Anda di halaman 1dari 15

Rph

Catch- up Plan
Prasekolah
MINGGU 2
( 17/1/2022 – 21/1/2022 )
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 17 Januari 2021 Hari : Isnin


Minggu : 44 Tema : MODUL ( CUP) 2
Masa : 8.00 hingga 12.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.30 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang minggu ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg BAHASA MELAYU (PENULISAN) Menyalin perkataan & frasa
Standard BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis
Kandungan BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan

Standard BM 3.2.3 Menyalin perkataan


Pembelajaran BM 3.2.4 Menyalin frasa

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat
Objektif 1. Menyalin 5 suku kata terbuka dan 5 suku kata tertutup dengan betul.
Pembelajaran 2. Menyalin 3 frasa ayat dengan betul

Kriteria Kejayaan Saya dapat membunyikan 5 suku kata terbuka dan 5 suku kata tertutup dengan betul dan tepat.
EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilaksanakan. TP1 TP2 TP3
2. Guru berbincang dan menerangkan mengenai perkataan suku kata terbuka dan
tertutup yang hendak ditulis.
3. Guru menayangkan slaid suku kata terbuka dan tertutup, murid eja dan menulis
dalam modul CUP 2. Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat
4. Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat
aktiviti pengayaan.
5. Sesi soaljawab dan perbincangan tugasan.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
9.00-10.00pg KEMANUSIAAN (SIVIK ) Peraturan di tempat Awam
Standard KM 2.3 Memahami tanggungjawab dan hubungan diri dengan komuniti
Kandungan
Standard KM 2.3.3 Mengenal simbol kemudahan awam dalam komuniti
Pembelajaran KM 2.3.5 Menerangkan kepentingan menjaga kemudahan awam
KM 2.3.6 Menyatakan perbuatan yang tidak boleh dilakukan di tempat awam

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran 1) Memahami peraturan dan tanggungjawab dan hubungan diri dengan komuniti dengan betul.

Kriteria Kejayaan Saya memahami dan jelas dengan peraturan dan tanggungjawab di tempat awam dengan baik dan tepat.

EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP 2 dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
1. Guru menerangkan mengenai konteks hubungan dengan komuniti. TAHAP PENGUASAAN
2. Guru menunjukkan peraturan-peraturan di tempat awam TP1 TP2 TP3
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2cdan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Sesi soaljawab dan perbincangan tugasan.
Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa RECESS
10.00-10.30pg  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


10.30-11.30pg SAINS AWAL Benda hidup dan bukan hidup

Standard kandungan SA 3.1 Mengenal pasti benda hidup dan benda bukan hidup

Standard SA 3.1.1 Membezakan benda hidup dan benda bukan hidup


Pembelajaran
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran 1. Mengenal pasti dan membezakan benda hidup dan benda bukan hidup
dengan betul.

Kriteria Kejayaan Saya dapat membuat perbandingan dan mengenalpasti benda hidup dan bukan hidup dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Lembaran kerja & Modul CUP 2

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menerangkan aktiviti-aktiviti mengenalpasti dan membuat perbezaan benda hidup TP1 TP2 TP3
dan bukan hidup.
2. Murid bersoaljawab dan membuat aktiviti pengelasan dan perbandingan benda hidup
dan bukan hidup.
3. Guru membawa beberapa objek benda hidup dan bukan hidup dan minta murid
menekanya.
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Guru membantu dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


11.30-11.50pg BAHASA MELAYU ( BACAAN) Mengenal sukukata terbuka & tertutup
Standard kandungan BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan

Standard BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka


Pembelajaran BM 2.3.2 Membunyikan suku kata tertutup

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat membunyikan 5 suku kata terbuka dan 5 suku kata tertutup dengan betul.
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat membunyikan 5 suku kata terbuka dan 5 suku kata tertutup dengan betul dan tepat.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:


