Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 2021

MINGGU 39 HARI ISNIN TARIKH


TEMA BUMI DAN ANGKASA SUB TEMA MENEROKA ANGKASA

Bidang / Modul/
Standard Pembelajaran/Perkara
Masa / Tempoh

PERBUALAN AWAL •Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran Kehadiran
- murid, pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid. Murid
8 :00
•Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
8 :20 •Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah- H : 15
(20 Min) langkah pencegahan Covid-19. TH : 2
•Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.

Standard Pembelajaran
KA BM 1.4.4 Berinteraksi menggunakan ayat mudah mengikut situasi
KT BM 3.2.3 Menyalin perkataan
KP -
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: :
1. bersoal jawab menggunakan ayat mudah berdasarkan bahan rangsangan
dengan yakin serta boleh menyampaikan idea sendiri dengan baik.
2. Menyalin perkataan dengan betul

KRITERIA KEJAYAAN :
Saya boleh : berinteraksi menggunakan ayat mudah berdasarkan bahan
AKTIVITI PEMBELAJARAN rangsangan dengan yakin serta boleh menyampaikan idea sendiri dengan baik.
Boleh menyalin perkataan dengan betul.
(KD & BM)
8 :20 -
Aktiviti: MARI MENGENAL
8 :50
ANGKASAWAN DAN PLANET
(30 Min)

1) Guru menunjukkan kad gambar atau carta gambar mengenai angkasawan dan
planet-planet
2) Guru memperkenalkan angkasawan dan jenis-jenis planet yang ada.
3) Murid menceritakan mengenai angkasawan dan planet yang pernah dilihat
serta pengetahuan sedia ada masing-masing yang diketahui.
4) Guru menerangkan mengenai kepentingan angkasawan dan planet-planet
kepada kehidupan seharian dan dunia.
5) Murid membuat aktiviti pengukuhan melengkapkan nama-nama planet dan
angkasawan yang diperkenalkan oleh guru.
6) Murid dapat menyalin perkataan mudah dengan betul

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 80 % objektif tercapai
15 menguasai
2 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana:

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Carta ☐ Pengukuhan
☒ Modul Bertema ☐ Pengayaan
z
☐ Pemulihan
\\

Standard Pembelajaran
KA -
KT MA 6.2.3 Mengecam bentuk kuboid, kubus, piramid dan sfera
KP MA 6.2.4 Menghasilkan bentuk baharu dari gabungan bentuk tiga dimensi
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: :
1. memahami dan mengecam bentuk tiga dimensi dengan tepat.
2. menghasilkan bentuk baharu dan gabungan bentuk tiga dimensi.

KRITERIA KEJAYAAN :
Saya boleh :
MATEMATIK AWAL 1.memahami dan mengecam 6 bentuk tiga dimensi dengan tepat.
(Teras)
2. menghasilkan 1 bentuk baharu dan gabungan bentuk tiga dimensi.

8 :50 -
Aktiviti: MARI MENGENAL BENTUK DAN
9 :30
RUANG
(40 Min)

1) Guru menerangkan semula mengenai konsep bentuk dan ruang kepada


murid-murid.
2) Guru menunjukkan beberapa contoh bentuk yang ditunjukkan oleh guru
dengan menggunakan model 3D sebenar.
3) Kemudian guru membimbing murid mengecam bentuk yang ditunjukkan oleh
guru.
4) Guru meminta murid meyebut dan menyatakan bentuk yang ditunjukkan oleh
guru.
5) Murid membuat latihan pengukuhan mengenal pasti bentuk dan membuat
padanan dengan objek yang betul.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 70 % objektif tercapai
14 menguasai
3 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana:

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Alat Permainan ☐ Pengukuhan
☒ Modul Bertema ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

AKTIVITI PEMBELAJARAN Standard Pembelajaran


SAINS KA SA 4.1.3 Menyiasat bahan yang boleh larut dalam air

9 :30 - KT -

10 :00 KP -

(30 Min) Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : membuat penerokaan sifat
bahan mengenai bahan yang larut dan tidak larut dalam air.
KRITERIA KEJAYAAN : Saya dapat membuat andaian yang munasabah dan
membuat inferens terhadap perbezaan perayaan-perayaan utama di Malaysia.

