Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3


TARIKH 11/6/2023 MASA 8.30-10.20
MINGGU 11
HARI Ahad KELAS 3 AZALEA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Keselamatan di Rumah
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut ayat tunggal
dengan betul dan tepat.
STANDARD 1.1.3(ii) Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan bercapah
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Memahami soalan yang didengari
1. Mendengar, mentafsir dan memberikan enam 2. Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan
respons terhadap soalan bercapah yang didengari
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang jeriji tingkap yang selamat dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid memberikan pendapat tentang maklumat dalam poster. Listening Triad pengetahuan sedia
(Pendengaran Bertiga) ada murid.
2. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. • Guru Menggunakan
3. Murid mendengar dan memberikan respons terhadap soalan bercapah. strategi pembelajaran
4. Murid melengkapkan dan mensimulasikan dialog. Close Procedure (Isikan kolaboratif dan
tempat kosong) koperatif dengan
5. Murid akan dipanggil untuk membacakan teks yang ada pada muka surat 41 dan menerapkan PAK21
42. dan elemen
6. Murid diminta untuk menerangkan kefahaman mereka sendiri terhadap teks yang sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
dibaca.
antara murid dan
7. Murid menuliskan respons berdasarkan petikan.
memotivasikan
8. Murid akan menyatakan respin yang ditulis secara bergilir-gilir. murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) • Menilai kefahaman
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jeriji tingkap yang selamat dengan murid tentang
bimbingan guru.. pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 041-042 BUKU AKTIVITI Halaman 047
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Listening Triad
SEJAHTERA (Pendengaran Bertiga)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Close Procedures (Isikan
Konstruktivisme Tempat Kosong)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Tanggungjawab KB Menaakul
EMK : ILMU & Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
8/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA KELAS: 6 DAHLIA MINGGU: 11
UNIT: 3. RUKUN NEGARA MASA: 10.50-11.50 TARIKH: 12/6/2023
TOPIK: LATAR BELAKANG RUKUN NEGARA TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
10.3 10.3.1, K10.3.4 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menyatakan kepentingan menghayati
Menyatakan sebab-sebab pengenalan Rukun Negara matlamat dan prinsip Rukun Negara.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 34-37, QR kod MAGERAN (http://bukuteks.dbp.gov.my/media.php?id=3771 )
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid membaca dan memahami sinopsis. Murid melihat dan dan diterangkan 25/28 murid dapat mencapai objektif
tentang Ahli Majlis Gerakan Negara (MAGERAN) pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid dibimbing memahami sebab-sebab pengenalan Rukun Negara. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. pengukuhan.

4. Murid dalam kumpulan membuat peta minda tentang sebab-sebab


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
pengenalan rukun negara. (PAK-21) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid menyenaraikan kepentingan menghayati matlamat dan prinsip Rukun latihan pemulihan.
Negara. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
6. Murid membentangkan peta minda kumpulan masing-masing. (PBD)
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan ditambahbaik dari sudut aktiviti murid
Mata Pelajaran: Tema : Gerak Gimnas Kelas : 4 TULIP Tarikh : 12.6.23
Pendidikan Jasmani Topik : Aksi Si Dali (2) Masa : 7.30-8.00 Hari : ISNIN
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.4 Melakukan kemahiran gayut dan ayun 1.4.1 Bergayut dan mengayun pada palang dengan kedua-dua
dengan lakuan yang betul. belah tangan menggunakan genggaman atas, bawah dan
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep campur.
pergerakan dan prinsip mekanik bagi 2.4.1 Menyatakan perbezaan jenis genggaman dengan arah
gayut dan ayun. ayunan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen 5.1.4 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
pengurusan dan keselamatan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Tilam/palang gayut
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Bergayut
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat bergayut dan - bergayut dan mengayun di palang
mengayun menggunakan tiga jenis genggaman - bergayut dan berayun dengan tiga cara genggaman
dengan teknik yang betul. dalam permainan
AKTIVITI

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.


