Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Perpaduan Tunjang Keharmonian
TAJUK Rakyat Bersatu Negara Maju
STANDARD 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.3 Bersoal jawab untuk menjana idea tentang sesuatu perkara.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bersoal jawab untuk menjana tiga idea tentang sesuatu perkara.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti tiga idea daripada bahan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang pelbagai bangsa satu negera.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid mengenal pasti maklumat dalam bahan. Using Large Picture Card
(Gambar/Foto Besar)
3. Murid berbincang tentang bahan.
4. Murid mensimulasikan ujaran dan dialog. Skits (Sketsa)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pelbagai bangsa satu negera dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 32
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Using Large Picture Card (Gambar/Foto Besar)
PAK-21 Skits (Sketsa)
STRATEGI PdP KP - Verbal-linguistik EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menilai - Memberikan EMK: NILAI Patriotisme
alasan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Perpaduan Tunjang Keharmonian
TAJUK Rakyat Bersatu Negara Maju
STANDARD 2.3 Membaca dan mengapresiasi pelbagai bahan sastera dan bahan bukan
KANDUNGAN
sastera
STANDARD 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera, dan karya bukan sastera
PEMBELAJARAN
dengan gaya penyampaian dan sebutan yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan mempersembahkan karya sastera, dan karya bukan sastera
dengan gaya penyampaian dan sebutan yang sesuai.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membaca dan mempersembahkan tiga perenggan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang berkat hidup bersatu padu.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid membaca dan mempersembahkan cerita. Story Telling (Ceritakannya)
3. Murid lain menilai cerita yang dipersembahkan. Checklist (Senarai Semak)
4. Murid berbincang tentang nilai dan pengajaran daripada cerita.

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berkat hidup bersatu padu dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 33
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya)
PAK-21 Checklist (Senarai Semak)
STRATEGI PdP BCB - Bacaan Luncuran EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menilai - Menilai EMK: NILAI Semangat
Bermasyarakat
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Perpaduan Tunjang Keharmonian
TAJUK Rakyat Bersatu Negara Maju
STANDARD 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.3 Mencatat maklumat berdasarkan bahan yang dibaca, dilihat, dan didengar
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mencatat tiga maklumat berdasarkan bahan yang dibaca, dilihat, dan didengar.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mencatat tiga maklumat tentang petikan.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang jom, ngoca ke sawah.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid membaca teks dengan gaya dan penyampaian yang sesuai. Story Books
(Buku Cerita)
3. Murid berbincang tentang maklumat dalam teks.
4. Murid mengenal pasti maklumat yang terdapat dalam teks dan bahan grafik.
5. Murid mencatat maklumat dalam jadual. Graphic Organiser (Pengurusan
Grafik)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jom, ngoca ke sawah dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 34
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Story Books (Buku Cerita)
PAK-21 Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
STRATEGI PdP Konstruktivisme EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menganalisis - EMK: NILAI Kerjasama
Memaparkan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Perpaduan Tunjang Keharmonian
TAJUK Rakyat Bersatu Negara Maju
STANDARD 4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan
KANDUNGAN
kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
STANDARD 4.3.3 Mengubah suai seni kata lagu dengan menggunakan diksi yang sesuai dan
PEMBELAJARAN
mempersembahkannya dengan gaya yang kreatif
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengubah suai seni kata lagu dengan menggunakan diksi yang sesuai dan
mempersembahkannya dengan gaya yang kreatif.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengubah suai tiga rangkap lagu.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang semarak perpaduan.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid mendengar lagu daripada Kod QR.
3. Murid menyanyikan lagu. Sing Song (Nyanyi Lagu)
4. Murid berbincang tentang mengubah suai lagu dengan menukar diksi yang
diwarnakan. Puzzle it Out (Selesaikan)
5. Murid menyanyikan lagu yang diubah suai.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang semarak perpaduan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 35
ABM/BBM
PKJR SK 3.1 Mengetahui tentang peraturan dan undang-undang jalan raya serta
menggunakannya.
PKJR SP 3.1.7 Mengaplikasikan peraturan dan undang-undang jalan raya seperti pelintas
jalan, penumpang, penunggang basikal, pemandu dan pembonceng basikal.
PAK-21 Sing Song (Nyanyi Lagu)
PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan)
STRATEGI PdP KP - Muzik EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mencipta - Mencipta EMK: NILAI Semangat
Bermasyarakat
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 9 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Perpaduan Tunjang Keharmonian
TAJUK Rakyat Bersatu Negara Maju
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(i) Memahami dan menggunakan kata pemeri mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan empat kata pemeri mengikut konteks.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina empat ayat menggunakan kata pemeri.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang anugerah “MyHero”.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami gambar dan teks.
2. Murid membaca teks dengan pasangan. Dynamic Duo (Dua Dinamik)
3. Murid berbincang tentang kata pemeri.
4. Murid melengkapkan ayat menggunakan kata pemeri. Fill It In (Isikannya)

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang anugerah “MyHero” dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 36
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik)
PAK-21 Fill It In (Isikannya)
STRATEGI PdP Konstruktivisme EMK : ILMU Patriotisme
KBAT Menilai - Memilih EMK: NILAI Patriotisme
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
