Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PRASEKOLAH

NAMA GURU : NORAFFIKAH JAINOD PRASEKOLAH : PRA JED


TEMA HADIR : ___
1 SEPT 2020
MINGGU KE : 33 STRATEGI : (BUDAYA DAN TARIKH: MURID : TIDAK HADIR :____
SELASA
MASYARAKAT)

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PERBUALAN AWAL MASA : 0730 – 0750 ( 2O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Negara Kita Tanggungjawab Kita  Hormat-menghormati
Bangga dengan identiti negeri/negara  Kasih Sayang
 Kegembiraan
 Bertanggungjawab

AKTIVITI
 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, lagu negeri dan lagu sekolah.
 Mengenal tempat-tempat di Malaysia
 Menyanyikan lagu bertemakan Kemerdekaan.
 Bercerita tentang Kemerdekaan Negara.

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: FIZIKAL (PEERS) Masa: ( 30 minit )
0750 – 0820
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
FK 5.1.1 Kegembiraan Nilai Murni
FK 5.1.2
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran Etika dan Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh Saya boleh :
1. Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh 1. Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh
dengan betul dengan betul
2. Bercerita tentang kepentingan menjaga kebersihan: 2. Bercerita tentang kepentingan menjaga kebersihan:
Diri, pakaian dan peralatan peribadi Diri, pakaian dan peralatan peribadi

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Anggota Badan Gambar Anggota Badan

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Menyatakan bahagian anggota badan dengan bimbingan dan tanpa
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti bimbingan.
Permulaan) 2. Nyanyian lagu anggota badan.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti 1 : Kebersihan Diri
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Murid menonton video yang berkaitan dengan cara menjaga kebersihan
• Contoh dan tunjukcara anggota tubuh dengan betul.
• Peluang membuat latihan 2. Menyatakan kepentingan menjaga kebersihan anggota tubuh dengan betul.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
3. Murid bercerita tentang kepentingan menjaga kebersihan: diri, pakaian dan
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid peralatan peribadi.
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan Aktiviti 2 : Padankan
1. Murid memadankan peralatan yang digunakan untuk membersihkan diri.
2. Murid menyatakan kepentingan menjaga peralatan peribadi dengan
bimbingan dan tanpa bimbingan.

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.
Catatan / Impak / Refleksi
Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Sumber Eviden :
1. Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh dengan betul
2. Bercerita tentang kepentingan menjaga kebersihan: Tingkahlaku
Diri, pakaian dan peralatan peribadi

Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3

Refleksi :

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : Kitar Semula Sisa Pepejal Di Masa: ( 30 minit )
PENGURUSAN SISA PEPEJAR DAN AMALAN 3R* Tempat Awam 0820 – 0850
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
SA 2.4.1 Kegembiraan Kelestarian Global
SA 2.4.2
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh Saya boleh :
1. Menamakan tempat-tempat awam. 1. Menamakan tempat-tempat awam.
2. Menyebut jenis sisa pepejal di tempat awam. 2. Menyebut jenis sisa pepejal di tempat awam.
3. Membezakan sisa pepejal yang boleh dibuang dan tidak 3. Membezakan sisa pepejal yang boleh dibuang dan tidak
boleh dibuang ke dalam tong kitar semula boleh dibuang ke dalam tong kitar semula

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Sisa pepejal Gambar / tayangan video tempat awam, komputer, radio, cakera
padat, pensel, pensel warna, kad manila, gunting, penebuk lubang,
tali, pen marker
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Menunjukkan video berkaitan sisa pepejal
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Menerangkan carta sisa pepejal.
Permulaan) 3. Menyanyikan lagu Sisa Pepejal
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti : Mari Mengenal Bahan Kitar Semula
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Guru mempamerkan gambar seperti di Lampiran 4 (m/s 59)
• Contoh dan tunjukcara 2. Guru bersoal jawab dengan murid.
• Peluang membuat latihan
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan Contoh Soalan :
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran  Apakah jenis sisa pepejal yang terdapat di taman permainan?
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
 Sebutkan sisa pepejal yang boleh dikitar semula.
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
 Sebutkan sisa pepejal yang tidak boleh dibuang ke dalam tong kitar
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
semula.
 Mengapakah sisa pepejal ini tidak boleh dibuang ke dalam tong kitar
semula?
3. Murid melakukan aktiviti (Lampiran 5, m/s 60)