2. Murid diberi peluang sekali bergayut dan mengayun di palang.
3. Murid dalam kumpulan kecil. Setiap ahli dalam kumpulan akan melompat dan bergayut menggunakan
genggaman bawah, atas, dan campur. Pastikan murid bergerak beberapa langkah ke palang, melonjak,
mengenggam palang dan mengayun.Setiap genggaman yang berjaya dilakukan akan diberi satu markah.
4. Kumpulan yang berjaya mendapat mata terbanyak dikira sebagai pemenang.
5. Guru membuat penilaian dan rumusan.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjayamencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/6/2023 MASA 8.30-9.30
MINGGU 11
HARI Isnin KELAS
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Keselamatan di Rumah
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik
STANDARD 2.2.1(i) Membaca, memahami dan mengecam maksud kosa kata
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Membaca dan memahami bahan dengan baik
1. Membaca, memahami dan mengecam sepuluh 2. Mengenal pasti maksud kosa kata yang
maksud kosa kata. berwarna
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang keselamatan rumah panjang di dahulu dan
Sarawak. merangsang
pengetahuan sedia
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) ada murid.
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. • Guru Menggunakan
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian terhadap penerangan guru tentang teks strategi pembelajaran
dan gambar yang dilihat. kolaboratif dan koperatif
3. Murid mengenal pasti maksud kosa kata yang berwarna biru. Survey (Tinjauan) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid menulis maksud kosa kata di buku tulis. sekolahku sejahtera
5. Murid membaca dan memahami teks. supaya ada interaksi
6. Murid yang tidak dapat memahami teks yang dibaca akan dibantu oleh guru dan antara murid dan
murid yang memahaminya. memotivasikan murid.
7. Murid mengenal pasti dan menulis maksud perkataan. Count (Kiralah) • Menilai kefahaman
8. Murid akan menunjukkan maksud perkataan yang ditulis kepada guru. murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keselamatan rumah panjang di Sarawak
dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 043 BUKU AKTIVITI Halaman 048
ELEMEN SEKOLAHKU Eksplorasi PAK-21 Survey (Tinjauan)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Count (Kiralah)
Konstruktivisme
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kegigihan KB Mengenal pasti
EMK : ILMU & Kreativiti dan Inovasi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
8/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.50 - 11.50
11 Isnin 12.6.23 5 AZALEA Sejarah
60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 7. Perjuangan Kemerdekaan Negara

UNIT 4. Kedaulatan Negara Dicabar

Kuasa Asing di Tanah Airku


TOPIK
Campur tangan dan Penjajahan Kuasa Asing

STANDARD KANDUNGAN 7.1 Campur Tangan dan Penjajahan dan Kuasa Asing
7.1.1 Menyatakan istilah campur tangan, penjajahan dan naungan.

STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.2 Menyenaraikan kuasa asing yang campur tangan dan menjajah di negara kita

K7.1.5 Menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.

Pada akhir PdPC murid akan dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan istilah campur tangan, penjajahan dan naungan.


2. Menyenaraikan kuasa asing yang campur tangan dan menjajah di negara kita
3. Menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.

Set induksi:-

1. Murid melihat buku teks halaman 44 dan memahami maklumat. Murid memberiksn
pendapat tentang gambar yang dilihat dalam buku teks.
Aktiviti:-

AKTIVITI 2. Murid diterangkan maksud naungan, campur tangan dan penjajahan.


3. Berdasarkan maklumat berkaitan dengan naungan, campur tangan dan penjajahan,
PDPC murid melengkapkan Peta Pokok dalam buku latihan masing-masing. (PAK21)
4. Murid menyatakan 3 cara untuk mengelakkan campur tangan kuasa asing. (KBAT)
5. Secara berkumpulan, murid mendapatkan maklumat tentang pentingnya jati diri dalam
kalangan murid. Bina peta pemikiran yang sesuai dan bentangkan. (PBD)
Penutup:-

6. Murid dan guru membuat rumusan pelajaran hari ini.


BBB Buku teks ms 44-49

KBAT Menilai EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 i-Think Map - Peta Pokok NILAI TERAS SIVIK Bertanggungjawab

