Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PRASEKOLAH DINAMIK 2021

NAMA GURU: AUDREY ANAK ANDING PRASEKOLAH: DINAMIK


HADIR : 20
MINGGU KE: 34 STRATEGI: TERAS TARIKH: 15/10/2021 MURID:
TIDAK HADIR : 5__

PEMBELAJARAN BERSEPADU: PERBUALAN AWAL MASA: 0720 – 0740 ( 20 minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Menghargai diri sendiri  Kasih sayang
Menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan diri  Hormat-menghormati
 bertanggungjawab

AKTIVITI
 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan
 Senaman – menarikan lagu https://www.youtube.com/watch?v=ymigWt5TOV8
 Bercerita tentang peraturan di dalam kelas semasa musim pandemik, menerangkan maksud norma baharu, dan
amalan kebersihan yang perlu dijaga di sepanjang persekolahan
 Aktiviti pengukuhan menyebut bunyi fonik dengan mendengar lagu fonik Abu Ada Ayam

RANCANGAN MENGAJAR
Pendidikan Keselamatan Jalan Raya Topik: Kenali lampu Isyarat Masa: 0740 - 0850
(70 minit)

Kod Standard Pembelajaran: Kandungan Sivik: Hubungan Merentas Kurikulum:


FK5.3.2 Menghargai diri sendiri Nilai murni
Menyatakan tingkah laku betul yang Nilai Murni:
boleh menjamin keselamatan diri dan Tanggungjawab
orang lain
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat 20 daripada 25 murid dapat:
mengecam warna dalam lampu isyarat dan menyatakan 1. Mengenal lampu isyarat dengan betul
maksud setiap warna dalam lampu isyarat dengan betul. Murid 2. Menyebut tiga warna lampu isyarat dengan betul
juga akan dapat mewarnakan lampu isyarat dengan urutan 3. Menyebut maksud ketiga-tiga warna lampu isyarat dengan
warnanya yang betul betul
4. Mewarnakan lampu isyarat dengan urutan warna yang betul
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan:
Lampu isyarat - lembaran kerja mewarna lampu isyarat
- tayangan video penggunaan lampu isyarat di jalan raya
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN Aktiviti:
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 1. Guru menunjukkan video kepada murid https://youtu.be/YOnDbATsO3w
Permulaan) 2. Guru menerangkan kepada murid mengenai tiga warna lampu isyarat
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif dan maksudnya dengan betul.
pembelajaran 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai warna lampu isyarat
AKTIVITI UTAMA 4. Guru mengingatkan murid untuk sentiasa mengutamakan keselamatan
• Penerangan kandungan pembelajaran ketika berada di jalan raya
• Contoh dan tunjukcara 5. Guru menerangkan aktiviti yang hendak dibuat iaitu mewarnakan lampu
• Peluang bercakap di hadapan kelas. isyarat dengan warnanya yang betul
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 5. Guru dan PPM mengedarkan lembaran kerja kepada murid
• Peluang membuat latihan 6. Murid membuat latihan yang diberikan dan beserta bimbingan guru
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 7. Penilaian bersama-sama dengan murid.

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
Guru membuat penilaian kepada murid. Murid 2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.
membuat latihan yang diberi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan: Menggunting dengan mengikut garisan FK7 – Penjagaan keselamatan diri Sumber Eviden:
(FK5.3 Menjaga keselamatan diri
Impak: __ TP1 _ TP2_20TP3 dan mendemonstrasi kemahiran - Hasil lembaran kerja
kecekapan psikososial dalam
Refleksi: kehidupan harian)
- 20 orang murid dapat menyatakan warna lampu isyarat
dan fungsinya
- 20 orang murid dapat mewarnakan lampu isyarat dengan
urutan warna yang betul iaitu merah, kuning dan hijau

Kelebihan:
- 20 orang mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai
lampu isyarat.

PEMBELAJARAN BERSEPADU : REHAT MASA : 0850 - 0920 ( 30 minit )


AKTIVITI
 Murid berbaris untuk mencuci tangan. Mencuci tangan sebelum dan selepas makan dengan menggunakan sabun.
 Murid menghidangkan makanan mengikut jadual.
 Membaca doa sebelum dan selepas makan.
 Murid mencuci pinggan, mangkuk dan cawan sendiri.