Aktiviti: KENALI BAHAN LARUT DAN


TIDAK LARUT DALAM AIR
1) Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dijalankan dan bersoaljawab
dengan murid.
2) Guru menerangkan ciri-ciri bahan larut dan tidak larut dalam air
3) Murid membuat aktiviti penerokaan bahan larut dan tidak larut yang
disediakan oleh guru dengan mematuhi SOP yang ditetapkan.
4) Murid membuat pemerhatian dan mencatat dalam rekod pemerhatian yang
disediakan oleh guru.
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 80 % objektif tercapai
13 menguasai
4 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Keran

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Gambar ☒ Pengukuhan
☒ Lembaran kerja, ☐ Pengayaan
bahan maujud ☐ Pemulihan

MAIN BEBAS
MOVIE TIME
10 :00 - • Murid menonton video cerita kanak-kanak
10 :20 • Murid bersoaljawab dengan guru.
(20 Min) https://youtu.be/4jrdZZ0xZ-A

RECESS • Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by


10 :20 - Preschool management
• Pupils are monitored by teachers and assistant during student
10 :50
breaks.
(30 Min) • Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene
of students' dining in the learning room.
• Pupils wipe the dining table with wet tissue

AKTIVITI PEMBELAJARAN Standard Pembelajaran


(KE & BM) KA -

10 :50 - KT KE 2.1.1 Melakonkan watak menggunakan imaginasi

11 :50 KP KE 2.1.2 Melakonkan watak berdasarkan cerita

(60 Min) Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : melakonkan watak
angkasawan dengan menggunakan imaginasi yang kreatif.

KRITERIA KEJAYAAN : Saya boleh : murid dapat melakonkan watak angkasawan


dengan menggunakan imaginasi yang kreatif.

Aktiviti: KENALI CITA-CITA


ANGKASAWAN

Aktivti 1
1) Guru menerangkan mengenai peranan dan tugas seorang angkasawan
2) Murid melihat gambar dan poster angkasawan.
3) Guru meminta murid meluahkan idea dan melakonkan watak seperti seorang
angkasawan yang naik ke planet dengan menggunakan roket dan kapal
angkasa.
4) Akhir sekali, murid diminta mewarnakan poster angkasawan dan meletakakn
gambar muka sendiri di poster angkasawan yang disediakan oleh guru

AKTIVITI 2 : BUKU MINI – DUNIA ANGKASAWAN

1) Guru menjelaskan aktiviti buku mini


2) Guru menyediakan gambar-gambar yang berkaitan dengan angkasawan.
3) Murid menghasilkan buku mini sambil menulis perkataan mudah dan ayat
mudah
4) Akhir sekali, guru meminta murid menyatakan perasaan dan pengalaman
serta meminta murid menceritakan hasil kerja yang telah dibuat dengan
kawan-kawan lain.
5) Murid-murid lain memberi ulasan dan iktiraf bintang yang diperolehi.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Kegembiraan Pilih Elemen KBAT 80 % objektif tercapai
15 menguasai
2 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana:

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Carta ☐ Pengukuhan
☐ Lembaran kerja ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

CLOSING Teachers interact with students about learning activities that


11 :50 - they have learned today
- Pupils clean tables and pack stationery
12 :00
- Pupils read prayers and thank teachers.
(10 Min) - Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP)
procedures from preschool correctly
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 2021