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : 29 / 30

Kesemua murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 13/6/2023 MASA 9.50-10.50
MINGGU 11
HARI Selasa KELAS 3 AZALEA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Keselamatan di Rumah
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.2(ii) Menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan bercapah
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat :
1. Menghasilkan lapan jawapan pemahaman 1. Menjawab soalan pemahaman dengan betul.
berdasarkan soalan bercapah.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang tutup supaya selamat. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid menaakul bahan dan berbincang menjawab soalan. 3 Steps Interview (3 • Guru Menggunakan
Langkah Temubual) strategi pembelajaran
3. Murid menghasilkan dan menulis jawapan pemahaman. kolaboratif dan koperatif
4. Murid akan dipantau oleh guru ketika menghasilkan jawapan pemahaman. dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid membaca dan memahami petikan sekolahku sejahtera
6. Murid menjawab dan menulis soalan pemahaman. Be A Writer (Pandangan supaya ada interaksi
Penulis) antara murid dan
7. Murid yang tidak dapat menjawab soalan pemahaman akan dipanggil oleh guru. memotivasikan murid.
8. Murid-murid akan dibantu oleh guru untuk mencari jawapan bagi soalan • Menilai kefahaman
pemahaman tersebut. murid tentang
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tutup supaya selamat dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 044 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 3 Steps Interview (3 Langkah
SEJAHTERA Temubual)
STRATEGI PdP Bacaan Intensif PAK-21 Be A Writer (Pandangan
Penulis)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mensistesis
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
9/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA KELAS: 6 TULIP MINGGU: 11
UNIT: 3. RUKUN NEGARA MASA: 11.50-12.50 TARIKH: 13/6/2023
TOPIK: LATAR BELAKANG RUKUN NEGARA TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
10.3 10.3.1, K10.3.4 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menyatakan kepentingan menghayati
Menyatakan sebab-sebab pengenalan Rukun Negara matlamat dan prinsip Rukun Negara.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 34-37, QR kod MAGERAN (http://bukuteks.dbp.gov.my/media.php?id=3771 )
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid membaca dan memahami sinopsis. Murid melihat dan dan diterangkan 23/25 murid dapat mencapai objektif
tentang Ahli Majlis Gerakan Negara (MAGERAN) pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
8. Murid dibimbing memahami sebab-sebab pengenalan Rukun Negara. bimbingan dan diberi latihan
9. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. pengukuhan.

10. Murid dalam kumpulan membuat peta minda tentang sebab-sebab


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
pengenalan rukun negara. (PAK-21) objektif pembelajaran dan diberi
11. Murid menyenaraikan kepentingan menghayati matlamat dan prinsip Rukun latihan pemulihan.
Negara. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
12. Murid membentangkan peta minda kumpulan masing-masing. (PBD)
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalis PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc akan ditambahbaik dari sudut aktiviti murid
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 14/6/2023 MASA 7.30-9.00
MINGGU 11
HARI Rabu KELAS 3 AZALEA
TEMA KESELAMATAN
TAJUK Keselamatan di Rumah
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
sastera
STANDARD 4.1.1(iii) Bercerita dengan menggunakan perumpamaan
PEMBELAJARAN
STANDARD KANDUNGAN 4.3 Tahap kebolehlihatan pejalan kaki
PKJR
STANDARD 4.3.1 Pelajar menerangkan keadaan cuaca tertentu dan pencahayaan dapat
PEMBELAJARAN PKJR memberikan kesan kepada pejalan kaki
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat :
1. Bercerita dengan menggunakan lapan 1. Menggunakan sekurang-kurangnya __
perumpamaan perumpamaan dalam penceritaan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. . Murid mendengar penerangan guru tentang keselamatan di rumah. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid bercerita dengan menggunakan ada murid.
2. perumpamaan dengan bimbingan guru. Loud Reader (Pembaca Lantang) • Guru Menggunakan
3. Murid membaca dan memahami teks. strategi pembelajaran
4. Murid memberikan tumpuan terhadap penerangan guru tentang teks dan gambar kolaboratif dan koperatif
yang dilihat. dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid mengisi tempat kosong dengan perumpamaan yang sesuai. The Chosen
sekolahku sejahtera
One (Yang Terpilih) supaya ada interaksi
6. Murid akan melakukan perbincangan bagi mencari mengisi tempat kosong antara murid dan
tersebut. memotivasikan murid.
7. Murid bercerita teks yang dilengkapkan secara didikhibur. • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keselamatan di rumah dengan bimbingan pembelajaran hari ini
guru..
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 045 BUKU AKTIVITI Halaman 050
ELEMEN SEKOLAHKU Harmoni PAK-21 Loud Reader (Pembaca
SEJAHTERA Lantang)
STRATEGI PdP Verbal-Linguistik PAK-21 The Chosen One (Yang
Terpilih)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
8/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

