

Keusahawan
Murid menghasilkan

an dan

origami mengikut

inovasi dan

langkah yang ditunjukkan

kreativiti.

oleh guru dan


mewarnakn origami
dengan bimbingan guru
berdasarkan langkahlangkah berikut.
(20 minit)
Langkah 1 :
Guru mengedarkan
kertas lukisan yang telah
siap dilipat.
Murid diminta
mengeluarkan media
yang ingin digunakan
untuk membuat origami.
Langkah 2 :
Murid diminta untuk
\(20 minit)

EMK :

melipat kertas tersebut


dengan bimbingan guru.
Guru menunjukkan
kepada murid langkah
demi langkah bbagimana
untuk membuat origami
tersebut dan diikuti oleh
murid.

Langkah 3 :
Murid diminta untuk
melukis mata, mulut dan
misai pada muka kucing
tersebut.
Kemudian warnakan
origami muka ikan
tersebut mengikut
kreativiti masing-masing.
Penutup

Apresiasi Seni

(5 minit)

Nilai :
Keberanian

Murid mempamerkan
hasil origami dihadapan
kelas.
Guru mengambil contoh
pelajar yang paling baik
dan juga lemah untuk
membuat perbandingan.
Murid memberi pendapat
tentang hasil karya seni
sendiri dan rakan
berdasarkan bahasa seni
visual dengan bimbingan
guru.
Guru menyatakan fungsi
produk yang dihasilkan.
Origami tersebut boleh
dijadikan boneka, topeng
dan juga hiasan.
Murid boleh
mempelbagaikan lagi
fungsi origami tersebut

keushawanan

yang sesuai.

REFLEKSI :

KEKUATAN

KELEMAHAN

PENAMBAHBAIKAN

ULASAN PENSYARAH :
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
GURU PEMBIMBING :

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
