Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh 11 MARCH 2024 Hari : ISNIN


Minggu : 01 Tema : Orientasi (Diri Saya)
Masa : 7.30-11.30 Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.40 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid : 11/11
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan Kemahiran ABAD 21 : Hot seat
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul Orientasi Prasekolah
dan membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang minggu ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
8.00-8.30pg KETRAMPILAN DIRI
Standard KD 2.3 Membina keyakinan untuk berkomunikasi.
Kandungan
Standard KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin.
Pembelajaran KD 2.3.3 Berinteraksi dengan yakin
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat
Objektif 1. Bertutur dalam 2 daripada 3 ayat mudah bersama rakan dan guru.
Pembelajaran 2. Berinteraksi dengan yakin bersama rakan dan guru.

Kriteria Kejayaan i. Bertutur dalam 2 daripada 3 ayat mudah bersama rakan dan guru.
ii. Berinteraksi dengan yakin bersama rakan dan guru.
EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM:
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
Aktiviti : TP1 TP2 TP3
1. Murid dipecahkan dalam 2 kumpulan
2. Murid bertutur menggunakan ayat mudah, berpandukan dialog dari rakaman.
3. Murid membantu rakan dalam kumpulan untuk berkomunikasi dengan cara yang
betul. Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat
4. Murid yang Berjaya menyebut ayat mudah, diberi lembaran aktiviti mewarna “
Emosi Saya “ dengan menyambung garis putus-putus
MASA Bidang pembelajaran: TAJUK
8.30-9.00 pg Aktiviti pembelajaran
BAHASA MELAYU

Standard BM 1.2 Mendengar, memahami dan memberi respons secara gerak laku dan lisan.
kandungan
Standard BM 1.2.5 Mendengar dan melafazkan puisi dengan intonasi yang betul.
pembelajaran

Tunjang yang PM 10.1 Menunjukkan sikap jujur dalam kehidupan.


disepadukan
Objektif Di akhir sesi pembelajaran murid dapat:
pembelajaran 1. melafazkan sajak ringkas tentang “Ibu” yang dipelajari.
Kriteria kejayaan Melafazkan sajak ringkas tentang “Ibu” yang dipelajari.
Emk Nilai murni: KBAT:Berfikir BBM:computer,audio.
Bertanggungjawab
Cadangan Aktiviti Pdpc
Aktiviti:
1. Murid di minta membuat bulatan dan menyanyi “Sit On The Carpet”
2. Murid meneliti gambar IBU.
3. Murid mendeklamasikan sajak “IBUKU”
4. Guru merakam penyampaian deklamasi sajak oleh murid di dalam kumpulan.
5. Murid mewarnakan gambar ibu.
6. Murid memberi pendapat tentang ibu masing-masing

MASA
9.00-10.00 pg AKTIVITI PDPC DIJALANKAN OLEH USTAZAH/USTAZ
(60 min) PENDIDIKAN ISLAM

RECESS
Masa  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
10.00-10.30pg  Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa
10.30-10.50 pg Aktiviti main bebas:
Main Bebas Permainan susun blok.

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


10.50-11.30pg SAINS AWAL

Standard kandungan SA 2.1 Membuat pemerhatian menggunakan kelima-lima deria.


Standard SA 2.1.1) Memerhati menggunakan deria.
Pembelajaran (SA2.1.2 ) Memerhati persekitaran menggunakan gabungan dua deria.
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran 1. Memerhati menggunakan sekurang-kurangnya 2 dari 3 deria.
Kriteria Kejayaan Memerhati menggunakan sekurang-kurangnya 2 dari 3 deria.
EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Video rakaman bunyi
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
Aktiviti: TAHAP PENGUASAAN
1. Murid pejam mata dan mendengar bunyi dari rakaman.
TP1 TP2 TP3
2. Murid memberikan pendapat masing-masing tentang bunyi yang dihasilkan.
3. Murid menghantar maklumat kepada rakan dikumpulan hadapan.

21st Century Teaching & Learning Activity:

Play Based Learning on the stage

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
11.30pg - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……1/5 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2……2 /5 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……1/5 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.
REFLEKSI
KESELURUHAN GURU :
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah: Program ABC

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Orientasi dapat dilaksanakan