MINGGU 39 HARI SELASA TARIKH


TEMA BUMI DAN ANGKASA SUB TEMA MENEROKA ANGKASA

Bidang / Modul/
Standard Pembelajaran/Perkara
Masa / Tempoh

MORNING CIRCLE Attandance


8 :00 - • Greetings
• Read the Calender and ask about the weather. Children H : 16
8 :20
Health. TH : 1
(20 Min) • Morning Routine.
• Recite daily prayers ( Doa harian)

Standard Pembelajaran
KA FK 2.2.1 Melakukan pergerakan: berjalan (i) berjalan (ii) berlari (iii) melompat (iv) melompat sebelah kaki (v) mencongk
KT FK 2.1.1 Melakukan pergerakan dalam: (i) ruang diri (ii) ruang am
KP -
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : melakukan pergerakan
lokomotor dalam pelbagai arah dan aras kelajuan.

------------- Aktiviti:
(Aktiviti Fizikal)
- 1. Aktiviti pemanasan badan (Murid melakukan di tempat masing-masing, sambil
8 :20
menjaga penjarakan sosial yang ditetapkan).
8 :50
2. Murid membuat aktiviti senam atau pergerakan lokomotor yang mudah dengan
(30 Min) mengikuti video yang dipaparkan oleh guru.
https://youtu.be/i5CVXLMNXt0
3. Semua murid mengambil bahagian.
4. Akhir sekali, semua murid membuat aktiviti regangan dengan mesej jauhi virus
covid 19.
https://m.youtube.com/watch?v=TFkdS5pDsLk&feature=youtu.be
5. Setelah tamat aktiviti, semua murid cuci tangan dan menjaga kebersihan diri.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


- Pilih Elemen KBAT 100 % objektif tercapai
13 menguasai
4 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• TMK ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

\\

Standard Pembelajaran
KA KE 3.2.2 Memilih media yang sesuai dalam penghasilan karya seni
KT -
KP -
Objectives: At the end of the session, pupils are able to: : create a simple astronaut and
planet diorama craft.
LEARNING ACTIVITIES
(ART & CRAFT) SUCCESS CRITERIA : I can able : to create a simple astronaut and planet diorama
8 :50 - craft.
9 :20 Activities: ASTRONAUT AND PLANET
(30 Min) DIORAMA CRAFT

1) Teacher explain about this activities


2) Pupils are given picture of astronaut ,space ,planet and they should cut and
paste on their diorama craft.
3) Pupils decorate the diorama craft
4) Pupils do the diorama craft by teachers guidance.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Kegembiraan Pilih Elemen KBAT 100 % objektif tercapai
13 menguasai
4 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Alat Tulis ☐ Pengukuhan
☐ Space and planet ☐ Pengayaan
template ☐ Pemulihan

BAHASA MELAYU Standard Pembelajaran


(Teras) KA BM 3.1.1 Memegang alat tulis dengan cara yang betul untuk menulis
9 :20 - KT BM 3.2.5 Menyalin ayat mudah
10 :20 KP -
(60 Min) Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : bertutur, mendengar,
mengecam dan menulis perkataan dan ayat mudah mengenai angkasawan dan
planet dengan betul.

KRITERIA KEJAYAAN :
Saya boleh : murid dapat bertutur, mendengar, mengecam dan menulis perkataan
dan ayat mudah mengenai angkasawan dan planet dengan betul.
Aktiviti: 1: JOM KENALI JENIS-JENIS
PLANET ?

1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai Planet dan sistem solar yang
diketahui.
2. Guru menunjukkan slaid gambar planet dan sistem solar dan meminta murid
meneka dan membaca nama nama planet tersebut.
3. Murid memadankan perkataan nama planet tersebut dengan gambar yang
betul.
4. Guru membimbing murid mengecam dan membaca nama planet tersebut
dengan betul.

