Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas 6 Dedikasi
Tarikh 27-Apr-22
Hari Rabu
Masa 9.30 pagi hingga 10.00 pagi
Bil. Murid 15
Umur 6 Tahun
Bidang Pembelajaran Bahasa Melayu
Tunjang Utama Tunjang Komunikasi (BM)
Standard Kandungan BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan
Standard Pembelajaran BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka
Utama
Standard Pembelajaran Lain FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan tangan dan kemahiran
Yang Disepadukan motor halus melalui pelbagai aktiviti
Standard Prestasi
TP Tafsiran
1 Boleh membunyikan suku kata.
2 Boleh membaca perkataan dengan suku kata terbuka.
3 Boleh membaca perkataan dengan suku kata terbuka
dan tertutup
dengan betul.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran & pembelajaran, murid dapat;
1. Murid dapat membunyikan gabung bunyi suku kata terbuka
na, ni, nu
2. Murid dapat belajar kata gabungan yang baharu.

Pengetahuan Sedia Ada Murid sudah tahu membaca


Strategi Pendekatan bertema
Sumber P&P Kad imbasan N, a, I, u, cawan kertas, lembaran kerja
Kemahiran Abad Ke-21 Kasih sayang,mendengar kata
KBAT menilai
Penerapan Nilai Dedikasi dan bertanggungjawab
Fokus Kecerdasan Pelbagai Verbal- linguistik
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
Guru dan murid menyanyi lagu Guru dan murid menyanyi lagu abu ada ayam
bersama-sama
Set Induksi
(3 Minit)

Guru memberi penerangan tentang Murid lihat guru pegang 2 kad imbasan dan murid menyebut
Langkah 1 pelajaran yang ingin mereka sebanyak 3 kali.
(10 Minit) pelajari.

Murid membuat aktiviti Sambil Murid dibahagikan 3 kumpulan.setiap kumpulan diberi 1 set
Langkah 2 diperhatikan oleh guru kelas. cawan kertas.
(15 Minit) Murid bergilir-gilir menyebut gabung bunyi na, ni, nu dengan
memusingkan cawan kertas.
Murid merwarnakan gambar bunyi awalan na,ni,nu pada
gambar.
Murid mengemas dan membuat Guru bercakap dan murid mengikut pengucapan terakhir
Penutup pengucapan terakhir. sebelum tamat kelas.
(2 Minit)

Refleksi:
a) Kekuatan
Semua murid mendengar arahan guru dengan baik sehingga pelajaran tamat
b) Kelemahan
Masa aktiviti terlalu singkat
c) Cadangan Penambahbaikan
Guru harus menambah masa aktiviti agar murid dapat menyiapkan tugasan dengan baik.