Modul CUP
Buku Modul Bacalah Sayang
Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti bacaan yang akan dijalankan dan menunjukkan
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2.Guru berbincang dan menerangkan mengenai suku kata terbuka dan tertutup.
3. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji bacaan.
4.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
3. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti bacaan yang
diberikan.
4. Murid membacakan sukukata terbuka dan tertutup secara berkumpulan.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
11.50-12.00tgh - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 18 Januari 2021 Hari : Selasa


Minggu : 44 Tema : MODUL ( CUP) 2
Masa : 8.00 hingga 12.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.30 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg PENDIDIKAN ISLAM SIRAH & IBADAH

-Dijalankan oleh guru pendidikan Islam

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


9.00-9.30pg AKTIVITI FIZIKAL PERGERAKAN FIZIKAL –KESEDARAN RUANG

Standard FK 2.1 Meneroka pelbagai pergerakan (kesedaran ruang)


Kandungan
Standard (FK2.1.4) Melakukan pergerakan dalam laluan:
Pembelajaran (i) lurus
(ii)melengkung
(iii) spiral
(iv)zig-zag
Tunjang Yang KE 1.3.3 Melalukan pergerakan kreatif mengikut muzik
Disepadukan
Di akhir pembelajaran, murid dapat melakukan pergerakan dalam laluan lurus ,melengkung, spiral dan zig-zag dengan betul.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat meneroka pelbagai pergerakan dalam laluan dengan baik
EMK Bertanggungjawab KBAT : Menilai BBM: Padang, kon
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Aktiviti pemanasan badan (Murid melakukan di tempat masing-masing, sambil menjaga TP1 TP2 TP3
penjarakan fizikal yang ditetapkan).
2. Murid membuat aktiviti senaman panaskan badan atau pergerakan lokomotor yang mudah
dengan mengikuti demostrasi oleh guru.
3.Guru membimbing kanak-kanak meneroka julat pergerakan.
4. Guru mengadakan permainan sukan mini yang menggunakan pelbagai pergerakan garisan
5. Murid melakukan pelbagai pergerakan garisan dengan bimbingan guru.
4. Murid mendengar dan mengikut arahan mudah daripada guru.
4. Akhir sekali, semua murid membuat aktiviti regangan.
5. Setelah tamat aktiviti, semua murid cuci tangan dan menjaga kebersihan diri.

Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


9.30-10.00pg KREATIVITI & ESTETIKA Lagu Kanak-kanak
Standard KE 1.3 Membuat pergerakan mengikut muzik
Kandungan
Standard KE 1.3.2 Melakukan pergerakan mengikut tempo
Pembelajaran
Tunjang Yang KD 1.1.3 Menyatakan emosi mengikut situasi
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran 1) Membuat pergerakan mengikut muzik dengan betul.
Kriteria Kejayaan Saya dapat membuat pergerakan mengikut muzik dan tempo dengan baik dan tepat.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT :Mengaplikasi BBM: lagu/youtube

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1.Murid menyanyikan lagu yang berkaitan tema mengikut melodi dan pic yang betul. TP1 TP2 TP3
2. Murid menyanyikan lagu tersebut dengan bimbingan guru.
3. Murid menyanyikan lagu tersebut dengan perasaan yang gembira dan semangat.
4. Murid menyalin lirik lagu tersebut ke dalam buku latihan

Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa RECESS
10.00-10.30pg  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
10.30-11.30pg ENGLISH (WRITING) Write Simple words

Standard kandungan BI 3.2 Develop writing skills


Standard BI 3.2.4 Copy words in legible print
Pembelajaran BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print
BI 3.2.8 Write words and phrases in legible print
Tunjang Yang KD 1.1.2 Menyatakan sesuatu yang disukai dan yang tidak disukai
Disepadukan
Objektif At the end of the lesson, the pupils will be able to
Pembelajaran 1. copy words in legible print.
2. copy simple sentences and phrases in legible print.