AKTIVITI 2 : MENULIS DAN MEMBINA AYAT MUDAH

1. Murid diberi sekeping gambar yang berkaitan dengan angkasawan.


2. Kemudian,murid dikehendaki menggunting dan menampal dalam buku aktiviti
tulis Bahasa Melayu.
3. Murid membuat latihan pengukuhan memadankan dan menulis nama planet
dan sistem solar didalam lembaran kerja yang disediakan oleh guru.
4. Murid perlu menulis dan membina tiga ayat mudah berkaitan gambar tersebut.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 80 % objektif tercapai
13 menguasai
4 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Gambar ☐ Pengukuhan
☐ Modul ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

RECESS  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by


10 :20 - Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during
10 :50
student breaks.
(30 Min)
 Teachers and assistant always maintain the rules and
hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue

PENDIDIKAN ISLAM Standard Pembelajaran


(Agama) KA -
10 :50 - KT -
11 :50 KP -
Nama Ustaz / Ustazah: : AZILLA
(60 Min) KELAS DIAMBIL ALIH OLEH GURU PENDIDIKAN ISLAM

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


Pilih Elemen Sivik Pilih Elemen KBAT ___ % objektif tercapai
___ menguasai
___ belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


Pilih ABM ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

CLOSING Pupils:
11 :50 - - Teachers interact with students about learning activities that
they have learned today
12 :00
- Pupils clean tables and pack stationery
(10 Min) - Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP)
procedures from preschool correctly

REFLEKSI 1. Semua murid menguasai kemahiran yang telah dipelajari pada hari ini.
2. Sesi Pdpc berjalan dengan lancar.
3. Tema ” Bumi dan Angkasa” diperkenalkan-fokus kepada penerokaan angkasa.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 2021

MINGGU 39 HARI RABU TARIKH


TEMA BUMI DAN ANGKASA SUB TEMA MENEROKA ANGKASA

Bidang / Modul/
Standard Pembelajaran/Perkara
Masa / Tempoh

MORNING CIRCLE Attandance


8 :00 - • Greetings
• Read the Calender and ask about the weather. Children H : 16
8 :20
Health. TH : 1
(20 Min) • Morning Routine.
• Recite daily prayers ( Doa harian)

AKTIVITI PEMBELAJARAN Standard Pembelajaran


(Pendidikan Sivik) KA KM 2.2.2 Mematuhi peraturan sekolah

- KT KD 3.1.3 Menunjukkan sikap menghormati perasaan dan pandangan orang lain


8 :20
9 :00 KP -

(40 Min) Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: :


1. menyatakan kepentingan mematuhi peraturan dalam kelas.
2. menyenaraikan akibat jika tidak mematuhi peraturan dalam kelas.

KRITERIA KEJAYAAN : Saya boleh :


1. memahami keperluan, perasaan dan pandangan orang lain dalam rekacipta
sesuatu pembinaan.
2. menyatakan mercu tanda negara yang menjadi kebanggaan negara.

3R –Guna bahan kitar semula


Aktiviti: SEKOLAH SAYA
TANGGUNGJAWAB SAYA

1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai peraturan sekolah dan


menyatakan tujuan peraturan sekolah adalah untuk membentuk disiplin
diri,memupuk sikap bertanggungjawab.
2. Guru menayangkan video mengenai pelanggaran disiplin berkaitan peraturan
sekolah kepada murid.
3. Murid diminta berbincang tentang :
i) kandungan video
ii) peraturan sekolah yang tidak dipatuhi
iii) kepentingan mematuhi peraturan
iv) akibat jika tidak mematuhi peraturan.
4. Guru membimbing murid untuk menyenaraikan peraturan kelas yang
diketahui.

AKTIVITI 2 : LABEL PERATURAN KELAS (3R)


1. Murid diminta berbincang untuk menghasilkan label peraturan kelas, agihan
tugas dan bahan atau peralatan yang diperlukan
2. Murid menghasilkan dan menghias label peraturan kelas dengan bimbingan
guru.

