Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Slot

Kelas : Prasekolah Mawar

Tarikh : 01/08/2019

Masa :

Bil pelajar : 23 pelajar (3 pelajar tidak hadir)

Tajuk : Pancing Nombor

Tunjang Utama : Sains dan Teknologi

Fokus : MA 3.0 Operasi Nombor

Standard Kandungan : MA 3.1 Menyelesaikan masalah operasi tambah dalam


lingkungan 18

Standard Pembelajaran : MA 3.1.1 Menyatakan hasil tambah dua himpunan objek

Kesepaduan Tunjang : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan tangan dan


kemahiran motor halus melalui pelbagai aktiviti

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:-


i. Menggunakan abakus dengan betul

ii. Menyatakan hasil tambah dua himpunan nombor

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui tentang operasi tambah

Bahan Bantu Mengajar : Pancing, ikan bernombor, gelung, abakus (alat pembilang),

Kemahiran Berfikir (KB) : Pemerhatian, pengetahuan, kemahiran

Penerapan Nilai : Yakin

Fokus MI : Linguistik, Visual, Kinestik


Masa / Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Langkah
Set Induksi Abakus (alat 1. Guru masuk ke dalam kelas KB: Pengetahuan
( 5 Minit) pembilang) sambil membawa abakus.
MI: Linguistik
2. Guru berteka teki dengan
murid-murid berkaitan dengan
abakus.

Langkah 1 1. Guru memberikan abakus


( 10 Minit) kepada murid-murid.

2. Guru menunjukkan cara


menyatakan hasil tambah dua
nombor menggunakan abakus
(alat pembilang).

3. Guru memanggil beberapa


murid untuk menunjukkan cara
menggunakan abakus tersebut

Langkah 2 1. guru mengeluarkan ikan kertas


( Minit) Pancing ikan yang mengandungi soalan
bernombor matematik, pancing dan gelung.

2. guru menunjukan cara aktiviti


dilakukan.

3.guru memanggil beberapa murid


dan mengarahkan murid
memancing ikan kertas kemudian
melekatkan di papan putih.

4. guru mengarahkan murid


mengira soalan tersebut
menggunakan abakus.

Langkah 3 Lembaran kerja 1. guru memberikan lembaran


( Minit) kerja kepada murid-murid.

2. murid-murid membuat
lembaran kerja tersebut
menggunakan abakus.

Penutup 1. guru bersoal jawap berkaitan


( Minit) pelajaran hari ini.
Refleksi Guru

Kekuatan :
Kelemahan :
Skala Kadar

KOD KONSTRUK STANDARD PRESTASI

TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAAN

TUNJANG UTAMA: SAINS DAN TEKNOLOGI

MA 9 MA 3.1 Kemahiran 1 Boleh menyatakan jumlah dari


menyelasikan operasi gabungan dua himpunan objek
tambah dalam
lingkungan 18
2
Boleh menyelesaikan masalah operasi
tambah dalam linkungan 18
menggunakan objek konkrit
3 Boleh menyelesaikan masalah operasi
tambah dalam linkungan 18
KESEPADUAN TUNJANG: PERKEMBANGAN FIZIKAL

FK FK 1.1 Perkembangan 1 Boleh menjalankan aktiviti yang


Motor halus melibatkan kemahiran motor halus
2 Boleh melakukan kemahiran motor
halus menggunakan alatan dengan cara
yang betul
3 Boleh melakukan kemahiran motor
halus yang melibatkan pelbagai aktiviti
yang lebih kompleks.

Standard Prestasi / Pentaksiran

ITEM / KEMAHIRAN
Bil Nama murid
Menggunakan abakus Menyatakan hasil Memancing nombor
(alat pembilang) tambah dua himpunan ikan
dengan betul nombor
1. Farhan
2. Arcerly
3. Ezham
4. Aidil
5. firdaus
6. Irfan
7. Khairul
8. Rodrey
9. Nazmi
10. Naufal
11. Suriati
12. Hanis
13. Qasreyna
14. Hidayah
15. Revelin
16. Robbie
17. Zalifah
18. Afiqah
19. Mazuin
20. maisarah
21. maizatul
22. hilman
23. nuraini

Keterangan untuk setiap skala:

: Cemerlang dalam setiap langkah pengajaran yang ditunjukkan guru.


Melakukan aktiviti dengan baik tanpa bantuan/bimbingan guru.

: Tahap yang baik dan kerap memerlukan bantuan apabila melakukan


aktiviti, namun boleh jalankan aktiviti hingga tamat pembelajaran.

: Tahap yang sederhana, guru perlu membimbing bagi setiap aktiviti


sehingga aktiviti selesai dan memerlukan arahan yang jelas.