9.00 - 10.00
11 Rabu 14.6.23 4 TULIP Sejarah
60 minit

TEMA SEJARAH AWAL NEGARA

TAJUK 1: Mari Belajar Sejarah

UNIT 3. Sejarah Sekolah

TOPIK Tempatku Menimba Ilmu

STANDARD KANDUNGAN 1.3 Sejarah Sekolah

1.3.3 Menjelaskan sejarah sekolah.

STANDARD PEMBELAJARAN K1.3.6 Menjelaskan kepentingan mengiktiraf jasa dan sumbangan sekolah kepada diri serta
masyarakat.

Pada akhir PdPC murid akan dapat:


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menyatakan nama dan alamat sekolah dan mengenal pasti lokasi sekolah.

Murid berjaya menghuraikan kepentingan sekolah sebagai sebuah institusi yang membina
KRITERIA KEJAYAAN masyarakat dan negara.

Set induksi:-

1. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.


Aktiviti:-

2. Murid dibimbing memahami garis masa sejarah Sekolah Kebangsaan Permatang Tok
Mahat dengan betul.
AKTIVITI 3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
PDPC 4. Murid meneliti gambar (BT m/s37), nyatakan bagaimana sekolah dapat membentuk
jati diri murid. (KBAT)
5. Secara berkumpulan, jelaskan mengapa kita perlu mengiktiraf jasa dan sumbangan
sekolah kepada diri serta masyarakat. (PAK21)
6. Murid membentangkan hasil perbincangan. (PBD)
Penutup:-

7. Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.


BBB Buku Teks m/s 30-35.

KBAT Menilai EMK Nilai Murni

Free Discussion (Perbincangan


AKTIVITI PAK-21 NILAI TERAS SIVIK Kasih Sayang
Bebas)

TAHAP PENGUASAAN (TP) 2 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : 26 / 28

26 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
Mata Pelajaran: Tema : Gerak Kreatif Bertema Kelas : 4 TULIP Tarikh : 15.6.23
Pendidikan Jasmani Topik : Rancak Dan Bergaya (1) Masa : 8.00-8.30 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.5 Melakukan pelbagai corak 1.5.1 Mereka cipta pergerakan kreatif bertema berdasarkan konsep
pergerakan mengikut irama. pergerakan mengikut muzik yang didengar.
2.5 Mengaplikasikan konsep 1.5.2 Mempersembahkan pergerakan kreatif bertema yang direka
pergerakan dalam pergerakan cipta mengikut muzik yang didengar.
berirama. 2.5.1 Memilih dan memberi justifikasi pergerakan lokomotor, bukan
5.2 Menunjukkan keyakinan dan lokomotor, langkah lurus dan konsep pergerakan yang
tanggungjawab kendiri semasa digunakan untuk mereka cipta pergerakan kreatif berdasarkan
melakukan aktiviti fizikal. tema.
5.2.2 Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Peka Kreativiti Props/muzik
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Pergerakan bertema
K= Tugasan berpasangan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat melakukan - memahami pergerakan kreatif bertema yang ditunjukkan
dua pergerakan kreatif bertema ketenteraan - melakukan dua pergerakan kreatif bertema dengan baik
mengikut muzik dengan betul dan menarik.
AKTIVITI

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.