Cacatan : Label boleh dihasilkan dengan menggunakan pelbagai media seperti


lukisan cetakan komputer dan sebagainya.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Kasih sayang Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
16 menguasai
1 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Carta ☐ Pengukuhan
☐ Buku Modul Sivik ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

\\

Standard Pembelajaran
KA KE 1.4.1 Menunjukkan ekspresi terhadap muzik yang didengar
KT KE 3.2.1 Menyatakan jenis media yang digunakan dalam penghasilan karya seni
KP -
Objectives: At the end of the session, pupils are able to: : to do a creative movement
follow by music.
LEARNING ACTIVITIES
SUCCESS CRITERIA :
Music
I can able : to do a creative movement follow by music and colouring the poster
9 :00 -
with creative.
9 :30 ”DOOBY WOP” – LETS MOVE
Activities:
(30 Min)
TOGETHER
1. Teacher and pupils do a creative movement.
2. Lets hear and perform action.
https://youtu.be/_0EpYPSrjCE

ACTIVITIES 2 : POSTER COLOURING- CRAYON (OIL PASTEL)


1. Pupils colouring an astronaut poster”
2. Teacher explain to pupils, importance of knowing about astronaut and planet.
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
16 menguasai
1 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Alat Tulis ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

BAHASA INGGERIS Standard Pembelajaran


(CEFR) KA BI 1.2.4 Listen to and follow simple instructions
9 :30 - KT BI 1.1.2 Listen to and respond to stimulus given: (i) environmental sounds (ii) voice sounds (iii) rhythm and rhyme (iv) a
10 :00 KP BI 1.1.3 Listen to and identify rhymes in nursery rhymes and songs
(30 Min) Objectives: At the end of the session, pupils are able to: :
1. Listen to and identify rhymes in nursery rhymes and songs
2. Listen to and respond to oral texts
3. Participate in talk about familiar activities and experiences in the classroom

SUCCESS CRITERIA : I can able :


1. Listen to and identify rhymes in nursery rhymes and songs
2. Copy familiar words about Domestic Animals in legible print.

Activities: LESSON 2 (LISTENING &


SPEAKING 1 )

TOPIC : MY WORLD DOMESTIC ANIMALS


Pre-lesson routines
Opening time
 Greetings and a hellosong
 Register
 Emotionsroutine
 Weatherroutine
 Days of the week routine
 Recite arhyme
 English today

Lesson development
ENGAGE
Circle time
 Remembering activity1 - Who can remember how to mime?
- Teacher show the flashcard and say the name and children say it and act out
the mimes?
 Encounter 3 STOP!
- Teacher will say the name of animals and children start to mime them.
- Teacher will say the word STOP and children will freeze.
- Children who moved need to be seated.
 Engage activity1 Chant a chain
- Teacher arrange the animal flashcards and chant it (sing song voice)
together with children and flip one by one
 Engage activity2 What’s Missing?
- Teacher place the card on the floor and ask children to close their eyes.
- Teacher hide one of the flashcards and ask children to open their eyes and
guess which card is missing.
 Pre-song activity: Old Mac Donald
Teacher play the song and teach the lyrics.
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 70% objektif tercapai
14 menguasai
3 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• ICT ☐ Pengukuhan
☐ puppet ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

RECESS • Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
10 :00 - • Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
• Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students'
10 :30
dining in the learning room.
(30 Min) • Pupils wipe the dining table with wet tissue

FREE PLAY

10 :30 - MOVIE TIME


10 :50 - Pupils watching movie about space and astronout
(20 Min)

