Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 8 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Kebersihan Tanggungjawab Bersama
STANDARD 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
KANDUNGAN
sastera
STANDARD 4.1.1(ii) Bercerita dengan menggunakan bandingan semacam
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Didikhibur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bercerita dengan menggunakan tujuh bandingan semacam
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membina ayat bandingan semacam dengan betul.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang jagalah kebersihan
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid memahami bandingan semacam dalam petikan cerita dengan bimbingan
guru. Copy Me (Tirulah Saya)
3. Murid bercerita menggunakan bandingan semacam.
4. Murid melengkapkan bandingan semacam dalam petikan cerita dengan
pasangan. Sharing (Berkongsi)
5. Murid bercerita menggunakan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jagalah kebersihan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 030 Buku Aktiviti hlmn 035
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Copy Me (Tirulah Saya)
PAK-21 Sharing (Berkongsi)
STRATEGI PdP Pembelajaran Kontekstual
KBAT Memahami KB Menghubung kaitkan
EMK : ILMU Pendidikan Kesihatan EMK: NILAI Kebersihan persekitaran
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 8 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Kebersihan Tanggungjawab Bersama
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.3(iii) Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan enam kata adjektif pancaindera mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera mengikut konteks yang
dibincangkan.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang dapur bersih
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid memahami kata adjektif pancaindera dengan merujuk kamus. Puzzle It
Out (Selesaikan)
3. Murid membina ayat menggunakan kata adjektif pancaindera. Constructivism
(Konstruktivisme)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang dapur bersih dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 031 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK 2.4 Aliran lalu lintas
PKJR SP 2.4.2 Memberi penerangan tentang isyarat keselamtan jalan yang mengawal
aliran lalu lintas
PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan)
PAK-21 Constructivism (Konstruktivisme)
STRATEGI PdP Membuat rujukan
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Kesihatan EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 8 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Kebersihan Tanggungjawab Bersama
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.3(iii) Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan enam kata adjektif pancaindera mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera mengikut konteks yang
telah dibincangkan.
2. Membina ayat berdasarkan peta pokok yang telah diberikan.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang dapur bersih
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid berbincang mengenal pasti jenis-jenis kata adjektif pancaindera. Trios A-B-
C ( Tiga Serangkai A-B-C)
3. Murid melengkapkan peta pokok.
4. Murid menyatakan kata adjektif pancaindera yang betul. Shout Out (Laungan)
5. Murid membina ayat menggunakan kata adjektif pancaindera yang dikenal pasti
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang dapur bersih dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 036-037
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Learning Trios A-B-C (Tiga Serangkai A-B-C)
PAK-21 Shout Out (Laungan)
STRATEGI PdP Membuat rujukan
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Kesihatan EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 8 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Kebersihan Tanggungjawab Bersama
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(i) Memahami dan menggunakan kata hubung mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan empat kata hubung mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami dan menggunakan kata hubung mengikut konteks yang diberikan

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang cegah lalat
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mengenal pasti dan memahami kata hubung. Count (Kiralah)
3. Murid menggunakan kata hubung untuk melengkapkan teks. Chunking
(Gabungan)
4. Murid mensimulasikan teks yang dilengkapkan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang cegah lalat dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 032 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Count (Kiralah)
PAK-21 Chunking (Gabungan)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Menghubung kaitkan
EMK : ILMU Pendidikan Kesihatan EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 8 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK Kebersihan Tanggungjawab Bersama
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(i) Memahami dan menggunakan kata hubung mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lapan kata hubung mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami dan menggunakan kata hubung mengikut konteks yang diberikan.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang murid yang rajin
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mencari kata hubung dalam silang kata. Eksperiment (Pengujian Projek)
3. Murid menulis kata hubung yang dijumpai. Be A Writer (Pandangan Penulis)
4. Murid melengkapkan petikan dengan kata hubung tersebut.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang murid yang rajin dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 038
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Experiment (Pengujian Projek)
PAK-21 Be A Writer (Pandangan Penulis)
STRATEGI PdP Pembelajaran Kontekstual
KBAT Memahami KB Menghubung kaitkan
EMK : ILMU Pendidikan Kesihatan EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com
Sebarang pertanyaan, dan komen:
Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
