Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PRASEKOLAH

NAMA GURU : MOHAMMAD IZWAN PRASEKOLAH : SRI BESTARI


HADIR : ___
MINGGU KE : 3 STRATEGI : BERTEMA TARIKH: 17 JAN MURID :
TIDAK HADIR :____

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PERBUALAN AWAL MASA : 0730 – 0750 ( 2O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Menghargai Diri Sendiri  Hormat-menghormati
Menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan diri.  Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Ibu Pertiwiku dan lagu sekolah.
 Menyanyi lagu ‘Kebersihan Diri”. (Lagu Rakyat Kanak-Kanak Prasekolah)
 Melakukan demonstrasi membasuh tangan/menggosok gigi dengan cara yang betul.
 Menyatakan cara menjaga kebersihan diri.

PEMBELAJARAN BERSEPADU : MAIN BEBAS MASA : 0750 – 0810 ( 20 minit )


FAEDAH PEMBELAJARAN PERANAN GURU
 Perkembangan fizikal, emosi, kognitif dan kemahiran  Perancang, Fasilitator, Play Partner, Pemerhati
sosial.  Bijak dalam menyediakan persekitaran supaya bermain
 Menikmati kegemiraan. bebas berkesan dan bermakna.
 Berinteraksi dan derunding dengan berkesan.
 Berkongsi dan bekerjasama dengan orang lain.
 Kemahiran menyelesaikan masalah.

AKTIVITI
 Murid berpeluang membuat pilihan secara bebas tentang apa, bila dan bagaimana untuk bermain.
 Murid bebas menentukan peraturan dan peranan semasa bermain.

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: PENDIDIKAN MORAL Topik : Perihal Diri Saya Masa: ( 60 minit )
1020 – 1120
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
PM 2.1.1 Memberi bantuan kepada rakan Baik Hati
dan guru
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, Saya boleh :
i) murid boleh memberi bantuan kepada rakan dan guru 1. Memberi bantuan kepada rakan
2. Memberi bantuan kepada guru

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Baik hati Video / gambar

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Tayangan video / menunjukkan gambar yang berkaitan dengan nilai baik hati.
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Murid menonton tayangan video.
Permulaan) 3. Murid bersoal jawab berkaitan dengan video yang di tonton / gambar yang
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif diberikan.
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti 1 : Jurnal Baik Hati
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Murid diberikan gambar aktiviti yang menunjukkan nilai-nilai murni.
• Contoh dan tunjukcara 2. Memotong gambar aktiviti yang menunjukkan nilai-nilai murni.
• Peluang membuat latihan 3. Menampal gambar pada kertas yang telah disediakan.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran Aktiviti 2 : Mari Mengemas
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 1. Murid mengemas bahan yang telah digunakan dengan bimbingan.
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
2. Mengemas persekitaran bilik darjah dengan bimbingan.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : murid boleh memberi bantuan kepada rakan dan guru PM 1 – Baik hati : membantu orang Sumber Eviden :
lain
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Tingkahlaku

Refleksi :

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : Diri Saya Masa: ( 40 minit )
0910 – 0950
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
KM 1.1.1 Bercerita tentang diri sendiri Toleransi Kelstarian Global

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh bercerita tentang diri sendiri. Saya boleh :
1. Bercerita tentang diri sendiri
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :
Nama saya ________ Batang aiskrim

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Guru memperkenalkan diri “Nama saya ______. “
• Aktiviti untuk menarik minat murid 2. Murid menyebut semula cara memperkenalkan diri.
• (Aktiviti Permulaan) 3. Murid yang memegang batang aiskrim akan memperkenalkan diri di hadapan
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif kelas.
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti : Lelaki atau Perempuan
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Menyatakan jenis jantina
• Contoh dan tunjukcara 2. Mengenal bahagian peribadi lekaki dan perempuan
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 3. Membezakan gambar mengikut jantina.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
4. Menyatakan jantina sendiri.

