Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 4/4/2022 MASA 11.30 pagi – 12.30 tgh
MINGGU 3 HARI KELAS 2 JUARA
Isnin
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Keluarga Berhemah
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks.
STANDARD 5.1.1(iii) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata ganti
PEMBELAJARAN
nama mengikut konteks
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya
PKJR
STANDARD 2.2.1 Mengenal pasti bahagian jalan raya yang boleh meningkatkan
PEMBELAJARAN PKJR
keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata ganti nama diri dengan
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan baik.
tiga kata kata ganti nama diri dengan betul 2. Mengenal pasti kata ganti nama diri dengan
betul.
3. Menggunakan kata ganti nama diri mengikut
konteks.
4. Mengenal pasti ciri-ciri kata ganti nama diri
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang pertandingan fotografi.
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1. Murid memahami kata ganti nama diri. 5. Murid di minta untuk melengkapkan dialog
2. Murid digalakkan untuk menggunakan kata dengan kata ganti nama diri yang sesuai.
ganti nama diri mengikut konteks. Close Procedure (Isikan tempat kosong)
3. Murid kemudiannya berpasangan dalam 6. Murid akan menjalankan aktiviti seperti
melakonkan dialog. Simulation (Simulasi) melakonkan dialog.
4. Murid diberi masa untuk mengenal pasti 7. Murid lain memberi respon terhadap dialog
kata ganti nama diri yang terdapat dalam yang dilakonkan.
teks. 8. Sesi perbincangan berjalan antara guru dan
murid.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pertandingan fotografi dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 012 Buku Aktiviti hlmn 016
ABM/BBM - STRATEGI Pembelajaran
PdP
Konstektual
PAK-21 Simulation (Simulasi) PAK-21 Close Procedures
(Isikan Tempat
Kosong)
KBAT Memahami KB Mencirikan
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Hemah Tinggi
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI Kehadiran murid: ______ / ______
______ orang murid mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR

______ murid diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


Cuti Rehat Khas
Mesyuarat / Bengkel
Aktiviti Sekolah
Program Luar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 5/4/2022 MASA 10.00 – 10.30 pagi
MINGGU 3 HARI KELAS 2 JUARA
Selasa
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Keluarga Berhemah
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.
STANDARD 1.1.1(iii) Mengajuk dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
PEMBELAJARAN
mengandungi pelbagai bunyi diftong
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mendengar dan mengecam ayat majmuk
1. Mendengar, mengecam, memahami dan dengan baik.
menyebut empat ayat majmuk 2. Memahami ayat majmuk dengan baik.
3. Menyatakan ayat majmuk dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang mengemas dapur.
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1. Murid mendengar, mengecam dan 5. Murid membina dua ayat majmuk dalam
menyebut ayat majmuk. kumpulan. Sentence Builder (Pembina
2. Murid d beri masa untuk mendengar dan Ayat)
menyebut ayat majmuk dengan bimbingan 6. Murid membaca ayat majmuk yang dibina.
guru. 7. Murid mengumpul ayat majmuk yang dibina
3. Murid menjalankan aktiviti secara individu. dari semua kumpulan dan
4. Murid di panggil secara rawak untuk menyenaraikannya dalam satu kertas dan
memadankan ayat majmuk berdasarkan menampal di papan kenyataan
gambar.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengemas dapur dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 013 Buku Aktiviti hlmn 017
ABM/BBM - STRATEGI Pembelajaran
PdP
Konstektual
PAK-21 Sentence Builder (Pembina Ayat) PAK-21 Anecdotal Notes
(Nota Anekdot)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI Kehadiran murid: ______ / ______
______ orang murid mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

______ murid diberi latihan pemulihan.


SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Cuti Rehat Khas


Mesyuarat / Bengkel
Aktiviti Sekolah
Program Luar
SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 6/4/2022 MASA 8.00 – 9.00 pagi
MINGGU 3 HARI KELAS 2 JUARA
Rabu
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Keluarga Berhemah
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.2.1(ii)(iii) Membaca, memahami, dan menaakul bahan untuk
PEMBELAJARAN
mendapatkan idea tersurat dan idea tersirat
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca perkataan dan ayat dengan betul.
1. Membaca lima perkataan dan empat ayat 2. Memahami perkataan dan ayat dengan baik
dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang agihan tugas kami.
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1. Murid meneliti dan memahami bahan. 5. Murid melabelkan gambar dengan
2. Murid akan ditetapkan masa untuk perkataan yang betul.
membaca perkataan dan ayat berdasarkan 6. Murid berkongsi jawapan di hadapan kelas.
bahan. 7. Murid lain memberi respon terhadap
3. Murid di minta untuk menyatakan tugas jawapan rakan mereka.
harian mereka di rumah. Count (Kiralah) 8. Sesi perbincangan berjalan antara guru dan
4. Murid membaca perkataan yang terdapat murid.
didalam kotak. Loud Reader (Pembaca
Lantang)
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang agihan tugas kami dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 014 Buku Aktiviti hlmn 018
ABM/BBM - STRATEGI Bacaan Luncuran
PdP
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21 Loud Reader
(Pembaca Lantang)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK : NILAI Bertanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI Kehadiran murid: ______ / ______
______ orang murid mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

______ murid diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Cuti Rehat Khas


Mesyuarat / Bengkel
Aktiviti Sekolah
Program Luar
SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 2
TARIKH 7/4/2022 MASA 11.30 pagi – 12.30 tgh
MINGGU 3 HARI KELAS 2 JUARA
Khamis
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Keluarga Berhemah
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.2(i)(ii) Membaca dan memahami perkataan dan ayat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca ayat dengan betul.
1. Membaca lima ayat dengan betul 2. Memahami ayat dengan baik
AKTIVITI PERMULAAN (SET INDUKSI)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Dahlia.
AKTIVITI UTAMA (AKTIVITI)
1. Murid bersama kumpulan akan di beri 4. Murid mengadakan sesi perbncangan
perenggan dan mereka menyusun semula mengenai adab hemah yang mereka pelajari
cerita tersebut pada gambar yang betul. di rumah. Cafe (Warung Kopi)
Jigsaw Reading (Susun Suai) 5. Murid membaca dan memahami ayat.
2. Murid akan di pilih secara rawak membaca 6. Murid menanda pada ayat yang mereka
ayat di hadapan dan murid lain menyebut setujui.
mengikut. 7. Murid mengira dan mewarnakan jumlah
3. Murid menulis ayat pada gambar yang betul. yang mereka dapat dari senarai.
AKTIVITI PENUTUP (PENUTUP)
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Dahlia dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 019-020
ABM/BBM - STRATEGI Bacaan Luncuran
PdP
PAK-21 Jigsaw Reading (Susun Suai) PAK-21 Café (Warung Kopi)
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK : NILAI Bertanggungjawab
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI Kehadiran murid: ______ / ______
______ orang murid mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

______ murid diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Cuti Rehat Khas


Mesyuarat / Bengkel
Aktiviti Sekolah
Program Luar
SEKOLAH KEBANGSAAN KEM ISKANDAR