Kriteria Kejayaan I can copy words and copy simple sentences,phrases in legible print

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Modul CUP 1

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1.Teacher discuss with pupils about simple single words TP1 TP2 TP3
2.Pupils write parts of body names with teacher and discuss about it.
3.Pupils recognise and write simple words and phrases with teacher guidance.
4. Pupils TP1 and TP2 do exercises in Module CUP 2 and pupils TP3 do enrichment
activities.
Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


11.30-11.50pg ENGLISH ( READING) Easy reading (Recognise sight words)
Standard kandungan BI 2.3 Demonstrate understanding of a variety of texts in the form of print and non print materials

Standard BI BI 2.3.2 Read familiar words printed in the surroundings


Pembelajaran 2.3.3 Recognise and read high frequency/sight
words

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif At the end of the lesson, students will be able to:


Pembelajaran 1. recognize letters and pronounce and sound correctly identified simple words
Kriteria Kejayaan I was able to pronounce and sound the simple words with correctly identified.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:


Modul CUP 2
Buku Lets Read English

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1.Teacher discuss with pupils about simple sight words TP1 TP2 TP3
2.Pupils read together simple phrases with teacher and discuss about it.
3.Pupils recognise and read sight words and phrases with teacher guidance.
4. Pupils TP1 and TP2 do exercises in Module CUP 2 and pupils TP3 do enrichment
activities.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
11.50-12.00tgh - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 19 Januari 2021 Hari : Rabu


Minggu : 44 Tema : MODUL ( CUP) 2
Masa : 8.00 hingga 12.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.30 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg ENGLISH (WRITING) Recognise simple words
Standard BI 3.2 Develop writing skills
Kandungan
Standard BI 3.2.4 Copy words in legible print
Pembelajaran BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin.


Disepadukan
At the end of the lesson, the pupils will be able to
Objektif 1. copy words in legible print.
Pembelajaran 2. copy simple sentences in legible print.

Kriteria Kejayaan I can copy words and copy simple sentences in legible print

EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP 2 dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Teacher discuss with pupils about simple single words TP1 TP2 TP3
2. Pupils write the beginning sound for each pictures in module.
2.Pupils read together simple phrases with teacher and discuss about it.
3.Pupils recognise and write simple words and phrases with teacher guidance.
4. Pupils TP1 and TP2 do exercises in Module CUP 2 and pupils TP3 do enrichment Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat
activities.
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
9.00-10.00pg SAINS AWAL Anggota badan & deria
Standard SA 3.2 Memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian badan dan deria manusia
Kandungan
Standard SA 3.2.1 Mengenal pasti anggota badan
Pembelajaran SA 3.2.2. Menyatakan fungsi anggota badan
SA 3.2.3 Mengenal pasti dan menyatakan fungsi setiap organ deria.

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran 1. mengenalpasti 5 bahagian anggota badan manusia dengan betul.
2. Menyatakan 3 fungsi anggota badan dengan betul.
3. Mengenalpasti dan menyatakan 5 fungsi organ deria dengan betul.

Kriteria Kejayaan Saya dapat mengenalpasti dan boleh menyatakan fungsi anggota badan dan deria manusia dengan betul.

EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP 2 dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
Aktiviti penerokaan TAHAP PENGUASAAN
1.Guru membawa murid ke persekitaran luar kelas prasekolah. TP1 TP2 TP3
-Murid lihat taman dan persekitaran sekolah
-Murid dengar bunyi kicauan burung
-Murid sentuh daun/bunga
-Murid bau bunga
-Murid rasa air
2. Murid membuat pemerhatian dengan mengunakan kelima-lima deria.
3. Murid siram pokok bunga di taman sekolah
Aktiviti pengukuhan dan pengayaan
4.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
5. Guru membantu dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.

Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa RECESS
10.00-10.30pg  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
10.30-11.30pg BAHASA MELAYU (PENULISAN ) Perkataan sukukata terbuka & tertutup

Standard kandungan BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis

Standard BM 3.2.3 Menyalin perkataan


Pembelajaran BM 3.2.4 Menyalin frasa
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menulis 5 perkataan sukukata mudah dengan betul.
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat menulis 5 perkataan dan 5 perkataan sukukata mudah dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Modul CUP 2 & slide PPT, Buku latihan

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti penulisan yang akan dijalankan dan menunjukkan TP1 TP2 TP3
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji penulisan ayat mudah.
3. Murid menulis perkataan mudah yang ditunjukkan oleh guru dengan cara yang betul.
4.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
5. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.
6. Guru mengadakan sesi ejaan perkataan sukukata mudah.
7. Murid eja dan tulis dalam buku latihan ejaan Bahasa Melayu.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


11.30-11.50pg BAHASA MELAYU ( BACAAN) Suku kata perkataan terbuka & tertutup
Standard kandungan BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan

Standard BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka


Pembelajaran BM 2.3.2 Membunyikan suku kata tertutup

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran 1. membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan betul.
Kriteria Kejayaan Saya dapat membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:


Modul CUP 2
Smart TV/ slide PPT
Buku bacalah sayang
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti bacaan yang akan dijalankan dan menunjukkan TP1 TP2 TP3
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji bacaan.
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.
5. guru mengadakan aktiviti bacaan dengan menggunakan slide power point/ smart tv. Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
11.50-12.00tgh - Pupils clean tables and pack stationery
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
Tarikh -Pupils
: 20sing ” emotion
Januari 2021and feelings/goodbye” songs. Hari : Khamis
Minggu : 44 Tema : MODUL ( CUP) 2
Masa : 8.00 hingga 12.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
MURID : SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa 1. Murid TP1……. Bidang Pembelajaran:
/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan Tajuk
7.30 – 8.00pg diberi latihan pemulihan
PERBUALANdan latihan intervensi berterusan.
AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID 2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
Kehadiran dan
murid :
diberi latihan pengukuhan/intervensi.
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat
3. Muridpagi kepada
TP3 ……/25 guru , guru
telah mengambil
menguasai kehadiran
objektif murid, aktiviti pengayaan.
dan mengikuti
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu
GURU : Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.

REFLEKSI Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHANlangkah pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
2. Aktiviti
dipelajari pada haripengajaran
ini. dan pembelajaran ditangguhkan.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah
dan membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
Kursus/mesyuarat/seminar
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri
Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang
3. Aktiviti Modul Catchup Pembelajaran:
Plan dapat dilaksanakan Tajuk
8.00-9.00pg PENDIDIKAN ISLAM AL-QURAN

-Dijalankan oleh guru pendidikan Islam

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


9.00-9.30pg AKTIVITI FIZIKAL (PEERS) Aktiviti kebersihan diri
Standard FK 5.1 Mengaplikasi kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif
Kandungan
Standard FK 5.1.9 Mengamalkan kebersihan di:
Pembelajaran (i) kelas
(ii) tempat tinggal
(iii) tempat awam
Tunjang Yang KD 3.1.3 Menunjukkan sikap menghormati perasaan dan pandangan orang lain.
Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat memahami cara menjaga kebersihan diri di rumah dengan betul.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat memahami cara menjaga kebersihan diri di rumah dengan betul.

EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan kepentingan mengamalkan kebersihan diri dan rutin penjagaan TP1 TP2 TP3
kebersihan diri di rumah.
2.Guru menjelaskan bahawa mencuci tangan dengan bersih merupakan salah satu
langkah pencegahan Covid 19.
3.Murid memberi pendapat dan bersoaljawab dengan guru mengenai cara-cara
mengamalkan kebersihan diri di rumah
4.Guru membincangkan rutin dan aktiviti harian kebersihan diri dengan betul.
5.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat
aktiviti pengayaan.
6.Akhir sekali, guru meminta murid membuat aktiviti pengukuhan dan meminta murid
bercerita mengenai pengalaman masing-masing

Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


9.30-10.00pg KREATIVITI & ESTETIKA Mewarna
Standard KE 3.2 Mengetahui media dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni)
Kandungan
Standard KE 3.1.2 Menyatakan jenis media yang digunakan dalam penghasilan karya seni
Pembelajaran
Tunjang Yang FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan tangan dan kemahiran motor halus melalui pelbagai aktiviti.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 21 Januari 2021 Hari : Jumaat


Minggu : 44 Tema : MODUL ( CUP) 2
Masa : 8.00 hingga 12.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.30 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri.