Aktiviti 2 : Pelakon Popular


1. Mengenali emosi gembira, marah, sedih, takut dan terkejut menggunakan
kad gamabr atau video
2. Berlakon menunjukkan mimik muka. Contoh : gembira, sedih, takut dan
terkejut.

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : bercerita tentang diri sendiri. KM 1 – Memahami diri dan hubungan Sumber Eviden :
dengan keluarga
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Tingkahlaku
PM 4 – Hemah Tinggi : Bersikap
Refleksi : sopan dalam pertuturan dan tingkah
laku

BM 1 – Kemahiran Mendegar dan


Bertutur

PEMBELAJARAN BERSEPADU : REHAT MASA : 0950 – 1020 ( 3O minit )


AKTIVITI
 Murid berbaris untuk mencuci tangan. Mencuci tangan sebelum dan selepas makan dengan menggunakan sabun.
 Murid menghidangkan makanan mengikut jadual.
 Membaca doa sebelum dan selepas makan.
 Murid mencuci pinggan, mangkuk dan cawan sendiri.

RANCANGAN MENGAJAR
BIDANG PEMBELAJARAN: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : Diri Saya Masa: ( 30 minit )
SMARTER PHONIC* 1020 – 1050
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
BI 2.2.6 Hemah Tinggi Nilai Murni
BI 2.2.7

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran / Etika dan Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh Saya boleh :
1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word. 1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word.
2. Blend phonemes (sounds) to form single syllable words. 2. Blend phonemes (sounds) to form single syllable words.

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Listen, repeat after me Suitable sentences
Words

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Children listen to audio clips of animal sounds and say the names of the
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti animals.
Permulaan) 2. Children listen to audio clips of animal sounds and say the names of the
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif animals.
pembelajaran 3. Teacher says the story ‘Good-night, Owl’.
Play action song ‘If you are a kid’ and childre follow the actions.
AKTIVITI UTAMA 1. Develop phonological awareness through
• Penerangan kandungan pembelajaran i) Word awareness activities
• Contoh dan tunjukcara
• Peluang membuat latihan Word recognition, Blending, Segmentation, Isolation Deletation.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
Penutup SHOW YOUR VIEW
Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Kemahiran Mendengar dan Bertutur Sumber Eviden :
 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word. (DT)
 Blend phonemes (sounds) to form single syllable words.
Tingkahlaku
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3

Refleksi :

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : Ini Kisah Saya Masa: ( 30 minit )
1050 – 1120
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
SA 2.1.1 Memerhati persekitaran Kerjasama Bahasa
menggunakan deria
(i) Penglihatan
(ii) Pendengaran
(iii) Sentuhan

Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh memerhati persekitaran Saya boleh :
menggunakan deria. 1. Memerhati persekitaran menggunakan deria penglihatan.
2. Memerhati persekitaran menggunakan deria
pendengaran.
3. Memerhati persekitaran menggunakan deria sentuhan.

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Kisah saya warna
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN Aktiviti : Warna Kegemaran
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 1. Menyanyikan lagu “warna”
Permulaan) 2. Memadankan kad warna dengan peralatan di sekitar bilik darjah.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif 3. Bekerjasama melakukan aktiviti dalam kumpulan kecil.
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti : Ini Kisah Saya
• Contoh dan tunjukcara 1. Menonton video perkembangan dari bayi ke dewasa.
• Peluang membuat latihan 2. Bercerita tentang perial diri.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 3. Menghasilkan buku skrap : menampal gamabr perkembangan diri dari bayi
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran
hingga dewasa.

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.
Catatan / Impak / Refleksi
Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : memerhati persekitaran menggunakan deria. KM 1 – Memahami diri dan hubungan Sumber Eviden :
dengan keluarga
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Hasil Kerja
SA 1 – Kemahiran membuat
Refleksi : pemerhatian Projek

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PENUTUP MASA : 1120 – 1130 ( 1O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Menghargai Diri Sendiri  Hormat-menghormati
Menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan diri.  Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Refleksi PdPc pada hari ini, pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang.
 Bertanya tentang aktiviti Perbualan Awal yang telah dijalankan pada hari ini.