Standard Pembelajaran
KA BI 2.2.6 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in a word
KT BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print
KP -
Objectives: At the end of the session, pupils are able to:
1. recognize and sound out initial sounds in a word.
LEARNING ACTIVITIES 2. Identify the words about an astronout.
3. can talk and discuss about space and astronaut.
10 :50 - Activities: RECOGNISE AND WRITE
11 :50 SIMPLE WORDS
(60 Min)
• Teacher discuss with pupils about simple words about space.
• Pupils read together simple phrases with teacher and discuss about it.
• Pupils recognize and read simple phrases.
• Teachers guide pupils write simple phrases in English exercise book.
• Pupils colouring and do activities in worksheet.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 60 % objektif tercapai
13 menguasai
4 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Worksheet ☐ Pengukuhan
☐ picture/video ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
CLOSING Pupils:
11 :50 - - Teachers interact with students about learning activities that they have learned
today
12 :00
- Pupils clean tables and pack stationery
(10 Min) - Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from
preschool correctly

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 2021

MINGGU 39 HARI KHAMIS TARIKH


TEMA BUMI DAN ANGKASA SUB TEMA MENEROKA ANGKASA

Bidang / Modul/
Standard Pembelajaran/Perkara
Masa / Tempoh

MORNING CIRCLE Attandance


8 :00 - • Greetings
• Read the Calender and ask about the weather. Children H : 14
8 :20
Health. TH : 3
(20 Min) • Morning Routine.
• Recite daily prayers ( Doa harian)

Standard Pembelajaran
KA FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan
KT FK 2.2.2 Melakukan gabungan pergerakan lokomotor
KP -
Pilih Bidang Objectives: At the end of the session, pupils are able to: : perform various locomotor
(Physical Actvities) movements and can do simple movement very well.
8 :20 -
SUCCESS CRITERIA :
8 :50
I can able : perform various locomotor movements and can do simple movement
(30 Min)
very well.
Aktiviti: WARMING UP –MORNING KIDS
WORKOUT
1. Warming up activity with teacher guidance
2. All pupils must follow physical distance rules.
3. Pupils do a simple movement with music.
https://youtu.be/skSbg1IGup8

ACTIVITY 2 : PERFORM SIMPLE LOCOMOTOR MOVEMENT


• Teacher gives simple instructions
• Teacher do a demosration and perform simple movements.
• Pupils do every movements step by step by teacher guidance.
https://youtu.be/JEIHogpVJ1k

ACTIVITY 3 : GAMES ”FREEZE AND MOVE”


• Teacher do a simple games
• Teacher ask pupils do a simple movement like an astronaut and teacher will say
” freeze” and all pupils must stop and freeze.
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
14 menguasai
3 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• ICT ☐ Pengukuhan
☐ video ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

\\

Standard Pembelajaran
KA FK 5.1.7 (PEERS) Mempraktikkan cara menjaga kebersihan: (i) anggota tubuh (ii) pakaian (iii) peralatan peribadi
KT FK 5.1.8 Menerangkan cara menjaga kebersihan organ genital dengan betul
KP -
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: memahami dan mengamalkan
cara penjagaan kebersihan organ genital dengan betul.

KRITERIA KEJAYAAN :
AKTIVITI PEMBELAJARAN Saya boleh : memahami dan mengamalkan cara penjagaan kebersihan organ
(PEERS) genital dengan betul
8 :50 - Aktiviti: SAYANGI ORGAN GENITAL KITA
9 :20
(30 Min)  Guru menerangkan kepentingan mengamalkan kebersihan organ genital.
 Guru menerangkan mengenai cara penjagaan kebersihan organ genital
dengan betul.
 Guru menerangkan adab-adab selepas buang air kecil dan besar.
 Murid memberi pendapat dan bersoaljawab dengan guru mengenai cara-cara
mengamalkan kebersihan organ genital dengan betul.
 Akhir sekali, guru meminta murid membuat aktiviti pengukuhan dan meminta
murid bercerita mengenai pengalaman masing-masing dalam penjagaan
kebersihan organ genital

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
16 menguasai
1 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Lembaran Kerja ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

Standard Pembelajaran
KA -
PENDIDIKAN ISLAM KT -
(Agama) KP -
9 :20 - Nama Ustaz / Ustazah: : AZILLA
10 :20 KELAS DIAMBIL ALIH OLEH GURU PENDIDIKAN ISLAM
(60 Min)