2. Murid diberikan penerangan tentang pergerakan kreatif bertema ketenteraan. Guru buat demontrasi
pergerakan.
3. Murid melakukan pergerakan kreatif diiringi irama muzik;
a. Berkawad.
b. Berguling
4. Murid mula melakukan pergerakan mengikut rentak lagu perlahan dan kemudiannya irama yang pantas.
5. Murid melakukan penyejukkan badan.
6. Guru membuat rumusan dan penilaian.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
11 Khamis 15.6.23 5 DAHLIA Sejarah
60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 7. Perjuangan Kemerdekaan Negara

UNIT 4. Kedaulatan Negara Dicabar

Kuasa Asing di Tanah Airku


TOPIK
Campur tangan dan Penjajahan Kuasa Asing

STANDARD KANDUNGAN 7.1 Campur Tangan dan Penjajahan dan Kuasa Asing
7.1.1 Menyatakan istilah campur tangan, penjajahan dan naungan.

STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.2 Menyenaraikan kuasa asing yang campur tangan dan menjajah di negara kita

K7.1.5 Menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.

Pada akhir PdPC murid akan dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 4. Menyatakan istilah campur tangan, penjajahan dan naungan.


5. Menyenaraikan kuasa asing yang campur tangan dan menjajah di negara kita
6. Menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi dalam kalangan generasi muda.

Set induksi:-

7. Murid melihat buku teks halaman 44 dan memahami maklumat. Murid memberiksn
pendapat tentang gambar yang dilihat dalam buku teks.
Aktiviti:-

AKTIVITI 8. Murid diterangkan maksud naungan, campur tangan dan penjajahan.


9. Berdasarkan maklumat berkaitan dengan naungan, campur tangan dan penjajahan,
PDPC murid melengkapkan Peta Pokok dalam buku latihan masing-masing. (PAK21)
10. Murid menyatakan 3 cara untuk mengelakkan campur tangan kuasa asing. (KBAT)
11. Secara berkumpulan, murid mendapatkan maklumat tentang pentingnya jati diri dalam
kalangan murid. Bina peta pemikiran yang sesuai dan bentangkan. (PBD)
Penutup:-

12. Murid dan guru membuat rumusan pelajaran hari ini.


BBB Buku teks ms 44-49

KBAT Menilai EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 i-Think Map - Peta Pokok NILAI TERAS SIVIK Bertanggungjawab

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : 26 / 28

Kesemua murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
Mata Pelajaran: Tema : Kesihatan Diri dan Reproduktif Kelas : 4 TULIP Tarikh : 15.6.23
Pendidikan Kesihatan Topik : Hargai Diri (2) Masa : 11.20-11.50 Hari : KHAMIS
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman 1.2.2 Membincangkan cara menghargai dan menghormati
serta luaran yang mempengaruhi kesihatan perubahan fizikal orang lain.
diri dan reproduktif.
Menghargai dan menghormati:
Perubahan fizikal diri sendiri dan orang lain
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Peka Kesihatan Buku teks/lembaran kerja
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menganalisis – Mengenal pasti V= Pemerhatian
A= Perbincangan Penulisan
K= Tugasan individu
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat menyatakan - memahami cara menghargai perubahan pada orang lain
sekurang-kurang lima daripada enam cara menghargai - menyatakan enam cara menghargai perubahan orang lain
perubahan orang lain dengan betul.
AKTIVITI

1. Murid bersoal jawab tentang keperluan menghormati dan menghargai perubahan yang berlaku pada diri orang
lain. ( Kalau kita hormat orang,orang akan hormat kita)
2. Murid menyatakan tentang perubahan yang berlaku pada kawan. (Cth; berjerawat,badan gemuk dsb)
3. Murid diberi penjelasan tentang cara menghargai perubahan yang berlaku pada orang lain apabila akil baligh.
- Jangan ejek kekurangan kawan
- Jangan pulau kawan/tidak mahu berkawan
- Makan bersama-sama
- Belajar bersama-sama
- Berjalan dan bermain bersama-sama
- Sentiasa memberi motivasi kepada kawan
4. Murid menyatakan cara menghargai perubahan pada diri orang lain.(Lembaran kerja)
5. Guru membuat penilaian dan rumusan.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