AKTIVITI LUAR: MAIN BEBAS MASA : 0920 - 0940( 20 minit )


AKTIVITI
 Murid bersedia duduk di meja masing-masing
 Murid mengambil kotak mainan apabila dipanggil oleh guru
 Murid bermain alat mainan di meja masing-masing
 Murid tidak digalakkan berkongsi mainan sewaktu pandemik Covid ini
 Setelah selesai, murid akan menghantar kotak mainan secara bergilir-gilir

RANCANGAN MENGAJAR
Tunjang Kemanusiaan Topik: Keindahan alam Masa: 0940 – 1010 (60
semulajadi minit)

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:


KM5.1.1 Tanggungjawab Kelestarian alam sekitar
Bercerita tentang keindahan alam sekitar

Aspirasi Murid
Pengetahuan /Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat 20 daripada 25 murid dapat:
mewarnakan gambar alam semulajadi dengan kemas dan 1. Menyatakan maksud alam semulajadi dengan betul
dapat menyatakan cara bagaimanq untuk menjaga alam 2. Menyatakan cara untuk menjaga alam semulajadi dengan
semulajadi dengan betul. betul
3. Mewarnakan gambar alam semulajadi dengan kemas

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan:


Alam semulajadi - video menunjukkan alam semulajadi
- lembaran kerja mewarna

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN Aktiviti:
• Aktiviti untuk menarik minat murid 1. Guru menunjukkan gambar alam semulajadi
(Aktiviti Permulaan) 2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai alam semulajadi
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif 3. Guru dan murid bersoal jawab mengenai apa yang boleh dilihat di alam
pembelajaran semulajadi iaitu matahari, awan, sungai, pokok, pelangi, batu, gunung,
AKTIVITI UTAMA pantai dan lain-lain.
• Penerangan kandungan pembelajaran 3. Guru menerangkan aktiviti yang hendak dibuat iaitu mewarnakan
• Contoh dan tunjukcara gambar alam semulajadi.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 4. Guru dan ppm akan mengedarkan bahan kepada murid.
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 5. Murid mewarnakan gambar dengan kemas
• Peluang untuk membuat latihan 8. Penilaian bersama-sama dengan murid.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
Penutup SHOW YOUR VIEW
Refleksi: 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
Guru bersama dengan murid-murid membuat 2. Guru memberikan soalan terbuka tentang topik alam semulajadi
penilaian tentang gambar-gambar alam
semulajadi yang telah diwarnakan dengan kemas

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK: Pentaksiran:
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan: Mengenal alam semulajadi KM7 – Menunjukkan sikap Sumber Eviden:
menyayangi alam sekitar (KM5.1
Impak: ___TP1__1_TP2_19TP3 Memahami keindahan alam Hasil lembaran kerja
sekitar)
Refleksi:
- 19 orang murid dapat mewarnakan gambar alam
semulajadi dengan kemas
- seorang lagi murid sedang menguasai kemahiran
mengawal pensel

Kelebihan:
- 19 orang murid sudah boleh memegang pensel dengan
baik dapat mengawal pensel ketika mewarna

RANCANGAN MENGAJAR
SCIENCE AND TECHNOLOGY STRAND: EARLY SCIENCE Topic: My five senses Time: 1030 – 1110 (40
minutes)
Learning standard code: Moral values: Elements across the curriculum:
SA2.1.1 Diligence Science and technology
Observe the environment using one’s
senses:
(i) sight
(ii) hearing
(iii) touch
(iv) smell
(v) taste
Pupils’ Aspiration
Knowledges Thinking Skills Kemahiran Kemahiran / Etika dan / Identiti
memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Learning objectives: Success criteria:


At the end of the lesson, pupils will be able to match the 24 out of 25 pupils should be able to:
picture with the five senses correctly 1. Name the five senses correctly
2. Match the correct pictures with the five senses correctly

Concept/ vocabulary: Bahan:


sight, hearing, taste, smell and touch Slide on five senses
Matching worksheet

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Teacher and pupils recall the topic about five senses
• Interesting activities to attract pupils’ attention 2. Teacher and pupils talk about the use of the five senses
• Pupils get to know their learning objectives for 3. For the next activity, teacher shows the worksheet that need pupils to
today color and match the five senses
AKTIVITI UTAMA 4. Teacher and PPM distribute the worksheet to the pupils
• Explanation of the topic 5. Pupils try to do the task given independently and also with teacher’s
• Examples and demonstration guidance
• Pupils able to do their task independently 6. Assessment is done together with the pupils at the end of the lesson
• Task are given accordingly to the pupils’
capabilities
• Guidance are given
• Collaborative learning
PENUTUP SHOW YOUR VIEW
Reflection: 1. Q&A session between teacher and pupils on what they have learned.
Teacher assess the matching worksheet by pupils

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
At the end of the lesson, pupils able to:
Catatan : Match pictures to the five senses SA1 – Kemahiran membuat Sumber Eviden :
pemerhatian (SA2.1 Carry out
Impak: ___TP1___ TP2_20TP3 observation using five senses) - through matching
worksheet that the
Refleksi: pupils have done
- 20 pupils can match the appropriate pictures with the
five senses

Kelebihan:
- 20 pupils already know the five senses and their
function.

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PENUTUP MASA : 1110 – 1120 ( 10 minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Tanggungjawab sebagai murid  Hormat-menghormati
Mematuhi peraturan sekolah  Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Guru mengingatkan murid untuk sentiasa menjaga kebersihan diri.
-elakkan di tempat sesak
-mandi setelah sampai dir rumah
-sentiasa mencuci tangan
 Refleksi PdPc pada hari ini, pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang.
 Bertanya tentang aktiviti Perbualan Awal yang telah dijalankan pada hari ini.
