Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 13 TARIKH 4/2021
HARI Khamis
KELAS 3 ANGGERIK MASA 7.10 - 8.40 pagi
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Rekreasi Selamat
STANDARD 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.3 Membanding bezakan dan mencatat maklumat tentang sesuatu perkara
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membanding bezakan dan mencatat lapan maklumat tentang sesuatu perkara
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menilai maklumat berdasarkan bahan
2. Bertutur bagi membanding beza maklumat
3. Mencatat maklumat berdasarkan bahan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang seronoknya meluncur
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid menaakul dan menilai maklumat daripada gambar.
3. Murid bertutur untuk membandingbezakan maklumat. Free Discussion
(Perbincangan Bebas)
4. Murid mencatat maklumat tentang papan roda dan kasut roda. Salad Bowl
(Mangkuk Sayur)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang seronoknya meluncur dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Free Discussion (Perbincangan Bebas)
PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
STRATEGI PdP Mencatat nota
KBAT Memahami KB Membandingbezakan
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK: NILAI Prihatin
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 13 TARIKH 9/4/2021
HARI Isnin
KELAS MASA 7.40 pagi - 8.40 pagi
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Rekreasi Selamat
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(v) Memahami dan menggunakan kata perintah mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan dua kata perintah mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata perintah
2. Melengkapkan teks dengan kata perintah yang betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang usah gentar
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mengenal pasti kata perintah yang sesuai. Read and Highlight (Baca dan
Tandakan)
3. Murid berbincang untuk melengkapkan teks dengan kata perintah.
4. Murid melengkapkan teks dan mensimulasikan dalam kumpulan bertiga. Guess
Game (Tekalah)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang usah gentar dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Read and Highlight (Baca dan Tanda)
PAK-21 Guess Game (Tekalah)
STRATEGI PdP Interpersonal
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Berdisiplin
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 13 TARIKH /4/2021
HARI Selasa
KELAS MASA 7.40 pagi - 8.40 pagi
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Rekreasi Selamat
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(v) Memahami dan menggunakan kata perintah mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lapan kata perintah mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata perintah
2. Melengkapkan dialog menggunakan kata perintah dengan betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang harap selamat pergi dan pulang
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mewarnakan kata perintah yang sesuai dengan gambar. Stretch to Sketch
(Lukis Mengikut Kreativiti)
3. Murid melengkapkan dialog menggunakan kata perintah yang sesuai. Fill It In
(Isikannya)
4. Murid mensimulasikan dialog yang telah dilengkapkan. .
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang harap selamat pergi dan pulang dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis Mengikut Kreativiti)
PAK-21 Fill It In (Isikannya)
STRATEGI PdP Interpersonal
KBAT Memahami KB Mengecam
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Berdisiplin
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 13 TARIKH 1/4/2021
HARI Rabu
KELAS MASA 8.40 pagi - 9.40 pagi
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Rekreasi Selamat
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(vi) Memahami dan menggunakan kata seru mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan dua kata seru mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata seru
2. Melengkapkan dialog menggunakan kata seru yang sesuai
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang seronoknya meneroka gua
Aktiviti
1. Murid dipilih untuk membaca kata seru yang sesuai dan diikuti rakan lain. Simon
Says (Simon Cakap)
2. Murid menggunakan kata seru untuk melengkapkan dialog. The Chosen One
(Yang Terpilih)
3. Murid dipilih untuk membaca teks secara didikhibur.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang seronoknya meneroka gua dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM -
PKJR SK 4.4 Melintas dengan selamat
PKJR SP 4.4.2 Mengenalpasti tempat yang paling selamat untuk melintas jalan
PAK-21 Simon Says (Simon Cakap)
PAK-21 The Chosen One (Yang Terpilih)
STRATEGI PdP Interpersonal
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Prihatin
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN TIGA
MINGGU 13 TARIKH /4/2021
HARI Jumaat
KELAS MASA 8.10 pagi - 9.10 pagi
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Rekreasi Selamat
STANDARD 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4(vi) Memahami dan menggunakan kata seru mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan lima kata seru mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami penggunaan kata seru
2. Melengkapkan dialog dengan kata seru yang betul
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang berhati-hati di rumah bot
Aktiviti
1. Murid membaca petikan.
2. Murid berbincang mengenal pasti kata seru yang sesuai berdasarkan ayat. Spot It (Kenali
Ia)
3. Murid melengkapkan dialog dengan kata seru bersesuaian.
4. Murid berkongsi kenangan manis mereka bercuti. Story Books (Buku Cerita)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berhati-hati di rumah bot dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Spot It (Kenali Ia)
PAK-21 Story Books (Buku Cerita)
STRATEGI PdP Interpersonal
KBAT Memahami KB Mengenal pasti
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK: NILAI Prihatin
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
