Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2022


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 1 TARIKH 21/3/2022
HARI Isnin
KELAS 2 CARINA MASA 9.00-10.00
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Hari Minggu dengan Keluarga
STANDARD 1.1 Mendengar dan memberikan respons
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1(i) Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut frasa dengan betul
PEMBELAJARAN
dan tepat
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut empat frasa dengan betul dan
tepat
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mendengar dan mengecam frasa dengan baik.
2. Memahami frasa dengan baik.
3. Menyatakan frasa dengan betul dan tepat.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang ceria pagi
Aktiviti
1. Murid dibahagi dalam kumpulan dan berbincang mengenai gambar, dan
kemudiannya wakil bercerita. Envoys ( Utusan)
2. Murid mendengar guru membaca frasa dibuku. Teach Me (AjarkanSaya)
3. Murid mengecam dan menyebut frasa dengan betulnya dan tepatnya.
4. Murid mendengar dan menyebut sebutan yang disebut guru berdasarkan gambar.
Murid menulis frasa yang disebut guru berdasarkan gambar.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajara ntentang ceria pagi dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 001-003 Buku Aktiviti hlmn 001
ABM/BBM -
PKJR SK 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
PKJR SP 1.1.2 Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada komponen
kenderaan.
PAK-21 Envoys (Utusan)
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 1 TARIKH 22/3/2022
HARI Selasa
KELAS 2 CARINA MASA 9.00-10.00
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Hari Minggu dengan Keluarga
STANDARD 2.1 Asas membaca dan memahami
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.2(i)(ii) Membaca dan memahami perkataan dan ayat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca lima perkataan dan tiga ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi
yang sesuai
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai.
2. Memahami perkataan dan ayat dengan baik.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang membeli bahan kek
Aktiviti
1. Murid membaca perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi
yang sesuai dengan suara yang lantang. Shout Out (Laungan)
2. Murid membaca dan melabelkan gambar. Label It (Beri Nama)
3. Murid membaca ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai dan
dinilai oleh rakan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang membeli bahan kek dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 004 Buku Aktiviti hlmn 002-003
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Shout Out (Laungan)
PAK-21 Label It (Beri Nama)
STRATEGI PdP Bacaan mekanis
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 1 TARIKH 23/3/2022
HARI Rabu
KELAS 2 CARINA MASA 10.30-11.30
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Hari Minggu dengan Keluarga
STANDARD 3.1 Asas menulis
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.1(i)(ii) Menulis perkataan dan ayat secara mekanis
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis lima perkataan dan tiga ayat mekanis
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menulis perkataan dan ayat dengan baik.
2. Memahami perkataan dan ayat yang ditulis.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kek hari lahir
Aktiviti
1. Murid menulis perkataan dan ayat dengan tulisan yang kemas.
2. Murid memberi laporan secara lisan tentang perasa kek yang mereka sukai.
3. MuriD diberi masa untuk menulis semula perkataan yang diberikan secara kemas
dan betul. Rocket Writing (Penulisan Pantas)
4. Murid menyalin ayat yang bercetak tebal dengan tulisan yang kemas.
5. Murid membuat pelan tindakan peribadi mengenai pembaikan tulisan mereka,
secara segera, satu bulan atau enam bulan. Personal Action Plan
(Pelantindakanperibadi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kek hari lahir dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 005 Buku Aktiviti hlmn 004-005
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Rocket Writing (Penulisan Pantas)
PAK-21 Personal Action Plan (Pelan Tindakan Peribadi)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
KBAT Memahami KB Membandingbezakan
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Kerajinan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 1 TARIKH 24/3/2022
HARI Khamis
KELAS 2 CARINA MASA 11.00-12.00
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Hari Minggu dengan Keluarga
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.1(i) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata nama am mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami, mengenalpasti dan menggunakan enam kata nama am mengikut
konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami kata nama am dengan baik.
2. Mengenalpasti kata nama am dengan betul.
3. Menggunakan kata nama am mengikut konteks.
4. Mengenalpasti ciri-ciri kata nama am.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang kejutan untuk ibu
Aktiviti
1. Seorang murid dipilih untuk membaca teks di buku teks secara didik hibur.
2. Murid menyenaraikan kata nama am lain berdasarkan gambar. Count (Kiralah)
3. Kumpulan murid bermesyuarat untuk menyenaraikan kata nama am. Circle Time
(Bulatan Masa)
4. Murid menggunakan kata nama am untuk membina ayat berdasarkan gambar.
5. Murid mengisi tempat kosong dengan kata nama am yang sesuai
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kejutan untuk ibu dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 006 Buku Aktiviti hlmn 006
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Count (Kiralah)
PAK-21 Circle Time (Bulatan Masa)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN DUA
MINGGU 1 TARIKH 25/3/2022
HARI Jumaat
KELAS 2 CARINA MASA 7.30-8.30
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Hari Minggu dengan Keluarga
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.1(i) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata nama am mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami, mengenalpasti dan menggunakan enam kata nama am mengikut
konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami kata nama am dengan baik.
2. Mengenalpasti kata nama am dengan betul.
3. Menggunakan kata nama am mengikut konteks.
4. Mengenalpasti ciri-ciri kata nama am.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang aktiviti keluarga
Aktiviti
1. Murid mengenalpasti kata nama am dalam gambar.
2. Murid membina ayat berdasarkan gambar dengan pasangan. Talk Partners
(RakanBerbual)
3. Murid bertindak sebagai pengacara TV dan 3 orang murid lain berbincang
mengenai kata nama am. Murid lain boleh mengemukakan soalan. Radio Phone
In (Radio Telefon)
4. Murid di beri jangka masa untukmenulis kata nama am yang mereka tahu
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang aktiviti keluarga dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 007-008
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Talk Partners (Rakan Berbual)
PAK-21 Radio Phone In (Radio Telefon)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ________ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