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


Pilih Elemen Sivik Pilih Elemen KBAT ___ % objektif tercapai
___ menguasai
___ belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


Pilih ABM ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

RECESS

10 :20 - • Children wash their hand


• Children get into the line and take the food.
10 :50
• Recite prayers
(30 Min) • Pupils wipe the dining table with wet tissue

LEARNING ACTIVITIES Standard Pembelajaran


KA KE 3.3.3 Membuat corak dan rekaan mengikut kreativiti sendiri
10 :50 - KT -
11 :50 KP -
(60 Min) Objectives: At the end of the session, pupils are able to: : make their own creative cut
and paste craft about an Astronout

SUCCESS CRITERIA : I can able : to make my own creative craft about an


astronout
Activities: CREATIVE SPACE CRAFT
 The pupils discuss with teacher about the creative craft.
 The pupils doing their activities by teachers guidance
 The pupils listen to the instruction form teacher.
 Pupils do the creative craft by teacher guidance
 Next, pupils decorate their craft.
 Finally, pupils showing their craft and discuss about importance of
technology in our country.

ACTIVITIES 2 : WRITE SIMPLE PHRASES


1. Pupils write simple phrases about planet, space and astronaut.
2. Pupils do simple writing exercise in English activity book.

 This is a our planet


 I like to be an astronaut
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Hormat-menghormati Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
16 menguasai
1 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Alat Tulis ☐ Pengukuhan
☐ A4 color paper ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

CLOSING Pupils:
11 :50 - - Teachers interact with students about learning activities that they have learned
today
12 :00
- Pupils clean tables and pack stationery
(10 Min) - Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from
preschool correctly

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH 2021

MINGGU 39 HARI JUMAAT TARIKH


TEMA BUMI DAN ANGKASA SUB TEMA MENEROKA ANGKASA

Bidang / Modul/
Standard Pembelajaran/Perkara
Masa / Tempoh

MORNING CIRCLE Attandance


8 :00 - • Greetings
• Read the Calender and ask about the weather. Children H : 13
8 :20
Health. TH : 4
(20 Min) • Morning Routine.
• Recite daily prayers ( Doa harian)

LEARNING ACTIVITIES Standard Pembelajaran


(ART & CRAFT) KA KE 3.2.2 Memilih media yang sesuai dalam penghasilan karya seni
8 :20 - KT KE 3.2.1 Menyatakan jenis media yang digunakan dalam penghasilan karya seni
9 :00 KP -
(40 Min) Objectives: At the end of the session, pupils are able to: : create a simple astronaut and
planet diorama craft.

SUCCESS CRITERIA : I can able : to create a simple astronaut and planet diorama
craft.
Aktiviti: ASTRONAUT AND PLANET
DIORAMA CRAFT

• Teacher explain about this activities


• Pupils are given picture of astronaut ,space ,planet and they should cut and
paste on their diorama craft.
• Pupils decorate the diorama craft
• Pupils do the diorama craft by teachers guidance
Nilai Sivik Elemen KBAT Impak
• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 80 % objektif tercapai
14 menguasai
3 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Alat Tulis ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

\\

Standard Pembelajaran
KA SA 2.4.2 Membuat andaian yang munasabah berdasarkan pemerhatian
KT -
KP -
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : membuat inferens mengenai
kepentingan dan kegunaan planet matahari terhadap bumi.