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Sumber Eviden :
 Menamakan tempat-tempat awam.
 Menyebut jenis sisa pepejal di tempat awam. Lisan
 Membezakan sisa pepejal yang boleh dibuang dan tidak boleh dibuang ke dalam tong kitar semula
Hasil Kerja
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3

Refleksi :

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: BAHASA INGGERIS CEFR* Topic : Occupations Masa: ( 30 minit )
0850 – 0920
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
BI 1.1.2, BI 1.1.3, BI 1.2.6 Kegembiraan Sains dan Teknologi
BI 1.3.2, BI 1.3.3, BI 1.3.4
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


At the end of this lesson, pupils able to : Saya boleh :
i. Listen to and respond to stimulus given 1. Listen to and respond to stimulus given
ii. Listen to and identify rimes in nursery rhymes and songs 2. Listen to and identify rimes in nursery rhymes and songs
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :
Teacher, nurse, doctor, police officer, housewife, shopkeeper, Timeline image
dancer, soldier, chef/baker Hello song
Class register
Song/rhyme
Time line images
Flashcards (occupations)
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN Opening time:
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti  Greetings and a hello song
Permulaan)  Register
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif  Emotions routine
pembelajaran  Weather routine
 Days of the week routine
 Recite a rhyme
 English today

AKTIVITI UTAMA Lesson Development


• Penerangan kandungan pembelajaran LESSON 7
• Contoh dan tunjukcara ENGAGE/EXPLOIT
• Peluang membuat latihan Circle time:
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 1. Story book pre-listening
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran 2. Story book reading
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 3. Story book post listening
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
4. Exploit 1
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
5. Calm breathing activity
6. Engage activity 5

*refer SOW for activities detail

Penutup Closing time:


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran Reflecting on learning
Goodbye and song

SHOW YOUR VIEW


1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.
Catatan / Impak / Refleksi
Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Sumber Eviden :
i. Listen to and respond to stimulus given
ii. Listen to and identify rimes in nursery rhymes and songs Tingkahlaku

Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Lisan


Refleksi :

PEMBELAJARAN BERSEPADU : REHAT MASA : 0920 – 0950 ( 3O minit )


AKTIVITI
 Murid berbaris untuk mencuci tangan. Mencuci tangan sebelum dan selepas makan dengan menggunakan sabun.
 Membaca doa sebelum dan selepas makan.
 Murid mencuci pinggan, mangkuk dan cawan sendiri.

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: AKTIVITI PEMBELAJARAN (continue CEFR) Topik : Occupations Masa: ( 90 minit )
0950 – 1120
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
BI 1.2.4 KD 1.1.2 FK 2.1.1 FK 2.1.3 Kegembiraan Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh : Saya boleh :
i) Listen to and follow simple instructions 1. Listen to and follow simple instructions
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :
Teacher, nurse, doctor, police officer, housewife, shopkeeper, Flashcards (occupations)
dancer, soldier, chef/baker
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Sing a song
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Occupations Song
Permulaan) 3. Play memory games.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti 2 : GAME – The Quessing Game
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Announce the game, e.g. Let’s play the guessing game!
• Contoh dan tunjukcara 2. Begin by placing a set of flashcards on the floor, board or wall, face up.
• Peluang membuat latihan 3. Using the other set of flashcards, select one and keep it hidden.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 4. Invite individual children to guess what it is, e.g. depending on the topic: What
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran is it? What ________ is it?
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 5. If the guess is incorrect, say No, it isn’t. Ask the child to turn over the named
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif flashcard which is on the floor, board or wall. This helps small children eliminate
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan and avoid asking the same thing multiple times.
6. If the guess is correct, say Yes, it is! and the child who guessed correctly can
come to the front and lead the game.
7. Help them ask the topic question and respond using Yes it is, or No it isn’t.
Encourage the class to ask full questions too, e.g. Is it _______?

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Sumber Eviden :
1. Listen to and follow simple instructions
Lisan
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3

Refleksi :

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PENUTUP MASA : 1120 – 1130 ( 1O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Negara Kita Tanggungjawab Kita  Hormat-menghormati
Bangga dengan identity negeri/negara  Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Refleksi PdPc pada hari ini, pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang.
 Bertanya tentang aktiviti Perbualan Awal yang telah dijalankan pada hari ini.
