Anda di halaman 1dari 5

MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun : 4 Cekap

Tema : Alam Semula jadi

Tajuk : Broccoli

Masa : 08.45pagi 09.45 pagi

Media : Pinggang polisterin, cat air, batang pisang, kertas

lukisan

BBM : Sayur-sayuran, contoh capan, broccoli dan video

EMK : Keushawanan, kreativiti dan inovasi

STANDARD KANDUNGAN

1 Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti rupa, warna, jalinan,
pergerakkan dan harmoni yang terdapat pada objek buatan manusia dan
karya seni dalam penghasilan corak tidak terancang menggunakan teknik
capan.
2 Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat corak.
3 Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual dalam penghasilan
corak capan.
4 Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

1 Persepsi Estetik: Murid dapat menyatakan unsur jalinan dan warna, prinsip
keseimbangan dan penegasan pada corak teknik capan.

1 unsur seni: rupa (geometri dan organic, jalinan (tampak) dan warna
(primer, sekunder).

1.1.2 Prinsip rekaan: Pergerakkan (susunan motif) dan kepelbagaian(warna).

2.1 Aplikasi Seni: Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar dengan teknik capan.

2.1.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

2.1.1.1 Alat: cat air, pinggan polisterin, lukisan broccoli

2.1.1 2 Bahan: batang pisang

2.2. Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.

2.2.1 Teknik : capan

3.1 Ekspresi Kreatif: Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa

seni visual, kefahaman media serta kemahiran proses dan teknik dalam
penghasilan corak capan.

3.1.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif.

3.1.2 Mengaplikasikan proses dan teknik capan dalam penghasilan corak terancang.

3.1.3 Menggunakan bahasa seni visual (rupa, warna, kontra, imbangan dan harmoni
dalam penghasilan karya.

4.1 Apresiasi Seni: Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan

rakan berpandukan bahasa seni visual.

4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

4.1.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1 Murid dapat menghasilkan corak capan tidak terancang (broccoli ).


2 Murid dapat mengetahui fungsi media yang digunakan sepanjang aktiviti.
3 Membuat pernyataan perasaan tentang hasil kerja sendiri dan rakan secara
aktif.

STANDARD KANDUNGAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN


Langkah 1 1) Guru menunjukkan BBM:
Set induksi (5 minit) tayangan video Video
1 Tayangan video jualan sayur-sayuran.

Langkah 2
Persepsi Estetik (5 minit) 1 Guru menunjukkan BBM:
beberapa contoh contoh capan
1 Guru bersoal jawab capan yang telah
dengan murid tentang siap.
kaitan set induksi
dengan topik
pengajaran.
2 Murid menjawab soalan
yang diberikan oleh
guru secara lisan.
3 Guru memperkenalkan
tajuk pembelajaran hari
ini.
- Definisi capan
- Capan corak tidak
terancang
Langkah 3
Aplikasi seni Senarai alat dan bahan: BBM:
(perkembangan 10 minit) 1) Pinggang polisterin alat dan bahan
2) Cat air
3) Bahan semula jadi
1 Tayangan video (batang pisang) Nilai murni:
interaktif berkaitan 4) Kertas lukisan -kebersihan
dengan tajuk capan. broccoli. -kemasan
- Media yang
-keselamatan
digunakan. Langkah-langkah:
- Langkah-langkah
Langkah 1:
membuat capan
Bancuh warna yang dipilih
corak tidak
di atas pinggang polisterin.
terancang.
2 Murid melihat dan
memahami penerangan Langkah 2: Lakukan aktiviti
capan di atas kertas lukisan
yang ditunjukkan di guna bahan semula jadi
dalam video interaktif. (batang pisang)
3 Guru menerapkan nilai
murni yang
Langkah 3:
bersesuaian.
Lakukan kemasan
- Keselamatan
- Kebersihan
- Kemasan
Langkah 4:
Apresiasi seni
Langkah 4
Ekspresi kreatif Alat dan bahan:
(perkembangan 30 minit) -kertas lukisan
1 Guru mengagihkan alat -cat poster/air
dan bahan kepada -pinggang polisterin
murid. -bahan semula jadi
2 Guru memberi arahan
supaya murid
menghasilkan capan
corak tidak terancang
menggunakan bahan
semula jadi.
3 Guru membimbing dan
memerhati murid
menghasilkan capan.
4 Murid membuat
kemasan dan sedia
untuk apresiasi seni.
Langkah 5 Strategi:
Apresiasi seni (5 minit) 1 Membuat penilaian -Peneguhan
1 Murid mempamerkan berdasarkan bahasa
hasil karya di atas meja seni visual,
masing-masing. kekemasan,
2 Beberapa orang murid
kekreatifan dan
yang terpilih membuat
kebersihan.
apresiasi di hadapan
kelas.
3 Guru membuat
penilaian hasil kerja
murid
Langkah 6 1 Menerapkan nilai Nilai murni :
Penutup (5 minit) murni yang -Penghargaan
1 Guru mengulangi tajuk bersesuaian.
dengan membuat
rumusan secara
keseluruhan.
2 Guru beri peneguhan
positif kepada murid.