KRITERIA KEJAYAAN :
Saya boleh : membuat inferens mengenai kepentingan dan kegunaan planet
matahari terhadap bumi dan kehidupan seharian manusia.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
Aktiviti: KEPENTINGAN PLANET
( BM)
(SAINS AWAL) MATAHARI
9 :00 -
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai kepentingan planet matahari
10 :00
kepada bumi.
(60 Min)
 Guru bertanya kepada murid, mengenai kepentingan matahari dalam
kehidupan seharian.
 Murid bersoaljawab dengan guru dan menyatakan pengetahuan yang
diketahui mengenai kegunaan matahari.
 Guru menunjukkan gambar matahari dan murid memberi pendapat dan
menyatakan ciri-ciri utama planet matahari.
 Guru membimbing murid membuat inferens kepentingan matahari dalam
kehidupan seharian manusia
 Murid membina peta i-think dan menampal di ruangan ”Gallery walk” kelas.
 Akhir sekali murid membuat aktiviti pengukuhan dengan memberi ulasan dan
pandangan terhadap setiap hasil kerja kawan –kawan yang lain.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 90 % objektif tercapai
16 menguasai
1 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Lembaran Kerja ☐ Pengukuhan
☐ Lain-Lain (Nyatakan) ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan
z

RECESS  Children wash their hand


10 :00 -  Children get into the line and take the food.
 Pray
10 :30
 Brush their teeth after eat. (follow SOP rules)
(30 Min)
 Play with the toy, watching television and read the book.

FREE PLAY

10 :30 - OBJECTIVE :Pupils can talk about stories heard.


10 :50
ACTIVITIES : MOVIE TIME
(20 Min) • Pupils watching a simple story about space and planet
• Watching movie about astronaut

Standard Pembelajaran
KA -
KT BM 3.2.5 Menyalin ayat mudah
KP BM 1.5.2 Menyampaikan idea secara kritis tentang sesuatu yang didengar, dilihat atau dialami
Objektif: Di akhir pembelajaran, murid akan dapat: : bertutur, menulis dan
membina ayat mudah berdasarkan gambar angkasawan dan planet yang diberi
dengan betul.

KRITERIA KEJAYAAN :
Saya boleh : bertutur, menulis dan membina ayat mudah berdasarkan gambar
angkasawan dan planet yang diberi dengan betul.
Aktiviti: MEMBACA DAN MELABEL
AKTIVITI PEMBELAJARAN PERKATAAN MUDAH (ANGKASAWAN)
(BM & KD)
10 :50 - 1. Guru menayangkan gambar angkasawan yang biasa murid nampak di
11 :50
televisyen.
2. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai gambar angkasawan tersebut.
(60 Min)
3. Guru memberikan murid lembaran kerja yang mengandungi gambar
angkasawan tersebut.
4.Murid dikehendaki menulis nama bahagian utama di badan angkasawan
berdasarkan gambar yang diberi dan membaca perkataan tersebut.
5. Seterusnya, murid membuat aktiviti pengukuhan membaca perkataan tersebut
secara beramai-ramai.

AKTIVITI 2 : BINA AYAT BERDASARKAN GAMBAR ANGKASAWAN


1. Guru menerangkan mengenai latihan aktiviti kedua yang akan dibuat.
2. Murid membuat aktiviti bina ayat mudah berdasarkan gambar angkasawan
yang diberi.
3. Murid dikehendaki menulis ayat mudah dengan idea sendiri berdasarkan
gambar angkasawan yang diberikan oleh guru.

Nilai Sivik Elemen KBAT Impak


• Bertanggungjawab Pilih Elemen KBAT 70 % objektif tercapai
14 menguasai
3 belum menguasai
Elemen EMK
Pilih Elemen EMK ☐ PdP Ditangguhkan
Kerana: _______________

Alat Bantu Mengajar Kesepaduan Tindakan:


• Lembaran Kerja ☐ Pengukuhan
☐ Slaid tayangan ☐ Pengayaan
☐ Pemulihan

CLOSING Children :
11 :50 - - Teacher ask the children what did they learn today.
- Clean up the tools and tidy up the clothes
12 :00
- Greet the teacher.
(10 Min) - Teacher remind pupils about hygiene rules in school.
- Pupils recite ” doa naik kenderaan ” before go back home.