Kemahiran ABAD 21 : Round table

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg MATEMATIK AWAL Operasi tambah
Standard MA 3.1 Menyelesaikan masalah operasi tambah dalam lingkungan 18
Kandungan
Standard MA 3.1.1 Menyatakan hasil tambah dua himpunan objek
Pembelajaran MA 3.1.3 Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor
MA 3.1.6 Menyelesaikan masalah operasi tambah

Tunjang Yang KD 2.3.5 Menunjukkan kebolehan sendiri melalui pelbagai kaedah komunikasi.
Disepadukan
Di akhir pembelajaran, murid dapat memahami nombor 1-20 dan menulis nombor dengan cara yang betul.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat menyelesaikan masalah operasi tambah dalam lingkungan 18 dengan cara yang betul.
EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP 2 dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan dan memperkenalkan semula konsep operasi tambah kepada murid- TP1 TP2 TP3
murid.
2.Guru menunjukkan beberapa contoh slide, cara membilang dan membuat operasi tambah
dengan membilang terus dari suatu nombor dengan betul,.
3.Kemudian guru membimbing murid menyelesaikan masalah operasi tambah dengan cara
yang betul.
4.Guru meminta murid membuat latihan pengukuhan dalam modul CUP 2
5. Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 1 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


9.00-10.00pg ENGLISH (WRITING ) Write simple words & phrases
Standard BI 3.2 Develop writing skills
Kandungan
Standard BI 3.2.4 Copy words in legible print
Pembelajaran BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print
BI 3.2.8 Write words and phrases in legible print
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin.
Disepadukan
Objektif At the end of the lesson, the pupils will be able to
Pembelajaran 1. copy words in legible print.
2. copy simple sentences in legible print.
3. write words and phrases in legible print.

Kriteria Kejayaan I can copy words and copy simple sentences in legible print. I also can write words and phrases in legible print.

EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Teacher discuss with pupils about simple phrases and sentences. TP1 TP2 TP3
2.Pupils read and write together simple phrases with teacher and discuss about it.
3.Pupils recognise and write simple words and phrases with teacher guidance.
4. Pupils TP1 and TP2 do exercises in Module CUP 2 and pupils TP3 do enrichment
activities.

Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa RECESS
10.00-10.30pg  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
10.30-11.30pg BAHASA MELAYU (PENULISAN ) Suku kata tertutup & terbuka

Standard kandungan BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis

Standard BM 3.2.3 Menyalin perkataan


Pembelajaran BM 3.2.4 Menyalin frasa
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menulis 5 perkataan suku kata tertutup dan suku kata terbuka dengan betul.
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat menulis 5 perkataan sukukata terbuka dan tertutup dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Lembaran kerja, kad imbas,slide PPT

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti penulisan yang akan dijalankan dan menunjukkan TP1 TP2 TP3
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji bacaan.
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan. Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan
4. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.
5. Guru membimbing murid untuk menulis perkataan dengan betul.
.

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


11.30-11.50pg BAHASA MELAYU ( BACAAN) Bacaan mudah (sukukata terbuka & tertutup )
Standard kandungan BM 2.3 Membina dan membaca suku kata dan perkataan

Standard BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka


Pembelajaran BM 2.3.2 Membunyikan suku kata tertutup
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran 1. membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan betul.
Kriteria Kejayaan Saya dapat membaca suku kata terbuka dan tertutup dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:


Modul CUP
Buku Modul Bacalah Sayang
Papan ” whiteboard” kecil
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti bacaan yang akan dijalankan dan menunjukkan TP1 TP2 TP3
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji bacaan.
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 2 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.
5. guru mengadakan aktiviti bacaan dengan menggunakan slide power point/ smart tv.
6. Murid yang masih tidak menguasai huruf ( TP1)akan mengikuti program intervensi
( Modul Kenali keluarga huruf KKHK)

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
11.50-12.00tgh - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan
